29 marca, 2024
  • 29 marca, 2024
  • Home
  • Moda
  • Pallad zamiast tradycyjnego złota? Dlaczego nie!
Pallad zamiast tradycyjnego zlota Dlaczego nie!

Pallad zamiast tradycyjnego złota? Dlaczego nie!

By on 22 lipca, 2019 0 4063 Views

Pallad to jeden z najbardziej szlachetnych metali występujących na ziemi. Surowiec ten, mimo iż podobny do platyny lub złota, do tej pory rzadko  był wykorzystywany do wykonywania biżuterii lub jako surowiec inwestycyjny. Obecnie jednak stanowi przedmiot coraz większego zainteresowania jubilerów i ich klientów.

Czym jest pallad?

Metal ten do niedawna znany był głównie ze względu na swoją obecność w katalizatorach samochodowych. Jego związki ułatwiały przeprowadzenie katalizy i związanych z nią reakcji chemicznych. Był również wykorzystywany do produkcji białego złota – ze względu na swoją zdolność usuwania żółtej barwy. Pallad ma wszystkie cechy metali szlachetnych: wykazuje duży połysk, jest kopalny, rozciągliwy i srebrzystoszary. Nie jest wysokoreaktywny w temperaturze pokojowej, co czyni go idealnym do wyrabiania pierścionków lub obrączek ślubnych. Elementy palladowe znajdują się również w piórach wiecznych.

Zastosowanie w jubilerstwie

Do wytwarzania biżuterii z palladu wykorzystuje się od lat 30. ubiegłego wieku. Początkowo był on jedynie dodatkiem do platyny lub złota. Jednak od momentu, w którym cena tego metalu zaczęła iść w górę, jubilerzy zaczęli proponować coraz więcej wyrobów łączących pallad ze złotem lub platyną. Również wśród klientów palladowe pierścionki lub obrączki ślubne cieszą się coraz większą popularnością. Z pewnością przyczyniły się do tego właściwości fizyczne tego metalu: jest on gładszy, posiada większą odporność na zarysowania, jest bardziej wyrazisty i daje większy kontrast w zestawieniu z żółtym złotem. Ponadto ma on srebrzystoszary odcień, który nie ulega zatarciu. To wszystko powoduje, że wyroby z jego wykorzystaniem są unikalne, piękne i bardzo wytrzymałe.

Obecnie można spotkać się z produktami wykonanymi ze stopów próby 850 i 500. W specjalnie przygotowanej mieszance złota zastępuje nikiel -kruszec często wywołujący alergie skórne. Złoto palladowe uznaje się za hypoalergiczne. Jednak osoby, które doświadczyły kiedykolwiek reakcji alergicznej na jakikolwiek metal używany do produkcji biżuterii, powinny wykonać próbę, aby stwierdzić, czy pallad ich nie uczula.

  Moda
Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *