10 grudnia, 2023
  • 10 grudnia, 2023
czyszczenie sofy

ABC czyszczenia sofy

By on 29 czerwca, 2021 0 304 Views

Sofy i fotele znajdują się w wyposażeniu niemal każdego domu. I jak każdy mebel, wymagają pielęgnacji, by jak najdłużej cieszyły oczy właścicieli. Utrzymanie tapicerki w czystości nie jest trudne, jednak warto poznać kilka zasad jej prawidłowego czyszczenia.

Zacznij od podstaw

Prawidłowa pielęgnacja mebli tapicerowanych rozpoczyna się od odkurzacza. Pozwala usunąć nie tylko drobne śmieci, okruszki i kurz, ale również roztocza, włosy oraz sierść. W salonie dla gości sofa 3-osobowa będzie lepiej wyglądać już po samym odkurzeniu, a materiał łatwiej podda się czynnościom myjącym.

Różne metody

Do czyszczenia tapicerki można podejść na kilka sposobów. Najdroższy to zlecenie odpowiedniej firmie wyczyszczenia naszych mebli. Jednak nie zawsze mamy na to czas lub środki, a niektóre plamy wymagają natychmiastowej reakcji. Kanapę można odplamić też własnoręcznie za pomocą profesjonalnych środków chemicznych lub domowymi metodami. Warto pamiętać, by zawsze czyścić plamy od zewnętrznych krawędzi do środka, by nie powiększyć ich rozmiarów.

Materiał ma znaczenie

W zależności od materiału, z jakiego wykonano tapicerkę, zalecane są różne metody czyszczenia. Skóra naturalna jest delikatna i wymaga ostrożnego traktowania, najlepiej za pomocą letniej wody z odrobiną płatków mydlanych. Ściereczkę mocno odcisnąć z wilgoci przed rozpoczęciem mycia. Po takim zabiegu można pomóc zregenerować się skórze poprzez wtarcie odrobiny oleju lnianego.

Welur oraz aksamit najlepiej traktować roztworem amoniaku: w 1 litrze wody rozprowadzić 2 łyżki amoniaku, a następnie delikatnie wyczyścić zabrudzoną powierzchnię zgodnie z kierunkiem ułożenia włosia. Warto na koniec przeczesać ją miękką szczotką, by rozdzielić włókna.

Domowe rady

Na tkaninach tapicerek można zastosować kilka różnych sposób. Pianka do golenia świetnie wnika między włókna, a jej użycie jest bardzo proste. Wystarczy nałożyć ją na zabrudzenie, zostawić na kilkanaście minut, a następnie delikatnie wyszczotkować w jednym kierunku.

Soda oczyszczona znajdzie się w każdym domu i świetnie sprawdzi jako odplamiacz do śladów po kawie i herbacie – wystarczy wymieszać proszek z niewielką ilością wody, by powstała pasta, którą po nałożeniu na plamę należy zostawić do wyschnięcia. Sodę usunąć za pomocą odkurzacza.

Z tłustymi śladami poradzi sobie mąka ziemniaczana. Gruba warstwa wysypana i zostawiona na pół godziny wchłonie tłuszcz. Potem można ją odkurzyć lub delikatnie zmieść za pomocą miękkiej szczotki.

Nietypowe plamy

Nic nie ściągnie na siebie uwagi bardziej, niż kanapa poplamiona winem!  Na czerwone wino sprawdzi się pasta z sody oczyszczonej oraz woda z kwaskiem cytrynowym. Również krew nie należy do łatwych zabrudzeń – trzeba uważać, by używać wyłącznie zimnej wody, gdyż ciepła tylko ją utrwali w materiale. W domach z dziećmi prawdziwą zmorą są czekolada oraz guma do żucia, które można łatwo usunąć dzięki kostkom lodu. Wystarczy przycisnąć je do zabrudzenia, a te stwardnieją i wykruszą spomiędzy włókien.

Najważniejszy krok

Na każdą plamę jest metoda, ale to czas jest najważniejszy. Im szybciej zareagujemy, tym większa szansa na wyczyszczenie sofy tak, by nie został ślad. Na stare, dawno zaschnięte zacieki skuteczniej zadziała specjalistyczny płyn do wywabiania plam, niż domowe sposoby. Dlatego zawsze warto regularnie dbać o swoje meble, co wcale nie jest trudne, za to sprawia, że meble wyglądają pięknie przez wiele lat.

źródło: modaltoconcept.pl – Nowoczesne i designerskie meble Modalto

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *