Lipiec 18, 2019
  • Lipiec 18, 2019
  • Home
  • Technologia
  • Depilacja laserowa – najskuteczniejszy sposób na pozbycie się zbędnego owłosienia
Depilacja laserowa - najskuteczniejszy sposob na pozbycie sie zbednego owlosienia

Depilacja laserowa – najskuteczniejszy sposób na pozbycie się zbędnego owłosienia

By on Grudzień 21, 2018 0 233 Views

Laserowe usuwanie zbędnego owłosienia od wielu lat jest jedną z najczęściej wybieranych metod depilacji. Efekt pięknej i gładkiej skóry utrzymuje się przez wiele tygodni. Dodatkowo pomaga ono uniknąć wielu innych skutków ubocznych, które pojawiają się chociażby po zastosowaniu depilatora elektrycznego. Jak naprawdę wygląda ten zabieg i czy trzeba obawiać się bólu?

Na czym polega zabieg depilacji laserowej?

Zabiegi mające na celu skuteczne usuwanie niechcianych włosków wykonywane są już od lat 60. XX wieku. Niestety, ale stosowane wtedy lasery okazały się za mało precyzyjne i bezpieczne, aby w pełni pozbywać się owłosienia. Dodatkowo wiele z nich trwale uszkadzało pigment i naskórek, powodując więcej strat niż korzyści. Na szczęście dziś sytuacja przedstawia się całkiem inaczej. Laserowe usuwanie owłosienia jest dużo bardziej skuteczne i co najważniejsze nie powoduje żadnych skutków ubocznych. Podczas zabiegu wykorzystywane są jednak różne urządzenia, które w inny sposób likwidują zbędne włoski.
Lasery diodowe oraz aleksandrytowe stosowane są głównie podczas procesu fotodepilacji. Składa się  ona z kilku etapów. Początkowo promień lasera uderza bezpośrednio w melaninę, czyli barwnik opowiadający za kolor włosa. Światło wysyła ciepło do tkanek, co doprowadza do uszkodzenia zarówno mieszka włosowego, jak i wszelkich komórek biorących udział w odrastaniu włosów. W trakcie depilacji tego typu laserami ważne jest, aby usuwane włoski były jak najbardziej ciemne – wtedy zabieg jest najskuteczniejszy. Laser może nie wykryć jaśniejszego owłosienia, dlatego tego typu metoda depilacji nie jest zalecana osobom o bardzo jasnej karnacji.

Jak przebiega zabieg z wykorzystaniem lasera diodowego?

Każdy zabieg kosmetyczny powinien być poprzedzonym odpowiednią konsultacją z dermatologiem albo kosmetologiem. Podczas takiej rozmowy specjalista oceni stan skóry oraz jej typ, określi czy nie ma żadnych przeciwwskazań uniemożliwiających przeprowadzenie depilacji oraz wybierze odpowiedni laser i parametry promieniowania. Często przeprowadzana jest również próba laserowa, dzięki której sprawdza się, czy wiązka światła ma odpowiednią temperaturę i nie powoduje podrażnień lub zaczerwienień. Dopiero po tym lekarz lub kosmetolog mogą wykonać cały zabieg.
Depilacja laserowa polega przede wszystkim na naświetlaniu wybranych części ciała światłem pochodzącym z lasera. W większości przypadków zabieg jest całkowicie bezbolesny, niektórzy jednak mogą odczuwać lekki dyskomfort lub swędzenie. Zależne jest to jednak w dużej części od indywidualnego typu skóry oraz wybranego lasera. Zabieg najczęściej trwa od kilkunastu minut do trzech godzin.

Przeciwwskazania uniemożliwiające wykonanie zabiegu laserowego

Aby poddać się zabiegowi laserowego usuwania owłosienia, trzeba spełnić kilka ważnych kryteriów. Nie tylko wpływają one na skuteczność zabiegu, ale również zabezpieczają przed negatywnymi jego skutkami. Depilacji laserowej nie mogą się więc poddawać osoby, które:

  • opalały się na słońcu bądź solarium przynajmniej w ciągu ostatniego miesiąca;
  • borykają się z chorobami skóry, chociażby łuszczycą czy grzybicą;
  • stosują terapię lekami wpływającymi na krzepliwość krwi;
  • mają uszkodzony naskórek;
  • stosują leki fotouczulające (między innymi retinoidy, witaminę A, leki antydepresyjne);
  • przyjmują zioła zwiększającą wrażliwość na promienie słoneczne.

Inspirowane: Klinikakrajewski.pl – medycyna estetyczna Warszawa

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *