29 marca, 2024
  • 29 marca, 2024
Jak powstaje poledwica lososiowa

Jak powstaje polędwica łososiowa?

By on 15 lutego, 2019 0 3273 Views

Polędwica łososiowa  – jedna z popularniejszych wędlin na polskich stołach

Polędwica łososiowa, zwana potocznie surowizną, jest jednym z najpopularniejszych mięsnych dodatków do pieczywa. Jest to delikatna polędwica wieprzowa o miękkiej i lekko ciągnącej się strukturze i jasnoróżowej jednolitej barwie z niewielkim białym przerostem. Ma słonawy smak z wyraźnym posmakiem wędzenia. Wędlina ta nie jest tłusta, a dzięki swojej konsystencji surowego mięsa, doskonale nadaje się jako dodatek do zimnych przystawek oraz próbowania solo.  To mięso czyste i dietetyczne, z pewnością zaspokoi wymagania nawet najbardziej wybrednych smakoszy. Polędwica łososiowa gości na polskich stołach już od kilku lat i nic nie wskazuje na to, że jej popularność miałaby ulec osłabieniu. O jej niezwykłej uniwersalności świadczy fakt, że nie ma w Polsce producenta wędlin, który nie miałby tej wędzonki w ofercie swoich wyrobów.

Jak powstaje polędwica łososiowa?

Polędwica łososiowa to mięso wędzone w dymie z drzewa liściastego bez parzenia. Wcześniej jest ono peklowane czyli moczone w solance i nacierane przyprawami. Osuszone trafia na kilka godzin do wędzarni, w której nabiera delikatnego i nietuzinkowego smaku wędzonej dojrzewającej surowej szynki. Polędwica łososiowa jest przygotowywana z najwyższej jakości oczyszczonej polędwicy wieprzowej, przez co ma nienaganną formę i doskonały smak.  Najlepsza polędwica wytwarzana jest metodami tradycyjnymi, co jednak ciekawe polędwicę łososiową możemy przygotować w domu. Wystarczy tylko posiadać czas i chęci.

Czy polędwicę łososiową można zrobić samemu?

Polędwicę łososiową możemy z powodzeniem przygotować w domu. Jest to bardzo łatwe, ale czasochłonne. Podjęcie takiego wyzwania będzie z pewnością satysfakcjonujące, bo domowa polędwica łososiowa jest przepyszna! W tym celu schab środkowy należy zapeklować w soli peklowej i cukrze. Tak przygotowane mięso należy schładzać w lodówce minimum 24 godziny. Następnie schab należy osuszyć i natrzeć przyprawami: czosnkiem, jałowcem, liściem laurowym i pieprzem. Przyprawiony znów schładzamy w lodówce przez 72 godziny. W ty czasie kilkakrotnie należy przewrócić mięso.  Następnie schab wkładamy do specjalnej siatki do wędlin i wieszamy w mocno przewiewnym, suchym i ciepłym miejscu. Po czterech dniach nasza domowa polędwica łososiowa jest już gotowa. Dobrze się kroi i smakuje wybornie z domowym pieczywem i masłem. Palce lizać!

Do czego użyć polędwicy łososiowej?

Polędwica łososiowa doskonale nadaje się jako dodatek do skomponowania półmiska wędlin na przyjęcie czy święta. Wspaniale pasuje też do innych zimnych przystawek jak tartinki, koreczki, wytrawne babeczki, galarety. Zwarta, ale delikatna tekstura i unikalny smak wędzonki czyni z niej dobry dodatek do wszelkiego rodzaju sałatek. Można jej użyć także do owijania delikatnego mięsa przed pieczeniem, na przykład piersi z kurczaka czy indyka. Tak przygotowany drób nie tylko nabierze wyjątkowego aromatu, ale będzie miękki i soczysty. Nie należy zapominać, że polędwica łosiowa jest doskonała do kanapek. Uwielbiają ją dzieci i świetnie komponuje się z warzywami i innymi dodatkami. Polędwica łososiowa jest powszechnie lubianym wyrobem wędliniarskim, a przy tym eleganckim i wyjątkowym. To, jak ją podamy, zależy tylko od naszej wyobraźni!

Inspirowane: kiszeczka.pl – producent wędlin mazowieckie

  Zdrowie
Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *