20 kwietnia, 2024
  • 20 kwietnia, 2024
stara lampa

Jak odnowić starą lampę? – poradnik

By on 28 września, 2020 0 1036 Views

Dobrze dobrane oświetlenie to gwarancja przytulnego klimatu i indywidualnego charakteru każdego mieszkania czy domu. Lampy wiszące, stojące, lampki nocne, kinkiety wewnętrzne czy zewnętrzne – niezależnie od wybranej formy lampa może wspaniale zdobić wnętrze lub po prostu spełniać swoją praktyczną funkcję. Poniższe pomysły na odnowienie lampy pozwolą na nowo zakochać się w przedmiocie, który do tej pory jedynie szpecił nasze otoczenie lub niepotrzebnie zalegał w piwnicy czy na strychu.

Drobne zmiany, wielka różnica

Czasami, aby uzyskać spektakularny efekt, wystarczy tylko nieco pobawić się formą i kolorem, wykorzystując w tym celu gotowe elementy. Większość lamp wiszących czy stojących posiada abażury, które można z łatwością wymontować i zastąpić takim, który lepiej odda charakter wnętrza. Pchle tragi, sklepy ze starociami czy komisy to przykładowe miejsca, w których można znaleźć prawdziwe perełki za niewielką kwotę. W ten sam sposób można odrestaurować także stelaż. Wystarczy bowiem go pomalować, polakierować lub pobawić się techniką decoupage. Tak odnowioną lampę warto dopieścić przykładowo nową żarówką o fantazyjnym kształcie lub dekoracyjnym żarniku.

Magia farby kredowej

Farba kredowa to niezwykle wdzięczny gadżet, które przyda się nie tylko przy odnawianiu lampy, ale też drewnianych mebli. Dzięki wysokiej zawartości kredy, farba ta odznacza się pięknym matowym lub półmatowym wykończeniem oraz gęstą formułą. Za jej pomocą z łatwością można wyczarować ciekawe efekty stylistyczne. Warto dodać, że przed użyciem farby kredowej nie jest wymagane specjalne przygotowanie powierzchni, na którą ma być ona aplikowana.

Większość farb kredowych nadaje się do użycia na tkaninach, więc materiałowy abażur nie będzie stanowił problemu. Wystarczy wyczyścić dokładnie lampę, a następnie nanieść farbę (np. za pomocą okrągłego pędzelka z naturalnego włosia), pamiętając o dokładnym wymieszaniu farby przed przystąpieniem do malowania. Na koniec należy pokryć abażur warstwą wosku lub bezbarwnego lakieru, gdyż farba kredowa nie ma właściwości zabezpieczających. W podobny sposób można potraktować stelaż lampy. Warto dodać, że na powierzchniach drewnianych bardzo łatwo jest uzyskać efekt postarzenia (tzw. shabby chic). W tym celu należy zaaplikować kilka warstw farby o różnych kolorach, a następnie przetrzeć wybrane miejsca (np. za pomocą papieru ściernego lub gąbki ściernej).

Zabawa tkaninami

Kreatywnym sposobem na odnowienie lampy jest ubranie jej w nowe tkaniny. To rozwiązanie odświeży zarówno kinkiety wewnętrzne, żyrandole czy lampki nocne, jak i okazałe lampy stojące. Można zdecydować się na pokrycie nowym materiałem całego stelażu lub jedynie fragmentu starego abażuru. Dodatkowo tak odnowiony abażur można ozdobić przy pomocy koralików rozmieszczonych na całej jego powierzchni lub ozdobnej tasiemki przyszytej do dolnej krawędzi konstrukcji. Przy wyborze tkaniny do obszycia stelażu warto zastanowić się nad tym, jaki efekt zapewni ona po włączeniu lampy – gruby materiał pomoże uzyskać kameralną, nastrojową poświatę, a lżejszy jasne światło idealne do czytania bądź nauki. Świetnym pomysłem jest również zainwestowanie w ażurowy materiał, taki jak koronka. Dzięki temu po zapaleniu żarówki ściany wnętrza pokryją się bowiem delikatnymi świetlnymi wzorami.

Posiadanie starej, zniszczonej lampy nie jest równoznaczne z koniecznością wyniesienia jej na śmietnik. Pomysły na renowację modułów oświetleniowych są bowiem naprawdę niezliczone. Wystarczy tylko nieco puścić wodze fantazji, aby nadać mu nowe, bardziej stylowe oblicze.

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *