25 kwietnia, 2024
  • 25 kwietnia, 2024
  • Home
  • Finanse
  • Windykacja dla transportu – dlaczego warto skorzystać?
Windykacja dla transportu

Windykacja dla transportu – dlaczego warto skorzystać?

By on 2 czerwca, 2020 0 1333 Views

Prowadzenie firmy transportowej stwarza duże możliwości finansowe, ale z drugiej strony branża ta obarczona jest też dużym ryzykiem. Wykonując zlecenia i wystawiając fakturę, bardzo często zdarza się, że kontrahent opóźnia spłatę należności albo po prostu jej nie dokonuje. Im więcej takich przypadków, tym większe problemy finansowe przedsiębiorstwa.

Windykacja należności w transporcie

Ściągnie długów nie jest łatwym zadaniem. Niestety ogromny rynek oraz duża konkurencja w branży transportowej sprawia, że coraz trudniej o pewny zarobek. Aby firmy miały odpowiednia płynność finansową, w transporcie można wystawiać faktury z krótkim terminem płatności. Warto też samodzielnie pomyśleć o zabezpieczeniu finansów firmowych. Dziś dostępne są ubezpieczenia wspomagające przedsiębiorcę w sytuacji pojawienia się niezapłaconych faktur. Wiele ubezpieczycieli posiada indywidualnie dobrane pakiety dla branży transportowej. Takie zabezpieczenie pozwala na szybki powrót pieniędzy do obrotu, zanim ściągnie się dług od wierzyciela.

Jak uchronić się przed nieuczciwym kontrahentem? 

Oczywiście każdy z przedsiębiorców jest wpisany w CIDG, gdzie można zobaczyć jak długo firma funkcjonuje. Można również poprosić kontrahenta o podanie kontaktu do innych firm, z którymi współpracował, aby potwierdzić jego uczciwość. Innym wyjściem jest sprawdzenie w krajowym rejestrze długów, czy osoba z którą podejmujemy współpracę nie posiada niesprzyjającej historii. Można też z wielu ofert wybierać te, które posiadają certyfikat firmy rzetelnej czy też godnej zaufania. Jednak czy faktycznie, chcąc się utrzymać na rynku, jest to najlepsze rozwiązanie?

Co zrobić, gdy kontrahent nie płaci? 

Przy ściąganiu długów warto pamiętać o dwóch etapach windykacji. Pierwszą to windykacja miękka, druga twarda. W tej pierwszej celem jest nakłonienie dłużnika do spłaty, poprzez wysyłanie upomnień, telefoniczny kontakt oraz spotkania twarzą w twarz, które mają skutkować ustaleniem konkretnych terminów spłaty i odzyskaniem należności. Twarde negocjacje wiążą się już z pozwem sądowym, komornikiem oraz wszystkimi prawnymi aspektami prowadzenia sprawy. Druga faza jest wdrażana przeważnie po okresie 12 miesięcy od zapadalności terminu faktury. Doświadczenie wskazuje jednak, że im szybciej zaczniemy egzekwować należność, tym większe prawdopodobieństwo odzyskania pieniędzy.

Ściąganie długów to długa i żmudna praca. Warto pomyśleć o tym, by zlecić je firmie windykacyjnej. Jak wszystkie branże, również windykacja w transporcie potrzebuje odpowiedniego zasobu środków i sposobów działania. Dlatego w dużej mierze wierzyciele decydują się na zaangażowanie profesjonalistów już na poziomie miękkich negocjacji. Pozwala to na uniknięcie dodatkowych nerwów, skupienie się na własnej działalności i zachowanie dobrych relacji z kontrahentem. Ma to kluczowe znaczenie właśnie w branży transportowej, która opiera się na łańcuchu dostaw.

Długi firm transportowych w Polsce przekraczają już miliard złotych. Tarapaty finansowe partnerów biznesowych mogą w krótkim czasie spowodować trudności z zachowaniem płynności finansowej Twojej firmy. Jeśli chcesz zabezpieczyć się przed takim scenariuszem, nawiąż współpracę z profesjonalną firmą windykacyjną, która zajmie się obsługą wierzytelności w Twojej firmie.

  Finanse
Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *