10 grudnia, 2023
  • 10 grudnia, 2023
  • Home
  • Biznes
  • Podnośnik samochodowy – który model wybrać do profesjonalnego warsztatu?
podnosnik dwukolumnowy

Podnośnik samochodowy – który model wybrać do profesjonalnego warsztatu?

By on 16 czerwca, 2021 0 612 Views

Oprócz specjalistycznych narzędzi i sprawnych mechaników żaden warsztat nie obędzie się bez porządnego podnośnika. Nawet proste czynności serwisowe takie jak wymiana oleju czy klocków hamulcowych, najwygodniej jest przeprowadzać na podnośniku. Wybór podnośnika nie należy do łatwych, ponieważ możemy przebierać spośród kilku rodzajów podnośników.

Podnośniki pneumatyczne

Pierwszy typ podnośnika swoją obiegową nazwę (bałwanek) zawdzięcza charakterystycznemu kształtowi. Mowa tutaj o podnośnikach pneumatycznych.

Takie niewielkie podnośniki świetnie sprawdzą się przy niewielkich pracach, które wymagają uniesienia tylko jednego koła, dlatego też świetnie sprawdzą się przy wymianie kół czy elementów układu hamulcowego.

Wybierając podnośniki pneumatyczne, możemy kierować się maksymalnym udźwigiem, który wynosi od 2 ton do 6.

Jeżeli jednak z jakichś przyczyn nie mamy możliwości użycia podnośnika pneumatycznego, możemy do podobnych zastosowań użyć tradycyjnego podnośnika typu „żaba”.

Tradycyjne lewarki nijak mają się do tych przeznaczonych do profesjonalnych zastosowań, które gwarantują nam większy udźwig i bezpieczeństwo pracy nad pojazdem.

Podnośniki jednokolumnowe

Ciekawym rozwiązaniem dla profesjonalnych warsztatów samochodowych mogą okazać się podnośniki jednokolumnowe, które dostępne są zarówno w wersji stacjonarnej, jak i mobilnej.

Szczególnie wartymi uwagi są jezdne podnośniki jednokolumnowe, które w razie potrzeby i możliwości możemy ustawić przed warsztatem i dokonywać napraw lub przeglądów podwozia na zewnątrz.

Dodatkowym atutem podnośników jednokolumnowych, które przydatne okazują się szczególnie w warsztatach blacharskich, jest możliwość podnoszenia aut wprost z ram blacharskich i transportu pojazdu na terenie warsztatu.

Podnośniki dwukolumnowe oraz czterokolumnowe – obowiązkowe wyposażenie profesjonalnego warsztatu

To właśnie tego typu podnośniki najczęściej możemy spotkać w warsztatach samochodowych i to one przychodzą nam pierwsze na myśl, gdy myślimy o zakupie podnośnika.

Niewątpliwymi zaletami podnośników dwukolumnowych jest prostota ich obsługi oraz trwałość. Dodatkowo w większości modeli takich podnośników dysponujemy możliwością bezpiecznego opuszczenia pojazdu nawet w razie braku zasilania.

Podnośniki dwukolumnowe charakteryzują się udźwigiem od 4 do 5 ton, tym samym bez problemu obsłużymy dzięki nim nie tylko samochody osobowe, ale również niewielkie pojazdy dostawcze.

W warsztatach, które obsługują auta o znacznie większych gabarytach, świetnie sprawdzą się podnośniki czterokolumnowe.

Ich konstrukcja nie tylko gwarantuje całkowite bezpieczeństwo pracy nad uniesionym pojazdem, ale również daje nam dostęp do znacznie większych limitów nośności. Niektóre modele podnośników czterokolumnowych umożliwiają nam bowiem podniesienie pojazdów o masie nawet kilkunastu ton. Dzięki temu bez problemu zajmiemy się naprawą samochodów ciężarowych.

Podnośniki nożycowe

Kolejnym typem podnośników często spotykanym w warsztatach są podnośniki nożycowe, dające mechanikom wygodny dostęp do każdego detalu konstrukcyjnego pojazdu.

Dodatkową zaletą podnośników nożycowych jest to, że z powodzeniem mogą one również pomóc nam w pracach serwisowych i naprawczych motocykli.

Do pracy nad jednośladami możemy użyć zarówno podnośników samochodowych jak i specjalnych dedykowanych podnośników motocyklowych, które umożliwią nam wygodną pracę nad motocyklem.

Ciekawą opcją są również podnośniki hydrauliczne o ręcznym napędzie hydraulicznym, które z powodzeniem pełnią rolę podnośników pomocniczych.

Podnośnik do profesjonalnego warsztatu

Wybierając podnośnik, musimy kierować się głównie tym, czym będzie zajmował się nasz warsztat oraz tym, ile miejsca mamy do dyspozycji.

Do niewielkich warsztatów wulkanizacyjnych w zupełności wystarczy niewielki podnośnik pneumatyczny lub jednokolumnowy. Jeżeli oprócz serwisowania samochodów skupimy się również na jednośladach, to całkiem użyteczne, mogą okazać się podnośniki nożycowe.

Przed podjęciem finalnej decyzji warto więc skontaktować się z ekspertami w branży, którzy z pewnością doradzą nam optymalne rozwiązanie dla naszego warsztatu.

  Biznes
Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *