19 marca, 2024
  • 19 marca, 2024
  • Home
  • Life Style
  • Nieefektywne sposoby nauki angielskiego – jak nie uczyć się słówek?
Nieefektywne sposoby nauki angielskiego – jak nie uczyc sie slowek

Nieefektywne sposoby nauki angielskiego – jak nie uczyć się słówek?

By on 24 kwietnia, 2019 0 1086 Views

Żyjemy w czasach, w których język angielski znać musi niemal każdy. Stopień jego znajomości sprawdzany jest w trakcie rekrutacji na większość stanowisk. Język ten jest często niezbędny także w życiu prywatnym – w komunikacji z zagranicznymi znajomymi czy podczas podróży. Nauka języka obcego musi być jednak efektywna. Poniżej przedstawiamy sposoby nauki słówek, z których nie powinniśmy korzystać, jeżeli chcemy dobrze posługiwać się językiem angielskim.

Nauka słówek bez kontekstu

Uczenie się słówek wyrwanych z kontekstu to powszechny błąd wśród osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z językiem obcym. Może doprowadzić to do wielu wręcz komicznych sytuacji, w których zostaniemy źle zrozumiani. Z tego powodu, aby swobodnie posługiwać się językiem angielskim, warto przyswajać słówka wraz z kontekstem, w którym występują. Z czasem poznamy nowe zastosowania danego słowa. Na samym początku nauki postarajmy się jednak zapamiętywać proste zwroty czy zdania w całości. Dzięki temu nasza komunikacja w języku angielskim będzie bardziej naturalna.

Nieregularna nauka

Umiejętności utrzymania równowagi na dwóch kółkach podobno się nie zapomina. Natomiast nieużywane słówka niestety bardzo szybko wypadają z głowy. Jeden weekend w miesiącu poświęcony na rzetelną naukę słownictwa z pewnością nie zapewni oczekiwanych rezultatów. W ten sposób tylko niepotrzebnie zniechęcimy się do języka i stracimy motywację do dalszej nauki. Jeżeli w przyszłości chcemy biegle posługiwać się angielskim, powinniśmy otaczać się nim na co dzień. Słuchanie anglojęzycznych audycji radiowych, czytanie brytyjskiej lub amerykańskiej prasy czy oglądanie ulubionych sitcomów w oryginale z pewnością będzie dobrym pomysłem. Jeżeli prokrastynacja to nasza silna cecha i nie potrafimy zmobilizować się do samodzielnej, regularnej nauki, być może odpowiedni będzie natomiast kurs angielskiego. Dla wielu osób nauka w grupie jest źródłem dodatkowej motywacji, a cyklicznie odbywające się zajęcia dają gwarancję stałego kontaktu z językiem.

Ciągłe zaglądanie do słownika

Słowniki są niezwykle pomocne w nauce języka obcego. Należy jednak wiedzieć, jak prawidłowo z nich korzystać. Wyszukiwanie na jego kartach każdego nowego słówka, zazwyczaj pozbawione jest sensu, gdyż zapamiętanie jego pisowni i znaczenia zazwyczaj wymaga nieco więcej czasu. Warto wiedzieć, że każdy język ewoluuje na tle innej kultury czy wydarzeń historycznych, dlatego nie wszystkie angielskie słowa czy wyrażenia można dosłownie przetłumaczyć na język polski. Najlepiej jest poznawać ich znaczenie na konkretnych przykładach. Jeżeli jesteśmy zatem w stanie wyłapać sens danej wypowiedzi, nie zaglądajmy do słownika, tylko dlatego, że nie zrozumieliśmy dwóch słów. W przyszłości z pewnością natrafimy na nie w innym kontekście. W ten sposób poznamy język oczami jego użytkowników (tzw. native speakerów), a nie z perspektywy obcokrajowca.

Zbyt wiele nowych słów na raz

Rome wasn’t built in a day, czyli nie od razu Rzym zbudowano. Nauka zbyt dużej liczby słówek na raz z pewnością nie przyniesie pożądanych efektów, gdyż ich wymowa, zapis i znaczenie bardzo szybko ulecą z naszej pamięci. Nauka języka obcego jest procesem, który trwa latami. Z tego powodu każda profesjonalna szkoła języków obcych rozpisuje program zajęć przynajmniej na kilka semestrów. Zarówno słownictwo, jak i zasady gramatyki należy nie tylko w odpowiedni sposób przyswoić, ale również regularnie powtarzać i wykorzystywać w praktyce. Do nauki języka angielskiego konieczna jest cierpliwość, ponieważ tylko regularna i długotrwała praca pozwala osiągać oczekiwane efekty.

Wśród najbardziej nieefektywnych sposobów nauki języka angielskiego należy wymienić naukę słówek bez kontekstu, w którym są osadzone, zbyt częste zaglądanie do słownika, próby przyswojenia zbyt obszernej bazy słownictwa na raz oraz brak systematyczności.

Inspirowane: Archibald.pl – nauka angielskiego dla dzieci

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *