29 marca, 2024
  • 29 marca, 2024
Gaming w Polsce

Gaming w Polsce. W co gramy?

By on 14 kwietnia, 2021 0 362 Views

Z każdym rokiem wraz z postępem technologicznym oraz rosnącą świadomością graczy, rozwija się również poziom gamingowy w naszym kraju. Coraz częściej organizowane są też wydarzenia e-sportowe, na które zjeżdżają się zawodnicy ze wszystkich zakątków Polski. Rywalizują oni zarówno indywidualnie, jak i drużynowo. Co ciekawe, udział w wirtualnych rozgrywkach to świetny ruch marketingowy i jedna z opcji na zwiększenie rozpoznawalności marki, z czego zdały sobie sprawę między innymi drużyny piłkarskie Legii Warszawa czy też Wisły Kraków, tworząc sekcje e-sportowe.

Początku gamingu w Polsce

Atari. O legendzie pierwszego komputera słyszał prawdopodobnie każdy. Ten 8-bitowy komputer, pojawił się nad Wisłą mniej więcej w połowie lat 80. Szybko okazał się hitem i sprzętem, który chciał posiadać każdy. Jego wejście na rynek spowodowało gigantyczny wzrost zainteresowania komputerami i grami, których cena jednak odstraszała. Ci sprytniejsi zaczęli kopiować gry i dzięki temu coraz większa ilość osób mogła cieszyć się nową rozrywką, jaką początkowo były proste platformówki.

Jak wygląda rynek gier obecnie?

W dzisiejszych czasach mamy dostęp do praktycznie wszystkich komputerów i gier świata. Czasami tylko poszczególne tytuły wchodzą do sprzedaży w różnych terminach, w zależności od kraju.

A jakie upodobania my – Polacy, mamy odnośnie gier? Wspomniane gry platformowe w dalszym ciągu zapewniają rozrywkę dla całych rodzin. Ich niewątpliwym atutem jest możliwość odbycia szybkiej rozgrywki i oderwania się od codziennych obowiązków na krótką chwilę. Oczywiście podczas rozgrywek z innymi domownikami czy przyjaciółmi dochodzi element rywalizacji. W takim przypadku nie ma mowy o kilkuminutowej rozrywce – to prawdziwa batalia i potężne emocje. Klasykami wśród platformówek są Rayman i znany chyba większości Crash Bandicoot.

Trochę inaczej wygląda kwestia popularnych shooterów. Najbardziej znane strzelanki na PC, takie jak legendarna już seria Counter-Strike czy Battlefield stworzone zostały do rozgrywek wieloosobowych, ale są skierowane raczej dla młodzieży. Prawdziwa zabawa zaczyna się podczas zmagań online. Counter-Strike to zresztą ponadczasowa gra, w której Polacy osiągali duże sukcesy międzynarodowe zarówno indywidualnie, jak i drużynowo. Inne znane i lubiane w Polsce tytuły z opcją gry jako single player to seria Call of Duty czy też Far Cry. Każda z nich oczywiście w innym klimacie, wymagająca odpowiedniej strategii i szybkości.

Kto pamięta serię Mortal Kombat? Ten tytuł kojarzą wszyscy fani serii gry bijatyki. Zapewniała ona godziny rozrywki i jednocześnie frustrowała, gdy znowu nie dało się pokonać Sub-Zero. Gra przez lata przeszła totalną ewolucję, ale dalej przyciąga nowych fanów. Podobnym sukcesem mogą się pochwalić Tekken czy Street Fighter. Z czasem zaczęliśmy się interesować bardziej realistycznymi grami.

Rozwój techniki dał możliwość niemalże idealnego odwzorowania walk bokserskich (Fight Night), a aktualnie rosnące zainteresowanie walkami MMA spowodowało wypuszczenie na rynek tytułów takich jak EA Sports UFC 3. To prawdziwe symulatory walk, co widać zarówno w grafice, jak i ruchach wykonywanych przez walczących. Bijatyki to świetna opcja do pokazania znajomym, kto lepiej opanował technikę prawego prostego.

Podsumowania

Rynek gier komputerowych pęka w szwach. Dochody ze sprzedaży są trudne do oszacowania. Pewnym jest jednak to, że na stałe wpisały się do naszej kultury i życia. Zapewniają rozrywkę i element rywalizacji. Dzięki nim można też zacieśnić więzi rodzinne i utrzymać kontakty ze znajomymi, wpadając w weekend.

Ten rodzaj zabawy może też zamienić zwykłego niedzielnego gracza w profesjonalnego zawodnika, rywalizującego w krajowych, czy międzynarodowych rozgrywkach.

A Ty, w co lubisz grać najbardziej?

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *