29 marca, 2024
  • 29 marca, 2024
  • Home
  • Life Style
  • Wilgotność powietrza przy domowej uprawie roślin – o czym warto pamiętać?
Wilgotnosc powietrza przy domowej uprawie roslin – o czym warto pamietac

Wilgotność powietrza przy domowej uprawie roślin – o czym warto pamiętać?

By on 2 lipca, 2019 0 2695 Views

Duża ilość roślinności w domu ma na nas bardzo pozytywne działanie. Nie tylko zapewnia lepsze samopoczucie i spokój, ale i wpływa na nasze zdrowie, ponieważ rośliny oczyszczają powietrze oraz produkują tlen, pochłaniając przy tym wiele zanieczyszczeń. Aby jednak móc cieszyć się ich owocnym rozkwitem i utrzymać ich zdrowie, należy o nie odpowiednio dbać oraz zapewnić im właściwe warunki. Jednym z nich jest odpowiednia wilgotność powietrza. Jednak, czy osiągnięcie jej w domowych warunkach jest możliwe?

Wszystko zależy od pogody

Zwykle w naszych mieszkaniach jest po prostu zbyt sucho, by domowy ogród mógł się rozwijać. Szczególnie niesprzyjające są jesień oraz zima. Wtedy wilgotność powietrza dodatkowo zostaje obniżona poprzez stosowanie ogrzewania oraz brak dostępu do świeżego powietrza.

Nieco lepsze warunki  tworzą się wiosną oraz latem. Wysoka temperatura i ulewne deszcze znacznie podniosą poziom wilgoci w powietrzu. Gorzej, jeśli upały będą utrzymywać się przez wiele dni – wtedy rośliny narażone są na dodatkowe uszkodzenia.

Warunki atmosferyczne są zmienne, jak więc sprawić, aby nasze rośliny miała zapewnioną odpowiednią wilgotność w domu, niezależnie od nich?

Codzienne czynności

Poziom wilgotności powietrza w przeciętnym domu lub mieszkaniu nie przekracza zwykle 30%. Jest to wartość, która niestety nie sprzyja uprawie zieleni. Rośliny najchętniej wybierane do domów potrzebują do właściwego rozwoju wilgotności na poziomie około 50%. Jest wiele sposobów, które pozwalają na uzyskanie lepszych parametrów. Zwykle wymagają naszego codziennego zaangażowania, ale są skuteczne. Przykładowo sprawdzą się takie działania jak:

  • Umieszczenie doniczki z rośliną na mokrym żwirze – zapewni to odpowiednią ilość wody, ponieważ będzie ona parować spod żwiru na korzenie oraz wokół całej rośliny.
  • Zraszanie letnią wodą – bardzo prosta czynność, która zapewni nawilżenie. Należy jednak pamiętać o regularności. Roślina powinna być przez nas spryskiwana przynajmniej raz dziennie, zależnie od temperatury.

Zimą, kiedy intensywnie korzystamy z ogrzewania, również możemy w prosty sposób delikatnie zwiększyć wilgotność w pomieszczeniu, polepszając przy tym warunki do utrzymania roślin. Dobrym sposobem na to, jest na przykład położenie mokrych ręczników na ciepły kaloryfer. Można także zakupić specjalne pojemniki, do których należy wlać wodę i zawiesić w miejscu, gdzie działa ogrzewanie.

Najlepsze warunki zapewni nawilżacz

Idealnym rozwiązaniem, które nie tylko zadba o odpowiednią wilgotność potrzebną do domowej uprawy roślin, ale i nie będzie wymagało zaangażowania z naszej strony, jest zaopatrzenie się w profesjonalny nawilżacz powietrza. Ma on za zadanie przede wszystkim zwiększenie ilości pary wodnej w powietrzu, skutkiem czego jest oczywiście poprawa kondycji naszych domowych roślin, ale także polepszenie jakości powietrza we wnętrzu.

Odpowiednio wybrany nawilżacz powietrza, ustawiony we właściwym miejscu, zapewni naszej domowej uprawie roślin optymalny poziom nawilżenia, niemożliwy do osiągnięcia właściwie żadnym innym sposobem.

Na rynku jest wiele dostępnych modeli nawilżaczy. W domowych warunkach, a zwłaszcza gdy decydujemy się na wykorzystanie namiotów uprawowych, najlepiej sprawdzą się nawilżacze ultradźwiękowe oraz takie, które wyposażone są także w funkcję jonizacji powietrza. Są one niewielkie, dzięki czemu nie zajmą wiele przestrzeni.

Jeśli zależy nam, aby uprawiane w domu rośliny miały właściwe warunki do rozwoju, warto sięgnąć po urządzenia nawilżające. Dzięki niemu stworzymy zieleni optymalne warunki do wzrostu.

źródło: growtent.pl – lampy led do roślin

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *