Październik 22, 2019
  • Październik 22, 2019
Wybieramy balustradę do domu

Wybieramy balustradę do domu. Czym się inspirować?

By on Grudzień 27, 2018 0 388 Views

Wybór odpowiedniej balustrady wewnętrznej do Twojego domu jest niezwykle ważny – dobrze dobrana barierka nie tylko chroni nas przed upadkiem ze schodów i pomaga nam pokonywać stopnie, ale i świadczy o charakterze całego wnętrza, podobnie jak kolor ścian czy rodzaj podłóg i oświetlenia. Dlatego tak ważne jest, aby balustradęprzy schodach wewnętrznych dopasować nie tylko do kształtu samych schodów, ale i architektury pomieszczenia – to ona bowiem będzie jedną z najbardziej eksploatowanych, ale i widocznych konstrukcji w naszym domu. Nie masz pomysłu na projekt balustrady wewnętrznej? Poniżej podpowiadamy, na jakie rozwiązania możesz się zdecydować!

Drewno, czyli klasyka dla każdego

Balustrady z drewna to klasyka w najczystszej postaci – nie dość, że świetnie dopasowują się do różnych rodzajów wnętrz, to jeszcze właściwie nigdy nie wychodzą z mody i zawsze świadczą o dobrym guście właścicieli domu czy mieszkania. Drewniane balustrady świetnie prezentują się zarówno we wnętrzach surowych, rustykalnych, jak i takich stylizowanych na styl vintage. Łagodne i proste formy barierek wykonanych z drewna z pewnością przypadną do gustu właścicielom wnętrz utrzymanych w stylu sielskiego dworku czy industrialnego loftu, zaś finezyjne toczenia w drewnie – tym, którzy gustują w pomieszczeniach stylizowanych na klimat glamour. Drewniana balustrada właściwie zawsze także, bez względu na architekturę naszego domu, będzie w stanie ocieplić pomieszczenie, w którym znajdują się schody. A co z gatunkiem drewna, z którego wykonuje się balustrady? Najchętniej wybieranymi gatunkami, ze względu na ich twardość, są buk oraz dąb, a także olcha i jodła. Coraz częściej tez inwestorzy decydują się na gatunki egzotyczne, jak np. mahoń czy badi.

Metal – surowa odsłona nowoczesności

Wielu właścicieli pomieszczeń stylizowanych decyduje się na bardzo trwałe i estetyczne barierki wykonane ze stali. Najczęściej jest to stal nierdzewna lub taka pokryta farbą proszkową, która skutecznie zapobiega korozji. Poręcze ze stali kutej mogą przybierać rozmaite kształty, dlatego doskonale sprawdzą się jako wykończenie schodów kręconych. Te mocno zdobione i ornamentowane będą efektownym uzupełnieniem prostych wnętrz albo dopełnieniem surowych, ale stylizowanych pomieszczeń zachowanych w stylu industrialnym.

Ciekawym rozwiązaniem zyskującym na popularności są też balustrady wewnętrzne wykonane z mosiądzu. Jest to nieco droższa, ale dla wielu bardziej efektowna alternatywa dla wewnętrznych barierek metalowych. Właściwością mosiądzu jest to, że reaguje on na upływ czasu i bardzo ładnie się starzeje – z czasem pokrywa go warstwa patyny, co może być dodatkowym atutem zdobniczym we wnętrzach utrzymanych w stylu klasycznym lub łączących tradycję z nowoczesnością.

A może metalowe balustrady linowe?

Balustrady wykonane z metalowych linek to rozwiązanie niebanalne i bardzo nowoczesne, ale – niestety – niesprawdzające się w każdym pomieszczeniu. Na pewno będą one w oryginalny sposób łączyły klatkę schodową z pomieszczeniem, w którym znajdują się schody – w najprostszej formie metalowe linki mogą łączyć stopnie schodów z sufitem, w bardziej designerskiej – mogą być umieszczone w poziomie po bokach schodów lub montowane od ściany do ściany i od sufitu do podłogi. W takiej kombinacji zyskujemy niebanalną i nowoczesną ozdobę, która nie tylko nie przytłacza wnętrza, ale i otwiera schody na przestrzeń pomieszczenia. Niestety, choć jest to rozwiązanie bezpieczne, to dla wielu może się okazać mało pomocnym w pokonywaniu stopni naszych schodów, dlatego w domach czy mieszkaniach, w których przebywają dzieci, lepiej zastanowić się nad innym rozwiązaniem.

Szkło – bezpieczeństwo i szyk

Choć dla wielu szkło kojarzy się z kruchością i delikatnością, to wbrew pozorom jako materiał konstrukcyjny elementów użytkowych okazuje się tworzywem bardzo wytrzymałym, bezpiecznym i efektownym. Balustrady szklane wykonywane są z bezpiecznego szkła hartowanego, które wykazuje się dużą wytrzymałością na urazy mechaniczne. Tafle szkła, z których wykonywane są balustrady, mogą pozostać przezroczyste, ale mogą też być barwione lub zdobione grafikami bądź małymi elementami zdobniczymi. Szkło, z którego wykonuje się barierki wewnętrzne, jest lekkie i transparentne, a do tego wspaniale współgra ze światłem naturalnym, dlatego bardzo dobrze uzupełnia i powiększa niewielkie wnętrza.

Źródło: Kobamet.pl – Balustrady nierdzewne

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *