27 maja, 2024
  • 27 maja, 2024
Typowe bledy w montazu polaczen ciesielskich

Typowe błędy w montażu połączeń ciesielskich

By on 30 marca, 2020 0 1223 Views

Wiele zaniedbań i niepoprawnie wykonanych czynności przy montażu elementów drewnianych nie pociąga z sobą negatywnych następstw. Musimy się jednak liczyć z tym, że część błędów w znaczny sposób zmniejsza nośność łączeń. W przypadku najbardziej rażących uchybień zagrożenie – dla budynku i przebywających w nim osób – staje się realne.

Najczęstszy błąd w montażu łączeń ciesielskich

Brak nadzoru inwestora czy generalnego wykonawcy skutkuje większą liczbą błędów w trakcie budowy. Montaż łączników jest jednym z przykładów, który to potwierdza – im mniejszy plac budowy, tym większe prawdopodobieństwo zaistnienia jednej z elementarnych usterek. Nośność łączenia za pomocą złącza ciesielskiego zależ w ogromnej mierze od użytych łączników (takich jak śruby i wkręty do drewna). Niewłaściwy dobór łączników jest główną przyczyną wielu błędów montażowych, a co za tym idzie źródłem potencjalnego niebezpieczeństwa.

Złącza ciesielskie stanowią element systemowego łączenia drewnianych konstrukcji, na który składają się głównie kątowniki i śruby lub wkręty do drewna. Uzyskanie nośności zgodnej z deklaracją producenta (lub badaniami wytrzymałości materiału), zależy od wykorzystania odpowiednich łączników – niewłaściwy wybór oznaczać może nawet kilkukrotne obniżenie stabilności elementu. Za optymalne rozwiązanie uchodzą łączniki z karbem – ich kształt zabezpiecza całą konstrukcję na wypadek ewentualnych oberwań śruby wewnątrz struktury drewna (karbowana powierzchnia zaczepia się i utrzymuje kątownik we właściwej pozycji). Dowolność w wyborze materiałów to błąd, ponieważ wykorzystanie złączy innych niż rekomendowane jest jednoznaczne z utratą gwarantowanych parametrów nośności.

Wybór dobrego kątownika jest kluczowy dla powodzenia montażu. Największą nośność wykazują te z nich, które posiadają liczne otwory rozmieszczone jak najbliżej zagięcia. Wytrzymałość takich elementów jest relatywnie wyższa nawet w przypadku, gdy zamontowane zostaną z użyciem mniejszej liczby łączników. Przy wyborze powinniśmy zwrócić również uwagę na liczbę otworów i sposób ich perforacji.

Jakość i ilość

Połączenie obu błędów byłoby katastrofalne w skutkach, ale nierzadko dochodzi właśnie do takiego nagromadzenia złych działań. Omówione wyżej zostały aspekty związane z niewłaściwym doborem materiałów – słabszych niż zalecane, albo wręcz niewłaściwego typu łączniki. Niedopilnowanie odpowiedniej jakości śrub do drewna to jedno, a użycie ich niewystarczającej ilości – drugie.

Wypełnienie wszystkich otworów złączy jest zasadniczo standardem. Montaż mniejszej liczby wkrętów lub śrub obniża parametry nośności całej konstrukcji. Pozostawienie niewykorzystanego otworu zazwyczaj jest wynikiem błędu, choć zdarza się, że stanowi efekt wskazania projektowego. W przypadku, gdy na etapie planowania dane miejsce oznacza się jako nie narażone na działanie dużych sił, dopuszcza się zastosowanie tzw. gwoździowania częściowego. Każdorazowo rozwiązanie to musi mieć uzasadnienie w projekcie, a nie powinno wynikać z lenistwa czy skłonności do ryzyka montera, który samowolnie pozostawia złącze bez kompletnego wypełnienia. Gwoździowanie częściowe wymaga od wykonawcy znajomości schematu tego typu łączeń – braki wiedzy (skutkujące np. zerwaniem kątownika) są równie często spotykanym błędem ciesielskim, co wyżej wymienione.

Poprawne wykonanie prac przy montażu połączeń ciesielskich wymaga wiedzy i doświadczenia. Najlepiej, gdy sami budowlańcy czuwają nad właściwą jakością swoich działań i używanych materiałów. Wybór odpowiedniego kątownika i elementów łączących (śrub i wkrętów) to więcej niż połowa sukcesu – pozwoli uniknąć opisanych wyżej błędów.

źródło: azmet.com.pl – wkręty do regipsów

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *