16 kwietnia, 2024
  • 16 kwietnia, 2024
  • Home
  • Finanse
  • Praca na etat i założenie działalności gospodarczej – co warto wiedzieć?
Praca na etat

Praca na etat i założenie działalności gospodarczej – co warto wiedzieć?

By on 28 maja, 2021 0 874 Views

Praca na etacie i równoczesne prowadzenie własnej firmy się nie wyklucza. Należy jednak pamiętać, że podejmując się tego, trzeba zwracać szczególną uwagę na księgowość oraz to, jak rozliczamy się z urzędem skarbowym. Rozważasz prowadzenie własnego przedsiębiorstwa, ale chcesz zachować swój etat? A może zastanawiasz się nad tym, jak prowadzić księgowość dla działalności gospodarczej? Zajrzyj do artykułu i dowiedz się, jak to wygląda w praktyce.

Własna firma i praca na etacie – czy to możliwe?

Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, prowadzenie własnej firmy oraz jednoczesna praca na etacie, jest możliwa. W praktyce oznacza to więc, że pracując u jednego przedsiębiorcy, można samemu posiadać przedsiębiorstwo. Zanim jednak podejmiesz taką decyzję, warto najpierw sprawdzić, czy wcześniej podpisana umowa o pracę nie zawiera zapisu o zakazie konkurencji. Jego obecność wykluczy Cię bowiem z prowadzenia własnej działalności gospodarczej – o ile będzie ona działać w tej samej branży, co firma, w której jesteś zatrudniony. Co się stanie, jeżeli złamiesz zapis o zakazie konkurencji? Osoby, które się do niego nie zastosowały, najczęściej ponoszą za to srogie kary finansowe. Jeżeli jednak taki zapas w umowie nie widniej i tak wypada poinformować swojego pracodawcę o planach prowadzenia własnej działalności.

Prowadzenie firmy a praca na etacie

Decydując się na prowadzenie własnej firmy, należy wziąć pod uwagę, że będzie to związane z wieloma wydatkami. Uruchomienie własnej działalności nie tylko wymaga środków pieniężnych, ale również generuje wiele kosztów – w tym podatków i składek ZUS. Poza tym trzeba uwzględnić także:

Na szczęście większość w wymienionych opłat możesz wliczyć w koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Tym samym obniżysz wysokość podatku dochodowego.

Księgowość dla działalności gospodarczej

Prowadzenie własnej firmy zobowiązuje do płacenia podatków. Zgodnie z obowiązującym prawem podatkowym, jeżeli  prowadzisz własną działalność gospodarczą i pracujesz na etacie – będziesz mógł płacić podatki dochodowe od osób fizycznych. Jego wysokość będzie obliczana na postawie zasad ogólnych, natomiast możesz wybrać formę opodatkowania. Do wyboru będziesz mieć: zasady ogólne, podatek liniowy, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych lub kartę podatkową. Każdy z nich posiada inny próg. Mowa o skali:

  • 17% lub 32% (jeżeli dochód Twojej firmy przekroczy granicę 85 528 zł) – w przypadku wyboru zasad ogólnych;
  • 19% – wysokość tej stawki nie ulega zmianom. Wybór podatku liniowego uniemożliwia jednak korzystanie z ulg podatkowych oraz możliwość rozliczania się wspólnie z małżonkiem lub jako samotny rodzic;
  • 3%, 5.5%, 8.5%, 17% lub 20% – w przypadku wyboru ryczałtu. Rozwiązanie korzystne dla przedsiębiorstw o małych dochodach, jednak podobnie, jak w przypadku podatku liniowego, dyskwalifikuje z możliwości korzystania z ulg podatkowych i rozliczania się z małżonkiem. Wymaga on także składania dwóch deklaracji – PIT-37 oraz PIT-28;
  • Stawka ustalana indywidualnie przez US w ramach korzystania z karty podatkowej. Ilość przedsiębiorstw, które mogą z niej skorzystać, jest jednak bardzo ograniczona.

Należy równie mieć na względzie to, że księgowość dla działalności gospodarczej jest znacznie bardziej skomplikowana, niż w przypadku księgowości osób fizycznych. Dlatego też, zakładając swoją własną firmę, trzeba pomyśleć o zatrudnieniu specjalisty, który się tym zajmie. Teoretycznie można również zająć się tym osobiście, jednak w praktyce, pochłania to dużo czasu oraz nerwów.

  Finanse
Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *