14 kwietnia, 2024
  • 14 kwietnia, 2024
Jak wykonac szalowanie fundamentow – poradnik

Jak wykonać szalowanie fundamentów? – poradnik

By on 30 września, 2019 0 1373 Views

Wznoszenie domów jednorodzinnych czy też większych konstrukcji wiąże się z doborem odpowiednich materiałów budowlanych. Pierwszym krokiem do realizacji tego typu inwestycji jest przygotowanie właściwego podłoża. Podstawowym elementem każdego zabudowania jest przecież solidny fundament. Jednak, aby powstał fundament, należy wykonać odpowiedni szalunek (przygotowanie formy fundamentu). W tym przypadku do wyboru są samodzielnie wykonane szalunki z desek bądź wynajem szalunków gotowych.

Wykonanie szalunku

Solidny fundament zapewnia stabilność całej konstrukcji. Ważne więc jest dostosowanie fundamentu do rodzaju gruntu na obszarze, na którym ma powstać budynek. Szalowanie jest nieuniknione na gruntach gorszej jakości (np. gdy ziemia łatwo się obsypuje). Najbardziej rozpowszechnionym rodzajem szalunków jest tzw. deskowanie. Deski skutecznie odizolowują płynny beton od gruntu. Deski nie przeciekają oraz nie pękają, więc bardzo dobrze formują beton, który po wyschnięciu tworzy solidny fundament. Warto podkreślić, że nie powinno się przyspieszać schnięcia betonu. Ważne jest polewanie go wodą przez ok. tydzień. Po zastygnięciu mieszanki deskowanie łatwo się usuwa, pozostawiając gotową podstawę pod budynek. Wysokość tego typu fundamentu zazwyczaj odpowiada wysokości desek. Bezwzględnie należy pamiętać o zachowaniu poziomu przy tworzeniu szalunku. W przeciwnym razie fundament będzie krzywy, co może w przyszłości poskutkować zawaleniem się budynku.

Tylko deskowanie?

Szalunki nie muszą być wykonane wyłącznie za pomocą desek. Modułowe szalunki do wykopów wytwarzane są głównie ze stali lub aluminium. Zabezpieczają wykopy przed osuwającą się ziemią. Ich zasięg wynosi maksymalnie do 3 metrów głębokości. Elementy tego typu są wykorzystywane głównie przy zabudowie miejskiej (np. systemy gazowe, wodociągowe czy kablowe). Elementy składowe szalunków stalowych można dowolnie łączyć, tworząc z nich odpowiedni ciąg. Takie podzespoły są przy tym lekkie i łatwe do transportowania. Elementy szalunków do wykopów instaluje się przy pomocy cięższych maszyn, takich jak dźwig czy koparka. Jednym z najpopularniejszych typów szalunków stalowych są tzw. szalunki tunelowe, które wykorzystuje się m.in. przy projektach autostrad czy linii kolejowych.

Wynajem szalunków

Na rynku figuruje wiele firm, które wypożyczają swoje szalunki na dowolny czas. Usługi tego typu obejmują nie tylko wynajem szalunków do wykopów lub szalunków stalowych. Zazwyczaj do wyboru są także szalunki stropowe lub ścienne. Ich ceny wahają się od 15 do 900 zł. Na wynajem szalunków warto zdecydować się przede wszystkim wtedy, gdy szalowanie wykonywane jest sporadycznie. Tego typu elementy zapewne są bardziej mobilne i znacząco przyspieszają realizację prac budowlanych. Materiały, z których wykonane są takie szalunki, charakteryzują się najwyższą jakością – nie rdzewieją i są odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne. Przedsiębiorstwa zajmujące się wynajmem szalunków zazwyczaj oferują ich profesjonalnych transport oraz pomoc przy wykonaniu projektu ich rozmieszczenia. Warto podkreślić, że wynajem szalunków możliwy jest na terenie całej Polski, dlatego nie ma więc problemu z długim dojazdem i oczekiwaniem na ekipę budowlaną.

Szalunki to nie tylko podstawa dla fundamentów. Elementy tego typu mają bowiem dużo szersze zastosowanie (np. przy sieciach wodociągowych lub tworzeniu autostrad). Wynajem szalunków zapewne znacząco ułatwia i przyspiesza prace, gdy do czynienia mamy z fachową ekipą budowlaną.

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *