19 marca, 2024
  • 19 marca, 2024
  • Home
  • Zdrowie
  • Podłoga dla alergika – jak wybrać drewno i środki konserwujące, aby nie uczulały?

Podłoga dla alergika – jak wybrać drewno i środki konserwujące, aby nie uczulały?

By on 20 lutego, 2019 0 1176 Views

Alergia to przypadłość, która coraz częściej dotyka zarówno dzieci, jak i dorosłych. Do najbardziej uczulających alergenów, poza pyłkami kwiatów, należą kurz i odchody roztoczy. Zarodniki pleśni i grzybów także mają właściwości uczulające. Dlatego niezwykle ważne jest, aby osoby cierpiące na alergie dla własnego zdrowia i komfortu właściwie organizowały przestrzeń wokół siebie, dobierając odpowiednie materiały wykończeniowe i dekoracyjne. W związku z tym warto dogłębnie przemyśleć kwestię doboru tworzyw, tak aby zminimalizować ryzyko alergii – w wypadku podłóg najlepiej stawiać na naturalne rozwiązania.

Dostępne opcje dla alergików

W przypadku problemów z alergią należy wystrzegać się materiałów, które sprzyjają rozwojowi roztoczy, grzybów i bakterii. Odpadają więc zwyczajne dywany, gdyż to one są największym siedliskiem roztoczy w naszych domach. Dobrym wyborem mogą być za to antyalergiczne wykładziny, fabrycznie nasączane substancjami zapobiegającymi rozmnażaniu się mikroorganizmów. Jednak po upływie 6 do 12 miesięcy trzeba ten proces powtarzać. Dodatkowo wymagają częstego odkurzania i czyszczenia, najczęściej na sucho.

Od lat dla osób cierpiących na alergię polecane są płytki kamienne i ceramiczne, jednak należy pamiętać, że w fugach mogą rozwijać się grzyby i inne niebezpieczne organizmy. Płytki i ceramika należą także do materiałów, które nie trzymają ciepła. Może to znacząco zmniejszać komfort i wygodę mieszkania, zwłaszcza w warunkach panujących w naszym kraju. Ze względu na swoją naturalność, łatwość w czyszczeniu i zalety wizualne, jednym z najlepszych materiałów wykończeniowych dla alergików jest drewno.

Jak wybrać odpowiednią podłogę drewnianą?

Istnieje kilka kryteriów, którymi powinien kierować się alergik przy doborze odpowiedniego drewna podłogowego. Jednym z najważniejszych czynników będzie miał rozmiar deski. Im większy, tym lepiej, gdyż będzie miał mniej szpar i łączeń, w które mógłby wnikać kurz i w których mogłyby się rozwijać bakterie i grzyby. Dlatego dużo lepszym wyborem będzie podłoga z desek niż parkiet, gdzie spojeń jest o wiele więcej. Drewno stosunkowo łatwo utrzymać w czystości, wystarczy odkurzyć lub przetrzeć za pomocą specjalistycznych środków, a naturalne właściwości antystatyczne tylko ułatwiają takie zabiegi, gdyż drewno nie przyciąga kurzu. W porównaniu do płytek kamiennych i ceramicznych drewno samoistnie utrzymuje ciepło. Ze względu na swoją naturalną, ciepłą kolorystykę jest w stanie także wizualnie ogrzać pomieszczenie, zwiększając wrażenie jego przytulności. Warto także zwrócić uwagę na gatunek wybieranego drewna. Dużo lepszym wyborem dla alergików będzie rodzime drewno jak dąb czy jesion, gdyż egzotyczne rodzaje surowca ze względu na zawartość olejków eterycznych mogą uczulać.

Zabezpieczenie drewna i środki pielęgnujące także mają znaczenie

Decydując się na drewnianą podłogę, trzeba również zwrócić uwagę na sposób jej zabezpieczenia. Podstawowymi sposobami wykończenia drewnianej podłogi jest zabezpieczenie jej lakierem, olejem, olejem UV lub woskiem. Każdy z tych sposobów ma swoje zalety i wady. Składnikami lakierów są żywice naturalne lub syntetyczne albo też inne związki chemiczne. Lakiery rozpuszczalnikowe oraz chemoutwardzalne nie są zalecane do stosowania w domu alergika, gdyż mogą wydzielać toksyczne opary bezpośrednio lub nawet do kilku miesięcy po nałożeniu powłoki. Najlepszym, a zarazem bezpiecznym wyborem dla alergików będą lakiery wodorozcieńczalne, gdyż po zakończeniu malowania nie wydzielają drażniących zapachów, a w kontakcie ze skórą są zupełnie bezpieczne. Jeszcze lepszym wyjściem mogą okazać się oleje naturalne lub wosk, o ile nie zawierają w sobie silnie uczulających dodatków jak terpentyna. Przed zabezpieczeniem drewnianej podłogi warto zatem zwrócić uwagę na skład środka i dobrać go wedle własnych preferencji. Od tego zależeć także będzie sposób utrzymywania podłogi w czystości. Specjalistyczne środki pielęgnujące, czyszczące i konserwujące dobiera się na podstawie bazy zabezpieczającej drewno, a te z kolei mogą mieć znaczący wpływ na długość jej eksploatacji. Stosując się do zaleceń producentów podłogi i środków czyszczących, będziemy mogli cieszyć się piękną, bezpieczną dla alergików podłogą przez lata.

Źródło: https://dlapodlogi.pl

  Zdrowie
Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *