19 kwietnia, 2024
  • 19 kwietnia, 2024
  • Home
  • Budownictwo
  • Podstawowe rodzaje bram wjazdowych – przegląd rozwiązań dostępnych na rynku
Podstawowe rodzaje bram wjazdowych

Podstawowe rodzaje bram wjazdowych – przegląd rozwiązań dostępnych na rynku

By on 8 września, 2020 0 1398 Views

Decydując się na zakup bramy wjazdowej, należy zwrócić uwagę na charakter posesji oraz typ konstrukcji. W tym przypadku ma znaczenie przede wszystkim szerokość oraz ukształtowanie terenu na działce. Brama powinna być ponadto bezpieczna oraz komfortowa przy codziennym użytkowaniu. Zatem, czym kierować się przy wyborze, aby uniknąć problemów z jej eksploatacją w przyszłości?

Brama wjazdowa przesuwna – czy warto ją wybrać?

Istnieją dwa główne typy bram, różniące się przede wszystkim specyfikacją i sposobem użytkowania. Pierwszym rodzajem jest nowoczesna brama przesuwna, którą zaleca się przede wszystkim w przypadku szerokich działek oraz wtedy, gdy odległość od wjazdu do garażu jest niewielka (brak miejsca na skrzydła bramy rozwieralnej). Brama takiego typu zawiera jedno skrzydło, które przesuwa się wzdłuż wewnętrznej strony ogrodzenia. Nie zajmuje więc dodatkowego miejsca na podjeździe lub podwórku.

Przesuwny rodzaj bramy dzieli się na dwa podtypy – przesuwna szynowa oraz przesuwna samonośna.
Brama wjazdowa przesuwna szynowa wymaga umieszczenia szyny w warstwie nawierzchni na fundamencie, aby skrzydło mogło swobodnie przesuwać się na rolkach. W celu utrzymania bramy w odpowiedniej pozycji i zapewnienia jej płynnego ruchu, na słupku prowadzącym montuje się specjalną prowadnicę. W tym przypadku istnieje jednak ryzyko związane z wystąpieniem problemu z przesuwaniem skrzydła po szynie. Jeśli bowiem dostaną się tam liście, piach, kamienie lub inne poważniejsze zabrudzenia, rolki skrzydła mogą ulec uszkodzeniu lub wypaczeniu. Z kolei w sezonie zimowym podobny efekt może wystąpić w wyniku zamarznięcia cieczy.

Brama wjazdowa przesuwna samonośna to moduł, który przesuwa się nad nawierzchnią wjazdu. Rolki umieszczone są na słupku i bezpośrednio po nich przemieszcza się skrzydło. Nie występuje tutaj więc styk z podłożem, dzięki czemu unikniemy problemów opisanych w poprzednim typie (skrzydło zawieszone jest zazwyczaj 5-8 cm nad ziemią). Na przeciwległym słupku montuje się chwytak, umożliwiający odpowiednie ustawienie bramy. Na płynny ruch skrzydła wpływają z kolei łożyskowane rolki. Przy bramach przesuwnych samonośnych należy również pamiętać o przeciwwadze zwiększającej szerokość skrzydła nawet o 30-40%, co przekłada się bezpośrednio na jej ciężar. Z tego względu warto rozważyć montaż automatycznego sterowania.

Bramy wjazdowe rozwieralne – w jakich przypadkach się sprawdzą?

Drugim popularnym typem takiej konstrukcji jest brama wjazdowa rozwieralna, która będzie odpowiednia przede wszystkim w wypadku wąskich, głębokich działek. Mechanika otwierania nie jest tu oparta o pracę na szynach, przez co awaryjność całego systemu jest dosyć niska. Nie mają jednak części zalet, które posiadają nowoczesne bramy przesuwne. Tutaj także wyróżniamy dwa podtypy, takie jak brama dwuskrzydłowa (z furtką) oraz jednoskrzydłowa.

Brama dwuskrzydłowa z furtką to podtyp, w którym bardzo istotne jest odpowiednie wypoziomowanie oraz umiejętne zamontowanie zawiasów, aby uchronić konstrukcję przed opadaniem skrzydeł. Aby nie wystąpiły problemy z zamykaniem, ważny jest więc dokładny montaż. Jeśli skrzydła będą na siebie nachodzić, ewentualna instalacja napędu będzie niemal niemożliwa. Dla zachowania bezpieczeństwa warto pamiętać także o kotwiczeniu skrzydeł za pomocą rygli bocznych, w momencie, gdy brama zostanie otwarta.

Z kolei brama jednoskrzydłowa jest zalecana w sytuacji, gdy dysponujemy długim podjazdem. Szerokość skrzydła ograniczona jest zazwyczaj do 3 m i jest ono długie, ciężkie i mniej komfortowe przy otwieraniu ręcznym. Tutaj również należy zadbać o zabezpieczenie, zwłaszcza od zewnętrznej strony posesji, aby brama przypadkowo nie otworzyła się, stwarzając zagrożenie dla przechodniów czy pojazdów. W tym celu również stosuje się rygiel blokujący lub ogranicznik wykonany z metalu.

Wymiary działki, układ budynku i ukształtowanie terenu to główne czynniki warunkujące dobór rodzaju bramy wjazdowej. Warto również dopasować konstrukcję do stylu zabudowań znajdujących się na posesji oraz sposobu aranżacji zieleni.

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *