15 kwietnia, 2024
 • 15 kwietnia, 2024
 • Home
 • Finanse
 • Doradca kredytowy i ekspert kredytowy – czy jest różnica?
ekspert kredytowy

Doradca kredytowy i ekspert kredytowy – czy jest różnica?

By on 20 maja, 2020 0 1251 Views

Na rynku produktów i usług finansowych istnieje przeświadczenie, że osoba, która pomaga klientom w uzyskaniu różnych kredytów i produktów finansowych jest nazywana doradcą kredytową. Istnieje też inne określenie specjalistów z branży kredytowej. Zwykle są oni nazywani ekspertami kredytowymi. W związku z występowaniem dwóch takich określeń, klienci mają często problem z określeniem kto jest kim.

Rynek produktów finansowych pełen jest ofert osób oraz firm posiadających duże doświadczenie w dziedzinie produktów kredytowych. Bardzo często potencjalni klienci sami nie wiedzą kogo szukać. Często w wyszukiwarkach internetowych piszą o doradcach lub ekspertach finansowych. Warto dowiedzieć się więcej na temat tych określeń, aby uniknąć w przyszłości problemów i niedomówień.

Różnice między doradcą, a ekspertem kredytowym

Ekspert kredytowy jest osobą zatrudnioną w firmie zajmującej się pośrednictwem, która ma podpisane umowy z bankami i otrzymuje prowizję od każdego pozyskanego klienta. Wielu ludzi błędnie określa takich fachowców mianem doradcy finansowego. W rzeczywistości zgodnie z ustawą z dnia 23 marca 2017 o kredycie hipotecznym oraz nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami, osoby takie są ekspertami kredytowymi. Eksperci kredytowi przekazują swoim klientom formularze informacyjne, w których dostępne są dane na temat wynagrodzenia, jakie przysługuje pośrednikowi. Cała współpraca jest więc zrozumiała i przejrzysta dla obu stron. Pomoc ekspertów finansowych jest całkowicie bezpłatna dla klienta, ponieważ prowizja nie jest pobierana od niego tylko bezpośrednio od instytucji bankowej.

Kim jest doradca kredytowy i czym się zajmuje?

Doradca kredytowy nie posiada żadnych umów zawartych z instytucjami bankowymi. Oznacza to, że prowizja jest w takiej sytuacji pobierana bezpośrednio od klienta. Innymi słowy pomoc doradców kredytowych nie jest darmowa. Jest to praktycznie jedyna, ale bardzo ważna różnica pomiędzy wspomnianymi wyżej fachowcami z dziedziny finansów. Wybierając eksperta, mamy pewność, że pomoc jest darmowa. Doradca natomiast pobierze od nas opłatę.

Zalety usług ekspertów finansowych

Podstawowym atutem usług oferowanych przez ekspertów finansowych jest fakt, że pomoc takich specjalistów jest całkowicie bezpłatna. Oprócz tego tacy eksperci zapewniają dostęp do wielu przydatnych narzędzi i usług dodatkowych, takich jak między innymi:

 • aplikacje bankowe,
 • praktyczne kalkulatory kredytowe i zaawansowane porównywarki ofert,
 • pełnomocnictwa do wykonywania różnych czynności w bankach,
 • prezentacje produktów bankowych i szkolenia,
 • eksperci tacy mają również wgląd w procedury, które aktualnie obowiązują w bankach,
 • dostępne są u nich druki bankowe,
 • eksperci tacy otrzymują pomoc od koordynatorów banków,
 • ekspert potrafi udzielić informacji na temat aktualnego statusu wniosku kredytowego.

Doradcy nie podpisują umów z bankami, więc wyżej wymienione narzędzia i usługi są u nich niedostępne.

Realia polskiego rynku finansowego są ciężkie. Wielu specjalistów dąży do podpisywania umów z bankami. Ciężko jest więc u nas znaleźć osoby spełniające wymogi doradcy finansowego. W związku z tym określenie to jest stosowane przez klientów zamiennie z ekspertami.

Mateusz Dyrda – Ekspert Kredytowy

  Finanse
Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *