28 marca, 2024
  • 28 marca, 2024
  • Home
  • Budownictwo
  • Jak przyspieszyć budowę domu i nie narażać budynku na wilgoć technologiczną?
budowa domu

Jak przyspieszyć budowę domu i nie narażać budynku na wilgoć technologiczną?

By on 7 kwietnia, 2020 0 712 Views

Wilgoć technologiczna powstaje podczas każdych prac budowlanych i gromadzi się w murach, stropach, fundamentach, wylewkach, itd. Żeby samoistnie zanikła, wymagałoby to nawet kilku lat. Jednak w obecnych czasach osuszanie budynków jest coraz częściej stosowane, ponieważ pozwala wybudować i wykończyć wnętrza domu nawet w ciągu roku. Jak przebiegają tego typu prace?

Osuszanie budynków na problemy z wilgocią

Wbrew pozorom budowa domu nawet w lecie nie przyspiesza wysychania ścian oraz betonowych elementów z uwagi na często wysoką wilgoć powietrza. W porze letniej pada deszcz, który w późniejszym etapie w połączeniu ze słońcem tworzy wilgotne powietrze. Para wodna z łatwością przenika do ścian, sufitów i podłóg, uniemożliwiając prowadzenie prac wykończeniowych. Ich kontynuacja w takich warunkach w przyszłości mogłaby spowodować powstanie grzyba, który zaburza estetykę wnętrza oraz jest szkodliwy dla zdrowia. Najbardziej podatne na chłonięcie wilgoci są popularne płyty gipsowo-kartonowe, które są stosowane jako element wykończeń poddasza lub zamiast tradycyjnych tynków na ścianach. Kolejnym materiałem, który chłonie duże ilości cząsteczek wody zawartych w powietrzu, jest wełna mineralna, służąca do ocieplania poddasza. Jeżeli zostanie zamontowana w wilgotnym pomieszczeniu to istnieje duże prawdopodobieństwo, że w niedługim czasie pojawi się pleśń i nieprzyjemny zapach w pokoju. Dlatego kluczową rolę odgrywa profesjonalna firma osuszająca ściany, dzięki której można prędzej przystąpić do prac wykończeniowych.

Firma osuszająca ściany jako rozwiązanie problemów z wilgocią

Jeżeli termin oddania budynku do użytku ponagla, ale prowadzenie prac uniemożliwia wysokie stężenie wilgoci wewnątrz budynku, to z pomocą przychodzi firma osuszająca ściany. Jednym z najczęściej stosowanych urządzeń do tego celu są osuszacze konwekcyjne oraz nagrzewnice elektryczne. Nagrzewnice podnoszą temperaturę powietrza wewnątrz budynku, dzięki czemu wysychanie ścian następuje prędzej niż w warunkach naturalnych. Kluczową rolę odgrywa też system wentylacyjny, przez który wilgotne powietrze jest wyprowadzane na zewnątrz budynku. Natomiast w budynkach, w których nie ma zamontowanych drzwi i okien, otwory te muszą zostać uszczelnione za pomocą grubej folii i zaizolowane termicznie płytami ze styropianu. W przeciwnym razie osuszanie nie przyniesie efektu. Natomiast używając osuszaczy konwekcyjnych, należy całkowicie uszczelnić wszystkie otwory, przez które mogłoby wylatywać powietrze na zewnątrz – w tym również kanały wentylacyjne. Tego typu urządzenia skraplają parę wodną i magazynują ją w pojemniku, który co pewien czas zostaje opróżniany manualnie lub za pomocą przewodu podłączonego do kanalizacji. Profesjonalna firma osuszająca ściany oraz wnętrza usuwa wilgoć do momentu, aż wszystkie elementy pomieszczenia staną się suche. Dzięki temu możliwe będzie przeprowadzenia dalszych prac wykończeniowych.

Osuszanie budynków znacznie przyspiesza oddanie domu lub lokalu właścicielowi przy realizacjach „pod klucz”. Odpowiednio przeprowadzone prace osuszające nie tylko przyspieszają prace budowlane, lecz także zapobiegają pojawieniu się problemów z wilgocią technologiczną w przyszłości, np. pleśń, grzyb oraz innych chorobotwórczych tworów. Dlatego ważną rolę odgrywa profesjonalna firma osuszająca ściany, która posiada odpowiednie urządzenia pozwalające w całości pozbyć się nadmiaru wilgoci wewnątrz budynku. Pomimo że osuszanie wiąże się z wyższymi rachunkami za prąd, to ta inwestycja jest opłacalna, ponieważ może zapobiec konieczności przeprowadzania remontu w niedługim czasie z powodu pleśni i grzybów.

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *