Przed końcem roku pozbądź się przeterminowanych leków! Czy wiesz, gdzie należy je oddać?
Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat świat poczynił niesamowity postęp w niemal każdej dziedzinie, wliczając w to oczywiście także medycynę. Już dawno minęły czasy, w których wszystkie, nawet najdrobniejsze dolegliwości musiały być konsultowane z lekarzem. Podobnie sytuacja przedstawia się z klasycznymi, domowymi sposobami leczenia, które kiedyś były stosowane na szeroką skalę przez naszych rodziców czy dziadków, dziś budzą zdziwienie. W dzisiejszych czasach ludzie są niezwykle przyzwyczajeni do korzystania z różnego rodzajów leków, które w wielu przypadkach dostępne są bez recepty, a w internecie można znaleźć kompletne informacje na ich temat, wliczając w to ich skład, dawkowanie, a także zalecenia oraz przeciwwskazania. Z jednej strony rosnąca świadomość wśród społeczeństwa jest dobra, a na pierwszy rzut oka korzystanie z lekarstw nie wydaję się niczym złym, z drugiej zaś… masowe kupowanie leków – w ilościach przekraczających realne zapotrzebowanie – powoduje do ich zbędnego składowania oraz przeterminowania, a ich nieodpowiednie stosowanie może prowadzić do poważnych powikłań.
Przeterminowane leki
Zgodnie z danymi przedstawionymi przez Główny Urząd Statystyczny, przeciętny Polak w ciągu roku decyduje się na kupno 34 opakowań różnego rodzaju leków, które dostępne są bez recepty. W wielu przypadkach w opakowaniach sprzedawana jest taka ilość leków, której jedna osoba nie jest w stanie spożyć – stosując się do zaleceń – nawet w skali roku. W wielu domach leki zalegają, a ich data ważności ulega przeterminowaniu. Nie wszyscy sobie zdaję sprawę z tego, że zarówno leki przeterminowane, jak i te, które zostały wycofane z obrotu, stanowią materiał niebezpieczny i należy je w odpowiedni sposób utylizować.
Co zrobić z przeterminowanymi lekami?
Polska zajmuje wysokie miejsce w rankingu krajów pod kątem ilości wykupowanych leków w przeliczeniu na jednego obywatela w skali roku, jednocześnie osiągając również wysoką lokatę w kontekście marnowania wcześniej wspomnianych leków. Mało kto jest świadomy, że za pozbywanie się przeterminowanych lekarstw na własną rękę, np. poprzez wyrzucanie ich do śmieci grozi kara mandatu w wysokości 500 złotych. Nieodpowiednia jest również ich utylizacja poprzez spłukiwanie lekarstw w domowej toalecie. Co zatem zrobić z przeterminowanymi lekami? Oddać je w specjalnie przeznaczone do tego miejsca, których w naszym kraju jest coraz więcej, a najprostszym rozwiązaniem jest odniesienie je do… najbliższej apteki.
W większości aptek znajdują się specjalnie przygotowane i oznakowane pojemniki, do których bezpłatnie możemy zwrócić leki z naszej domowej apteczki, których termin ważności się skończył. Jeśli któraś placówka nie posiada takowych pojemników lub nie jesteśmy w stanie ich samodzielnie zlokalizować, wystarczy zwrócić się z prośbą do pracującego obecnie w placówce farmaceuty, który pomoże nam pozbyć się przeterminowanych leków. Dodatkowo placówki służby zdrowia oraz urzędy gminne również są prawnie zobowiązane do składowania tego typu medycznych odpadów.
Mogłoby się wydawać, że wyrzucenie małego opakowania przeterminowanego lekarstwa do śmieci nie niesie za sobą żadnych konsekwencji – nic bardziej mylnego. Wszystkie nieodpowiednio zutylizowane lekarstwa mogą stanowić poważne zagrożenie zarówno dla ludzi, jak i środowiska. Dotknięte mogą zostać m.in. zwierzęta żerujące na wysypiskach śmieci, do których mogą trafić wyrzucone przez nas lekarstwa. Problem pojawia się też wtedy, gdy spojrzymy na tę kwestię globalnie. Warto pamiętać o regularnym kontrolowaniu terminów ważności w naszej domowej apteczce i zadbać o ich odpowiednią utylizację, a koniec roku to odpowiedni moment, by pozbyć się tych leków, których przydatność kończy się wraz z mijającym rokiem.
Inspirowane: ekoemka.com.pl – odpady medyczne