28 marca, 2024
  • 28 marca, 2024
  • Home
  • Sprzęt
  • Efektywna ochrona głowy pracowników budowlanych

Efektywna ochrona głowy pracowników budowlanych

By on 23 kwietnia, 2019 0 1274 Views

Mózg jest najważniejszym organem zawiadującym funkcjonowaniem ludzkiego ciała. Natura zadbała o to, by był on odpowiednio chroniony przez twarde kości czaszki. Jednak niektóre prace i obowiązki zawodowe wykonywane są w warunkach szczególnie zagrażających bezpieczeństwu głowy. Dlatego też w wielu zakładach produkcyjnych czy firmach budowlanych, efektywna i skuteczna ochrona głowy powinna być nieodzownym elementem ubioru i wyposażenia każdego zatrudnianego pracownika.

Czy ochrona głowy na budowie jest potrzebna?

Pracownicy budowlani to grupa osób szczególnie narażona na urazy głowy podczas realizacji codziennych obowiązków zawodowych. Niezależnie od tego czy prace budowlane wykonywane są na wielkiej hali, przy budowie dużych obiektów, czy też podczas budowy domów jednorodzinnych, pracownik budowlany jest w swojej pracy nieustannie narażony na uraz głowy. Niestosowanie środków ochrony indywidualnej może w najlepszym wypadku skutkować sporym guzem. Jednak częściej wynikiem urazu na placu budowy, jako konsekwencją niestosowania ochrony głowy, jest wstrząśnienie mózgu, pęknięcie czaszki a w najgorszym wypadku poważny uraz mózgu lub nawet śmierć. Wymienione powyżej, to oczywiście sytuacje ekstremalne, jednak jedynym powodem, dla którego nie dochodzi często do wypadków skutkujących uszkodzeniem głowy jest duża świadomość pracowników i stosowanie przez nich odpowiedniej ochrony głowy. Dodatkowo przepisy BHP zobowiązują pracowników budowlanych do stosowania kasków w swojej codziennej pracy.

Wybór odpowiedniej ochrony głowy pracowników budowlanych

Środki ochrony głowy można podzielić na dwie podstawowe grupy, czyli kaski i hełmy. Chcąc mieć pewność czy wybrany przez nas lub przez pracodawcę kask będzie efektywnie spełniał swoje zadanie, najlepiej jest sprawdzić informację o jego zgodności z normą. Powinna być ona odlana lub wytłoczona na kasku bądź hełmie. Symbolu, którego należy szukać jest oznaczenie EN 397 lub PN-EN397. Ponadto dobrze dobrana ochrona głowy powinna również uwzględniać rozmiar głowy pracownika, przez którego będzie użytkowany. Dobrym rozwiązaniem są hełmy i kaski wyposażone w możliwość regulacji rozmiaru. Takie rozwiązanie jest nie tylko wygodne, ale i skuteczne, dlatego też tego rodzaju produkty są chętnie wybierane również dla pracowników budowlanych.

Czy hełmy i kaski są skuteczną ochroną?

Hełmy stosowane do ochrony głowy pracowników budowlanych są odpowiednio zaprojektowane i wyprodukowane z wysokiej jakości tworzywa sztucznego. Hełmy pochłaniają energię uderzenia bez przenoszenia jej na głowę. Dodatkowo może się zdarzyć, że kask w wyniku zbyt silnego uderzenia ulegnie częściowemu zniszczeniu lub uszkodzeniu skorupy, bądź więźby. Jest to celowe, bo dzięki temu głowa zostaje bezpieczna a cała energia uderzenia skupia się na kasku. Jednak należy bezwzględnie pamiętać, że uszkodzony kask czy hełm należy wymienić. Hełm to skuteczna ochrona przed spadającymi przedmiotami oraz uderzeniem głową o wystające elementy, ale także przed takimi zagrożeniami, jak odpryski stopionego metalu, porażenie prądem i wysoka temperatura.

Łączenie kasków i hełmów z innymi środkami ochrony indywidualnej

Większość kasków i hełmów stosowanych do ochrony głowy pracowników budowlanych jest przystosowana do łączenia ich z innymi środkami ochrony indywidualnej, na przykład oczu, uszu bądź dróg oddechowych. Hałas czy zapylenie są częste na placu budowy. Dlatego też niejednokrotnie zachodzi potrzeba jednoczesnego stosowania kilku środków ochrony indywidualnej dostosowanych do panujących warunków.

Kaski i hełmy dostępne w sklepach BHP w większości są odpowiednio wyprofilowane, tak aby istniała możliwość bezproblemowego połączenia ich z okularami, goglami, osłonami twarzy, nausznikami przeciwhałasowymi czy maskami przeciwpyłowymi. Możliwość zastosowania takiego połączenia daje gwarancję absolutnej skuteczności i bezpieczeństwa pracownika. Należy przy tym pamiętać, że na budowie, ze względu na specyficzny charakter pracy, nigdy i pod żadnym pozorem nie można zapomnieć o zabezpieczeniu głowy.

Źródło: GLOVEX – artykuły BHP

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *