15 kwietnia, 2024
  • 15 kwietnia, 2024
  • Home
  • Zdrowie
  • Jak wykonać masaż relaksacyjny – przedstawiamy techniki krok po kroku

Jak wykonać masaż relaksacyjny – przedstawiamy techniki krok po kroku

By on 31 stycznia, 2020 0 3696 Views

Masaż relaksacyjny jest niezwykle popularny w większości polskich gabinetów fizjoterapeutycznych, salonów kosmetycznych i gabinetów masażu. W Polsce klienci obu płci chętnie korzystają z jego dobrodziejstw. Sam masaż ma zbawienny wpływ nie tylko na mięśnie i ogólnie sferę fizyczną, ale także poprawia humor i samopoczucie. Warto też wiedzieć, że pojęcie masażu relaksacyjnego jest szerokie. Przedstawimy rodzaje i działanie masażu relaksacyjnego, a także techniki jego wykonywania krok po kroku.

Czym jest masaż relaksacyjny?

Zacznijmy od informacji podstawowych, czyli od tego, co to jest masaż relaksacyjny i na czym polega masaż relaksacyjny. Występuje on pod wieloma postaciami. Polega przede wszystkim na oddziaływaniu na tkanki miękkie osoby masowanej, co powoduje ukojenie bólów mięśniowych, powysiłkowych oraz ogólne wyciszenie całego organizmu. Jest to najprostszy, a jednocześnie najtrafniejszy opis masażu relaksacyjnego.

Wskazania do wykonania masażu relaksacyjnego

Masaż relaksacyjny posiada właściwości terapeutyczne. Jak każdy rodzaj terapii, tak i w tym przypadku wyróżniamy pewne wskazania do masażu relaksacyjnego. Jego wykonanie poleca się osobom żyjącym w dużym stresie, ciągłym pośpiechu i zmagających się z chronicznym zmęczeniem. Relaksujący masaż doskonale wpływa na rozluźnienie mięśni i redukcję stresu. Specjaliści polecają także relaksacyjny masaż jako dopełnienie i uzupełnienie leczenia depresji, nerwic i zaburzeń snu, gdyż ma on znaczący wpływ na balansowanie pracy mózgu i układu nerwowego. Tego typu masaż odprężający stosuje się także dla rozluźnienia napięcia mięśniowo-powięziowego u osób unikających aktywności fizycznej. 

Jednak masaż całościowy relaksacyjny nadaje się również dla osób zdrowych, nie borykających się z żadnymi problemami zdrowotnymi – dla uzyskania wewnętrznego spokoju i wyciszenia. Jeśli natomiast zastanawiacie się nad tym, jak często masaż relaksacyjny może być wykonywany, to nie ma w tym względzie żadnych ograniczeń.

Techniki masażu relaksacyjnego

Możemy zdecydować się zarówno na masaż relaksacyjny pleców, jak i masaż relaksacyjny całościowy w zależności od potrzeb. Każda osoba wykonująca tego typu zabieg powinna posiadać niezbędną wiedzę na temat tego, jak robić masaż relaksacyjny. Na potrzeby romantycznego wieczoru mężczyźni zastanawiają się także jak zrobić masaż relaksacyjny kobiecie. Podpowiadamy więc, jakie są podstawowe i najważniejsze techniki masażu relaksacyjnego. Warto mieć na uwadze, że tak samo ważna jak sam masaż, jest również jego oprawa i dbałość o detale. Należy zatroszczyć się o wybór komfortowego miejsca, kojącego oświetlenia i nastrojowej muzyki; są to szczegóły wpływające na zwiększenie efektywności masażu relaksującego. Warto także skorzystać z ulubionych olejków aromatycznych zmieszanych z oliwką. A jak robić masaż relaksacyjny

Należy upewnić się, że dłonie są odpowiednio ciepłe, by dotyk nie sprawiał dyskomfortu. Następnie rozgrzać oliwkę w dłoniach i rozprowadzić ją na ciele delikatnymi, kolistymi ruchami. Masaż należy wykonywać płynnymi ruchami nie ograniczając się wyłącznie do jednej części ciała. Zaleca się także, aby masaż relaksacyjny ciała nie był przerywany, w przeciwnym razie efekt będzie niepełny lub trudniejszy do uzyskania. 

Techniki tajskiego masażu relaksacyjnego obejmują także wykonywanie bardzo powolnych, płynnych ruchów, naprzemiennie podłużnych i poprzecznych. Masaż relaksacyjny ciała optymalnie powinien trwać 60-90 minut. Na zakończenie zaleca się przykrycie osoby masowanej i pozostawienie jej na około 15 minut dla odpoczynku i dopełnienia efektu zabiegu.

Rodzaje masażu relaksacyjnego – skuś się na masaż w Warszawie

Masaż relaksacyjny występuje pod wieloma postaciami, a metody masażu relaksacyjnego są różnorodne. Zaliczają się do niego zarówno masaże orientalne, takie jak masaż tajski, polinezyjski, hawajski, chiński czy indonezyjski, a także masaże z wykorzystaniem specjalnych przyborów, czyli na przykład masaż misami tybetańskimi, stemplami, gorącymi kamieniami czy miskami kokosowymi. Tajskie gabinety masażu oraz SPA polecają również całe rytuały relaksujące, takie jak masaż aromaterapeutyczny, masaż czekoladowy czy masaż świecą. Wszystkie z nich wykazują silne działanie relaksujące. A jaki masaż jest najbardziej relaksujący? Ta kwestia jest bardzo mocno uzależniona od indywidualnych upodobań i preferencji osoby masowanej. Na każdego działają inne ruchy i inne techniki.

Źródło: ThaiSun – salon masażu tajskiego

 

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *