3 grudnia, 2022
  • 3 grudnia, 2022
Hala namiotowa

Hala namiotowa – zakup czy wynajem?

By on 4 grudnia, 2020 0 572 Views

Hala namiotowa zamiast budynku – wygoda i oszczędność

Nie zawsze, gdy potrzebujemy zadaszonej przestrzeni, musimy decydować się na budowę czy wynajem budynku. Bardzo wygodnym rozwiązaniem są hale namiotowe, które mogą służyć zarówno jako magazyny, jak i obiekty, w których mogą odbywać się rozmaite wydarzenia, np. targi czy imprezy. Możliwość ich ogrzewania lub klimatyzowania sprawia, że można ich użyć właściwie do każdego celu, do jakiego wykorzystywane są tradycyjne budynki. Decyzja postawienia takiej konstrukcji podyktowana jest wieloma korzyściami – przede wszystkim ceny hali namiotowej są zdecydowanie niższe niż w przypadku budynków murowanych. Ponadto użycie hali namiotowej ma tę przewagę, że jest wielokrotnie szybsze niż budowa stałego obiektu, i nie wymaga tyle zachodu co wynajęcie przestrzeni w już istniejących obiektach. Na co warto zwrócić uwagę, gdy zastanawiamy się, czy najlepszym rozwiązaniem będzie wynajem hali namiotowej czy może jej zakup?

Hala namiotowa – ceny a długość użytkowania

Decydując, czy najdogodniejszym rozwiązaniem w naszej sytuacji będzie zakup czy wynajem hali namiotowej, należy przed wszystkim zastanowić się, na jaki czas tego rodzaju obiekt będzie nam potrzebny. Zakupienie takiej konstrukcji wiąże się ze zdecydowanie wyższym jednorazowym wydatkiem, przez co uzasadnione jest właściwie tylko wtedy, gdy planujemy długi okres wykorzystywania. W sytuacji, w której przewidujemy wieloletnie wykorzystywanie hali, powinniśmy porównywać koszty przede wszystkim z obiektami murowanymi – i to zarówno koszt budowy albo wynajmu, jak i koszty długotrwałego utrzymania, w tym w szczególności ogrzewania i klimatyzowania. Przy stosunkowo krótkich okresach zapotrzebowania na zadaszoną przestrzeń, wynajem hali namiotowej jest zdecydowanie najkorzystniejszym finansowo rozwiązaniem.

Idealne rozwiązanie dla działalności okresowej albo na nieprzewidywalnym rynku

Jeżeli skala naszej działalności gospodarczej jest silnie uzależniona od koniunktury albo podlega intensywnym okresowym wahaniom, decydując się na obiekt taki jak hala namiotowa, ceny budowy i utrzymania czegoś, co wykorzystywane będzie tylko okresowo mogą kilkakrotnie przekroczyć to, co wydalibyśmy, wynajmując analogiczny obiekt tylko w tych okresach, gdy nasz biznes kwitnie. Jeżeli na przykład hala ma być zastosowana w działalności powiązanej z ruchem turystycznym, a zatem ze swej natury sezonowej, wynajem pozwoli nam uniknąć sytuacji, gdy utrzymujemy obiekt generujący przez część roku wyłącznie koszty. Jedną z największych zalet takiego rozwiązania zapotrzebowania naszego przedsiębiorstwa na przestrzeń jest to, że uzyskujemy możliwość płynnego reagowania na bieżące potrzeby naszej działalności. Decyzje takie jak na przykład zwiększenie albo zmniejszenie produkcji podejmuje się o wiele łatwiej, jeżeli wiemy, że nie spowodują problemu z brakiem przestrzeni magazynowej albo przeciwnie, nie zwiększą kosztów utrzymania infrastruktury powyżej progu opłacalności działania na zmniejszoną skalę.

Hala namiotowa – idealne rozwiązanie dla Twojego biznesu

Podsumowując, hale namiotowe są idealnym rozwiązaniem dla każdego biznesu, który staje przed potrzebą zwiększenia posiadanych zadaszonych przestrzeni. Decydując się na tego rodzaju rozwiązanie, należy zastanowić się, jaki jest przewidywany czas eksploatacji obiektu – jeżeli spodziewamy się, że hala będzie wykorzystywana bardzo długo i intensywnie, możemy decydować się na budowę, jeśli jednak nie jest on szczególnie długi lub nasz biznes cechuje pewna sezonowość lub zależność od zewnętrznych czynników wpływających na popyt, wówczas najlepszą, najkorzystniejszą finansowo i najbezpieczniejszą decyzją będzie wynajem hali namiotowej.

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *