Na co zwracać uwagę podczas doboru preparatów mlekozastępczych dla cieląt?
Odpowiednie żywienie zwierząt, a zwłaszcza cieląt w pierwszych tygodniach ich życia ma kluczowe znaczenie dla właściwego wzrostu i zdrowia. Jest to czas, w którym nie można próbować oszczędzać na preparatach zastępujących mleko, ponieważ niskiej jakości pożywienie może powodować problemy w przyszłości i objawiać się np. niższą wydajnością krów. W pierwszych miesiącach życia cieląt rozwijają się wszelkie tkanki i narządy, a przede wszystkim układ pokarmowy. Dlatego tak ważne jest podawanie paszy najwyższej jakości, aby zmaksymalizować przyrost masy ciała oraz zapewnić im prawidłowy rozwój.
Czym są preparaty mlekozastępcze?
Cielaki przez pierwsze dni swojego życia żywią się wyłącznie paszami w postaci płynnej. Żywienie tych zwierząt hodowlanych pierwszymi pokarmami stałymi rozpoczyna się po około 4-7 dniach od urodzenia. Początkowo są to bardzo niewielkie ilości, które muszą być dodatkowo uzupełniane mlekiem lub preparatami je zastępującymi. Mleko nie jest jednak najlepszym rozwiązaniem, ponieważ zawiera niski poziom żelaza, miedzi oraz witamin E i D. Stosowanie więc samego mleka w diecie cieląt może powodować występowanie różnego rodzaju chorób, które zmniejszają efektywność chowu. Dlatego tak popularne stały się produkty mlekozastępcze, które skutecznie dostarczają składniki odżywcze wpływające na właściwy rozwój organizmu i pozwalają zmniejszyć koszt odchowu cieląt. Ogromną zaletą ich stosowania jest także łatwość ich przechowywania. Są bowiem sprzedawane w postaci sypkiej, która nie wymaga szczególnych warunków.
Co powinien zawierać dobry preparat zastępujący mleko?
Wybierając preparat mlekozastępczy koniecznie trzeba sprawdzić, ile białka zawiera oraz skąd ono pochodzi. Do momentu, gdy cielak ukończy 3 tygodnie zaleca się podawanie środków zawierających nawet 26% białka odtłuszczonego lub z serwatki, czyli pochodzenia zwierzęcego. Tego typu białko sprzyja powstawaniu skrzepu kazeinowego, co poprawia trawienie oraz wchłanianie większej ilości składników odżywczych. Według przeprowadzonych badań białko roślinne może powodować zaburzenia pracy układu pokarmowego u cieląt do 3 tygodnia i może być stosowanie jedynie u starszych osobników. Innym składnikiem, które musi znaleźć się w preparatach mlekozastępczych, jest tłuszcz będący doskonałym źródłem energii. Jego zawartość powinna oscylować w okolicach 18%. W najlepszej jakości produktach zastępczych zawartość popiołu surowego powinna wynosić około 7,5-8%. Preparat mlekozastępczy stanowi także źródło składników mineralnych oraz witamin, dlatego w jego składzie powinny znaleźć się przede wszystkim wapń, fosfor, magnez oraz witamina E i A, które odpowiedzialne są za wiele procesów w organizmie.
Produkty zastępujące mleko w diecie cieląt w pierwszych tygodniach ich życia dostarczają wszystkich niezbędnych składników, które odpowiedzialne są za prawidłowy wzrost i rozwój wielu istotnych funkcji. Wybierając tego typu preparat, trzeba koniecznie zwrócić uwagę na jego skład oraz jakość. Bardzo ważne jest bowiem podawanie zwierzętom właściwe zbilansowanych produktów, ponieważ wpływają one na ich zdrowie oraz ogólną jakość hodowli.