20 kwietnia, 2024
  • 20 kwietnia, 2024
Czy kanalizacja moze zamarznac

Czy kanalizacja może zamarznąć?

By on 28 grudnia, 2018 0 3283 Views

Zimą wiele osób obawia się o instalację wodno-kanalizacyjną. Trzymający wiele dni uporczywy mróz może doprowadzić do różnych awarii i nieprzyjemnych skutków. Wbrew pozorom problem nie dotyczy wyłącznie domków letniskowych. Aby uniknąć sytuacji, w której zaskoczy nas brak wody oraz zamarznięte rury, warto wcześniej odpowiednio zabezpieczyć instalację.

Instalacja kanalizacyjna zazwyczaj nie sprawia problemów w zimie. Jeśli rury posiadają wystarczającą średnicę, to nie powinny zamarznąć. Przypadki zamarzania zdarzają się najczęściej w sytuacji ich niedrożności. Z tego powodu przed nadejściem mrozów należy sprawdzić stan rur.

Konieczne jest zadbanie o kanalizację już na etapie prac budowlanych i wykończeniowych. Jeśli zostaną dobrane zbyt małe średnice rur, istnieje dość duże ryzyko niedrożności. W źle dobranych rurach bardzo szybko mogą zacząć odkładać się zanieczyszczenia. 

Wykopy, jakie wykonuje się pod przyłącza, zwykle są dość drogie oraz pracochłonne. Dlatego często wykonawcy starają się robić je jak najpłycej, co jest dużym błędem. Przy tworzeniu kanalizacji należy zadbać o uwzględnienie poziomu głębokości, na jakiej zamarza grunt. Te wartości różnią się w zależności od tego, gdzie umiejscowiona jest działka. Jeśli rury zostaną ułożone powyżej dopuszczalnego poziomu, istnieje bardzo duże ryzyko, że woda zamarznie, a rury popękają. 

Rury, które tworzą instalację, powinny zostać odpowiednio zabezpieczone przed przemarzaniem. Dotyczy to zarówno rur, które doprowadzają wodę do budynku, jak i tych, które są umieszczone w pomieszczeniach nieogrzewanych. Do takich rur konieczne jest zastosowanie specjalnej otuliny termoizolacyjnej. 

Sytuacje, w których dochodzi do zamarznięcia instalacji, spowodowane są tym, że właściciele nie pamiętają o odpowiednim zabezpieczeniu rur wewnątrz budynku, przyłącza wodociągowego oraz wodomierza. Może to skutkować wieloma problemami, a brak wody będzie tylko jednym z nich. Zamarznięte wodomierze oraz instalacja najczęściej nadają się wyłącznie do wymiany. Musimy również zapłacić za wodę, która wycieknie. Dość powszechnym problemem jest wyciek wody do garażu lub piwnicy na skutek ocieplenia pękniętej rury. Na szczęście istnieje kilka sprawdzonych metod, które pomagają unikać takich sytuacji. Zabezpieczenia, które zostaną zastosowane w odpowiedni sposób, powinny wytrzymać kilka lat. 

W jaki sposób zabezpieczać rury przez zamarzaniem?

Aby instalacja działała prawidłowo, powinniśmy przede wszystkim zadbać o materiały izolacyjne. Najlepiej sprawdzą się otulina z pianki, wełna mineralna czy mata ze słomy. Niektóre osoby praktykują czasowe dogrzewanie instalacji. 

Bardzo ważne jest zlokalizowanie wodomierzy – zazwyczaj znajdziemy je w garażach lub piwnicach. Czasem wystarczy bardzo niewiele, żeby doprowadzić do przemarznięcia – uchylone okno lub drzwi w trakcie mroźnej nocy. Czasem wodomierze umieszczane są w studni kanalizacyjnej. Wtedy dobrym pomysłem jest zabezpieczenie ich, wykorzystując styropian lub wełnę mineralną.

Aby ochronić instalację wodno-kanalizacyjną, możemy zamknięć dopływ wody do nieużywanej w czasie zimy instalacji na działce i w ogrodzie. 

Jeśli już dojdzie do zamarznięcia rur, jedyne co możemy zrobić to podnieść temperaturę wewnątrz pomieszczeń. Niedopuszczalne jest polewanie rur gorącą wodą lub zastosowanie palników acetylenowych. Możemy w ten sposób jedynie zniszczyć instalację. Zamarznięcie rur, które znajdują się w gruncie, łączy się z ich odkopaniem oraz wymianą. Najlepszym rozwiązaniem jest wezwanie pogotowia wodociągowego. 

Inspirowane: Elplastplus.pl – studzienka wodomierzowa

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *