Sierpień 18, 2019
  • Sierpień 18, 2019
  • Home
  • Biznes
  • Usługi multimodalne w spedycji międzynarodowej
Usługi multimodalne

Usługi multimodalne w spedycji międzynarodowej

By on Listopad 30, 2018 0 190 Views

Transport multimodalny jest stosunkowo nowym rozwiązaniem w branży transportowej, lecz staje się coraz powszechniej wykorzystywanym sposobem na przewożenie ładunków. Z powodzeniem stosowany jest zwłaszcza w transporcie międzynarodowym, który jest zdecydowanie bardziej wymagającym procesem, niż transport krajowy. Czym charakteryzuje się transport multimodalny i jakie płyną korzyści z wyboru tego rozwiązania?

Na czym polega transport multimodalny?

Z definicji transport multimodalny zakłada przewóz towarów przy użyciu co najmniej dwóch różnych środków transportu, dopuszczając różne jednostki ładunkowe. W praktyce w tego typu transporcie używane są samochody ciężarowe, pociągi a także statki morskie i barki w żegludze śródlądowej. Chociaż transport multimodalny nie wymaga jednej i tej samej jednostki ładunkowej, bardzo często stosowane są jednak w tego typu transporcie stalowe kontenery.

Użycie kontenera, jako głównej jednostki ładunkowej, zdecydowanie usprawnia cały proces transportu. Kontener jest bardzo pojemny, nadaje się zarówno do licznych i drobnych przesyłek jak i tych większych i cięższych. Rozwijająca się branża transportowa i coraz bardziej wymagający klienci wymogły dostosowanie kontenerów do rodzaju przewożonych ładunków. Tym samym, powstały m.in. specjalne kontenery-chłodnie do przewozu żywności, roślin czy leków a także kontenery-platformy służące do przewozu towarów o dużych i nietypowych gabarytach.

Elastyczność w transporcie międzynarodowym

Centralne położenie Polski w Europie sprzyja rozwojowi stosunków handlowych z resztą świata, ponieważ nasz kraj stanowi idealny punkt przeładunkowy pomiędzy wschodem a zachodem. Rozbudowa sieci dróg, rozwój infrastruktury kolejowej i nowoczesne technologie sprawiają, że transport lądowy jest podstawową i najczęściej wybieraną drogą transportu, a zarazem najszybszą i stosunkowo tanią.

Wykorzystanie w ramach transportu multimodalnego zarówno samochodów ciężarowych, jak i kolei jest optymalnym rozwiązaniem dla większości przedsiębiorców. Jeśli kluczowy jest niski koszt a czas nie gra roli, bardzo dobrym rozwiązaniem będzie wybór drogi morskiej, zwłaszcza w przypadku dużej ilości przesyłek. Intensywny rozwój branży transportowej pozwala na to, aby pójść krok dalej i łączyć transport multimodalny z transportem drogą powietrzną. Przewóz ładunków samolotem jest idealnym rozwiązaniem, kiedy krótki czas dostawy jest najważniejszy bądź jeśli mamy do czynienia z bardzo długimi trasami i podróżą międzykontynentalną.

Transport drogą kolejową jest obecnie najbezpieczniejszym środkiem transportu i optymalnie najszybszym, ponieważ nie podlega takim zakłóceniom, jak korki na drogach czy niekorzystne warunki atmosferyczne, gwarantuje ponadto dostawę na czas i niskie ryzyko opóźnień. Transport ciężarowy z kolei, dzięki szerokiej ofercie dostępnego na rynku taboru, pozwala na przewóz małej ilości przesyłek i dopuszcza większą elastyczność w doborze trasy. Transport multimodalny umożliwia wykorzystanie zalet samochodów ciężarowych i kolei, łącząc je i stanowiąc najpopularniejszy wybór w organizacji transportu międzynarodowego.

Powierzenie transportu międzynarodowego specjalistom

Transport międzynarodowy jest o wiele bardziej złożonym procesem, niż transport krajowy, wymagającym odpowiedniej znajomości przepisów związanych z przewozem towarów między granicami krajów. Powierzenie usługi transportu ładunku firmie zewnętrznej jest najlepszym rozwiązaniem, ponieważ doświadczenie i wiedza specjalistów pozwala na dostosowanie oferty idealnej do potrzeb indywidualnego klienta.

Firma specjalizująca się w usługach multimodalnych dobierze środki transportu do rodzaju trasy, rodzaju ładunku, oszacuje czas i koszt potrzebny na dostarczenie towaru. Zlecenie usługi firmie zdejmuje odpowiedzialność z osoby zlecającej przewóz, gwarantując dostawę na czas i bezpieczeństwo przewozu. Operator transportu multimodalnego dba o to, aby cały proces przebiegł zgodnie z planem, reagując na pojawiające się w międzyczasie problemy. Zajmuje się również całą formalną stroną transportu, przygotowując odpowiednią dokumentację niezbędną w niektórych kategoriach artykułów, jak np. wymagane świadectwo pochodzenia towaru.

Źródło: Symlog – spedycja międzynarodowa

  Biznes
Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *