19 marca, 2024
  • 19 marca, 2024
  • Home
  • Zdrowie
  • Kiedy zgłosić się z dzieckiem na USG jamy brzusznej?
USG jamy brzusznej

Kiedy zgłosić się z dzieckiem na USG jamy brzusznej?

By on 28 stycznia, 2019 0 1167 Views

Badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej – zarówno u dzieci, jak i osób dorosłych, pozwala wykryć wiele poważnych chorób, drobnych nieprawidłowości oraz patologii w wielkości lub budowie narządów wewnętrznych zlokalizowanych w jamie brzusznej. Badanie jest szybkie, bezbolesne i bardzo precyzyjne. Nie powoduje absolutnie żadnych skutków ubocznych, dlatego jest bez wahania zalecane przez lekarzy i może być wielokrotnie powtarzane nawet w krótkim odstępie czasu. Kiedy należy zgłosić się z dzieckiem na USG jamy brzusznej? Jakie objawy mogą okazać się niepokojące?

Co robić, kiedy dziecko boli brzuch?

Dzieci nie zawsze potrafią precyzyjnie określić lokalizację bólu i jego rodzaj. Problem z jego umiejscowieniem mają przede wszystkim najmłodsze pociechy, które ból brzucha określają bardzo ogólnie, z kolei niemowlęta złe samopoczucie mogą zasygnalizować jedynie płaczem. W przypadku małych pacjentów lekarz ma dodatkowo utrudnione zadanie i powoduje to, że często bez badań z zakresu diagnostyki obrazowej nie ma możliwości określenia przyczyny bólu brzucha lub innych dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

Badanie USG jamy brzusznej może być bez ograniczeń przeprowadzane nawet u najmniejszych pacjentów ze względu na jego nieszkodliwość i bezinwazyjność. Jak to możliwe? Mechanizm działania aparatu do USG opiera się na emitowaniu fal ultradźwiękowych w głąb organizmu i późniejszym odwzorowaniu na ekranie długości odbicia tych fal. Na tej podstawie tworzy się obraz narządów wewnętrznych. Można więc precyzyjnie określić wielkość i kształt poszczególnych organów, zauważyć występowanie patologii w ich budowie, guzów czy narośli. Obraz na ekranie aparatu do badania USG jest ruchomy i odwzorowywany w czasie rzeczywistym. W przypadku dzieci również bardzo ważne jest, że badanie jest całkowicie bezbolesne.

Kiedy wykonać USG jamy brzusznej?

Ból brzucha to tylko jeden z wielu możliwych objawów, które powinny skierować zarówno rodziców, jak i lekarza na potrzebę wykonania badania ultrasonograficznego jamy brzusznej. Czasem od tego właśnie badania warto zacząć. Oprócz bólu brzucha istnieje szereg dolegliwości, które są niejednoznaczne i mogą sugerować potrzebę przeprowadzenia badania USG jamy brzusznej. Umożliwia ono lekarzowi dokładne obejrzenie i zbadanie nie tylko żołądka, ale również wątroby, trzustki, woreczka żółciowego, jelit, nerek, układu moczowego oraz układu rodnego. Wprawdzie szeroko pojęte USG jamy brzusznej pozwala zobrazować wszystkie z wymienionych organów, to jednak lekarz przeprowadzający badanie najwięcej uwagi poświęca tym narządom, które najprawdopodobniej mogą być odpowiedzialne za występowanie określonych objawów u małego pacjenta.

Ból brzucha u dzieci najczęściej wywołany jest przez zatrucie pokarmowe lub dopiero ujawniającą się alergią pokarmową. Oprócz tego, u niemowląt często występują kolki jelitowe, które są bardzo bolesne, jednak nie zawsze oczywiste do zdiagnozowania. Ponadto oprócz bólu brzucha, objawami mogącymi sugerować potrzebę wykonania badania USG jamy brzusznej, są częste i nawracające biegunki, zaparcia, długotrwałe wymioty,  nudności, powiększenie obwodu brzucha, gorączka o niejasnym podłożu połączona z nawet niewielkim bólem brzucha. Ponadto również znacznie bardziej niepokojące objawy, takie jak krwawienie z układu moczowego lub dróg rodnych, krew lub śluz w stolcu, bolesność przy oddawaniu stolca, nagła i szybka utrata wagi, bolesny i drażliwy brzuch. Objawy te w żadnym wypadku nie powinny być lekceważone, a w przypadku ich wystąpienia niezbędna jest jak najszybsza diagnostyka i wdrożenie leczenia.

Przygotowanie do badania USG jamy brzusznej

Badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej powinno być wykonywane na czczo. Oczywiście w przypadku niemowląt i małych dzieci do trzech lat nie jest to możliwe, dlatego też powinny one zostać nakarmione nie później niż godzinę przed badaniem. Dzięki temu dziecko będzie  dużo spokojniejsze podczas samego badania. U pociech nieco starszych, wskazane jest powstrzymanie się od spożywania posiłków na trzy godziny przed badaniem, a od picia – na godzinę przed nim. Dobrze jest też stawić się w gabinecie lekarza z pełnym pęcherzem, aby możliwe było jego dokładne zbadanie. Badanie USG nie jest stresujące dla małego pacjenta, dzięki temu że jest bezbolesne a dziecko nie traci kontaktu z rodzicem ani na chwilkę.

Zapraszamy po więcej informacji na stronę: http://www.gabinetusg.com.pl

 

  Zdrowie
Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *