27 maja, 2024
  • 27 maja, 2024
  • Home
  • Blog
  • Mycie podłóg – zadbaj o higienę we własnym mieszkaniu
Mycie podlog

Mycie podłóg – zadbaj o higienę we własnym mieszkaniu

By on 12 sierpnia, 2020 0 2072 Views

Podłoga w domu pełni funkcję nie tylko użytkową, ale także dekoracyjną. Dobrze dobrana uzupełnia wystrój pomieszczenia. Nawet najlepiej wysprzątany pokój z zabrudzoną podłogą nie będzie wyglądać schludnie. Dbanie o jej czystość to nie tylko kwestia estetyki, ale także oszczędności. Piach i brud powodują przetarcia, które szybko mogą zniszczyć powierzchnię. Wymiana nawierzchni jest kosztowna, dlatego lepiej zawczasu zapobiec problemowi. Na co zwrócić uwagę podczas mycia podłogi, aby zachować jej wygląd na długi czas?

Dobór akcesoriów

Najważniejszy sprzęt to wiaderko, mop i środek do mycia. Wybór lepszych jakościowo narzędzi ułatwi sprzątanie. Niegdyś popularne mopy sznurkowe są aktualnie wypierane przez mopy płaskie. Ten pierwszy jest tańszy i ma zazwyczaj mniejszy rozmiar, co z jednej strony sprawia, że umycie dużej powierzchni zajmuje więcej czasu, ale lepiej sprawdzi się w małych zakamarkach. Trudno jednak utrzymać go w czystości i często zostawia smugi. Mop płaski dostępny jest w całej gamie kształtów i rozmiarów, a jego ścierka jest wymienna i szybko schnie. Kupując mopa należy zaopatrzyć się w wiaderko z dopasowaną do jego kształtu wyciskarką. Bardzo ważnym czynnikiem jest wybór środka do mycia dostosowanego do posiadanej podłogi. W zależności, czy jest ona drewniana, winylowa czy kafelkowana, płyn będzie mieć nieco inny skład i właściwości. Na rynku dostępne są także środki uniwersalne, jak cif do podłóg, które równie dobrze radzą sobie z czyszczeniem. Zamiast kupować kilka różnych butelek, wystarczy jedna do posprzątania całego domu.

Właściwe przygotowanie

Mycie podłogi to czynność, która powinna być wykonywana przynajmniej raz w tygodniu. Pozwoli to uniknąć nawarstwiania się brudu. Aby skrócić i ułatwić sobie ten proces, warto odpowiednio przygotować sprzątane pomieszczenie. Jeśli na podłodze stoją przedmioty, które mogą zostać przemieszczone (rośliny, wazony itp.), warto przenieść je do innego pokoju lub na dywan. Krzesła można ułożyć na stole. W ten sposób zaoszczędzi się problemów z przesuwaniem obiektów i omijaniem przeszkód. Następnie należy dokładnie odkurzyć podłogę. Bardzo trudno jest dobrze umyć tę powierzchnię, kiedy znajduje się na niej piach i inne sypkie zabrudzenia, dlatego należy wcześniej je usunąć. Jeśli można dostrzec większe plamy, które ciężko będzie zmyć bez szorowania mopem, dobrze jest wcześniej usunąć je przy pomocy mokrej ściereczki z odrobiną płynu do naczyń lub środka do czyszczenia. Dzięki temu mycie będzie można wykonać jednym płynnym ruchem bez wracania do poszczególnych miejsc. W kolejnym kroku pozostaje przygotowanie podstawowych narzędzi – wiaderka z wodą wzbogaconą o właściwy płyn do mycia podłóg oraz mopa.

Proces mycia

Chociaż czynność mycia wydaje się logiczna i oczywista, warto zwrócić uwagę na szczegóły, które mogą przesądzić o późniejszym efekcie. Mop powinien zostać całkowicie zanurzony w wodzie, a następnie wyciśnięty przy pomocy wyciskarki w wiadrze. Zbyt duża ilość wody na końcówce może spowodować nie tylko długi czas schnięcia, ale przede wszystkim zniszczenie podłogi – jeśli jest ona drewniana, mogłaby napęcznieć. W przypadku kafelków zbyt mokry mop zostawi smugi, nawet przy używaniu dobrego środka do mycia. Całą czynność dobrze jest rozplanować. Najlepiej rozpocząć w kącie najbardziej oddalonym od drzwi, aby uniknąć chodzenia po już umytej powierzchni. Pracując mopem, należy wykonywać kształt ósemki. Pozwoli to dokładnie wyczyścić podłogę, a jednocześnie zebrać ewentualne pozostawione wcześniej zabrudzenia, zamiast rozmazywać je po całym pokoju. Woda w wiaderku, gdy tylko stanie się brudna, powinna być wymieniana na świeżą z właściwą ilością płynu. Po zakończeniu należy pozostawić powierzchnię do całkowitego wyschnięcia (aby to przyspieszyć, można otworzyć okna lub zrobić przeciąg), a mopa wyczyścić i wysuszyć – dzięki temu nie stanie się siedliskiem bakterii i pleśni.

Utrzymanie podłogi w czystości nie jest sprawą trudną, jedynie nieco czaso- i pracochłonną. Warto jednak myć ją regularnie, aby zapobiec szybkiemu zniszczeniu i nieestetycznemu wyglądowi.

  Blog
Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *