29 marca, 2024
  • 29 marca, 2024
Kontenery na odpady

Kontenery na odpady – jakie wybrać

By on 29 grudnia, 2018 0 1260 Views

Kontenery są niezbędne, gdy planuje się remont domu lub inne prace wiążące się z produkcją niepotrzebnych odpadów. Zasobników nie trzeba kupować, można je wynająć. Najważniejsze jest, aby wiedzieć ile gruzu, czy śmieci trzeba będzie wywieźć po zakończeniu prac.

Kiedy kontenery są niezbędne?

Kontenery na odpady są niezbędne w trakcie remontu lub przebudowy domu. Wykorzystuje się je podczas dużych prac w ogrodzie. Czasami są konieczne w trakcie porządków na strychu i w piwnicy. Kontenery pozwalają na zgromadzenie dużej ilości odpadów, które generujemy podczas realizowania tego rodzaju zdań, i które nie mogą być składowane razem z odpadami komunalnymi.

Co ważne, nie ma potrzeby kupowania kontenera. Wystarczy go wypożyczyć, aby w dniu rozpoczęcia prac móc swobodnie z niego korzystać. Później, gdy kontener będzie już pełen, dostarczająca zasobnik firma przyjedzie i zabierze go. Zgromadzone w nim odpady zostaną legalnie zutylizowane.

Kontenery – za mały, za duży, odkryty, zakryty

W trakcie planowania prac należy zorientować się ile odpadów wymagało będzie wyrzucenia, dzięki temu będzie wiadomo, jak pojemny kontener należy wynająć. Etap szacowania ilości gruzu, śmieci jest bardzo ważny. Wynajem za dużego kontenera wiąże się z dużo wyższymi kosztami dzierżawy. Tymczasem, wypożyczenie za małego kontenera będzie wymagało częstszego wywozu odpadów. Może to istotnie utrudnić prace na placu budowy, lub opóźnić realizację zleconego remontu.

Planując wynajem kontenerów, trzeba wiedzieć, że istnieje szeroki wachlarz typów tego rodzaju pojemników. Różnią się one nie tylko pojemnością. Wyróżnia się kontenery odkryte i zakryte. Aby uniknąć sytuacji podrzucania do kontenera śmieci przez osoby trzecie warto wypożyczyć kontener zamknięty. Polecany jest osobom, które prowadzą prace remontowe przy ulicy lub w miejscu ogólnie dostępnym.

Big bag – kiedy go wybrać?

Osobom planującym niewielkie prace remontowe wystarczy tzw. „big bag”. Nie jest to typowy kontener. Jest to ogromna torba. Wykonana jest z wytrzymałego tworzywa. Jej pojemność zazwyczaj wynosi 1m3. Obciążenie torby zależy od rodzaju odpadów, jakie w niej będą magazynowane i  wynosi od kilkuset kilogramów do jednej tony.

Big bag zajmuje małą powierzchnię terenu. Polecany jest wszędzie tam, gdzie postawienie kontenera byłoby niemożliwe. W przeciwieństwie do kontenera, z wora można korzystać tak długo jak się chce, nie płaci się za przestój. Wypełniony big bag jest odbierany przez dostarczającą go firmę, która zajmuje się utylizacją zgromadzonych odpadów. Wywóz pełnego wora odbywa się z reguły dzięki pojazdom z HDS-em.

Big bag ma wszechstronne zastosowanie i jest odpowiedni do takich odpadów, jak:

  • ziemia,
  • szkło,
  • kartony,
  • gruz,
  • tworzywo sztuczne,
  • stare meble,
  • odpady zielone (gałęzie, trawa, liście),
  • złom.

Kontener o małej pojemności 3-4m3

Przy małych remontach można zdecydować się na wypożyczenie kontenera. W niektórych przypadkach wystarczy taki o pojemności 3-4m3. Można w nim składować złom, nieczystości stałe, makulaturę, ziemię, trawę, liście, gałęzie, śmieci, szkło, odpady pobudowlane. Zajmuje on większą powierzchnię, niż wór big bag, dlatego przed wypożyczeniem należy przygotować teren do jego posadowienia. Obszar, na którym postawiony zostanie kontener powinien być zwarty lub utwardzony. Takie podłoże będzie stanowiło dla niego odpowiednie podparcie. Ponadto, w trakcie wyboru miejsca na kontener, zalecane jest, aby teren, po którym będzie przesuwany, był płaski. Co więcej, zasobnik musi stanąć w miejscu, do którego będzie można dojechać samochodem ciężarowym.

Kontenery o dużej pojemności

Duży remont wymaga wynajęcia kontenera o pojemności od 10 do nawet 36m3. Tego rodzaju zasobniki są często wykorzystywane przy pracach termomodernizacyjnych. Są przeznaczone do składowania zużytych materiałów izolacyjnych. Do kontenerów o większej pojemności mogą też trafić odpady komunalne, tektura, papier, folia i stare meble, odpady o charakterze naturalnym (tj. drzewa, krzewy, liście, gałęzie, ziemia), odpady pobudowlane, wykładziny, tekstylia, nieczystości stałe. Największe kontenery wyposaża się w wysokie burty, dzięki którym istnieje możliwość zmieszczenia jeszcze większej ilości odpadów.

Źródło: Avio-Star.pl – Transport HDS

 

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *