18 kwietnia, 2024
  • 18 kwietnia, 2024
pielegnacji kaktusow

Podstawy pielęgnacji kaktusów

By on 9 czerwca, 2020 0 1047 Views

Kaktusy są sukulentami, czyli roślinami przystosowanymi do życia w środowisku z ograniczoną dostępnością do wody. W Ameryce żyją jako rośliny naziemne. W Europie są jednymi z najpopularniejszych i najbardziej lubianych roślin doniczkowych. Kaktusy są ulubieńcami szczególnie osób zapominalskich, którym wcześniej zdarzało się przypadkowo przesuszyć swoją roślinkę. W kwestii braku wody te kolczaste roślinki wydają się nie mieć sobie równych. Niskie wymagania w stosunku do nawodnienia, bynajmniej nie oznaczają, iż kaktusy nie posiadają żadnych wymagań pielęgnacyjnych. Warto o nie zadbać, by jak najdłużej cieszyć się ich nietuzinkową urodą w swoim mieszkaniu.

Zimowanie kaktusów

Warto pamiętać, iż kaktusy są roślinami ciepłolubnymi i zimą przechodzą okres spoczynku. Z tego względu powinny przebywać w niższej temperaturze. Kaktusy w okresie letnim gromadzą wodę na zimę, przez co nie należy ich ponownie podlewać. Do nawadniania należy wrócić wiosną, kiedy kaktusy wyjdą już ze stanu spoczynku. Moment wybudzenia się kaktusa szacuje się na przełom marca i kwietnia.

Gleba

Ziemia sukulentów powinna mieć wysoką przepuszczalność i przypominać składem glebę pustynną. Kaktusy najlepiej rosną w ziemi lekko kwaśnym pH, zbliżonym do neutralnego. Najbardziej optymalna jest próchnicza gleba o pH 6. Poza glebą warto zapewnić także ciasne doniczki, ponieważ w takich najlepiej rozwijają się kaktusy. Dno powinno posiadać żwirowy drenaż, a naczynie liczne otwory umożliwiające wyciekanie wody.

Nasłonecznienie

Kaktusy jako rośliny egzotyczne potrzebują silnego nasłonecznienia przez kilka godzin dziennie. Bardziej od wysokiej temperatury istotny jest sam dostęp do światła, by rośliny te mogły jak najintensywniej przechodzić fotosyntezę, czyli odżywianie. Najbardziej korzystnym miejscem może okazać się parapet okna skierowanego na południe. Poza mieszkaniem czy domem, kaktusy można stawiać również w szklarniach. Najważniejsza jest ochrona przed deszczem i wilgocią, bowiem kaktusy same w sobie gromadzą ogromne ilości wody.

Nawożenie kaktusów

W początkowym etapie życia rośliny zbędne są nawozy do kaktusów. Rozpoczęcie nawożenia powinno rozpocząć się po 3 latach w tym samym podłożu. Można to robić około dwóch razy w roku, w okresie letnim, nawozami dla sukulentów. Nie trzeb nawozić kaktusów przesadzanych co 2 lata. Nawozów nie należy też nadużywać, bowiem powodują wyginanie się pędów, a także wypadanie cierni kaktusa.

Przesadzanie

Co jakiś czas warto zatem przesadzać kaktusy, aby uniknąć ich nadmiernego nawożenia. Należy robić to jedynie zimą, gdy kaktusy przebywają w spoczynku. Przesadzania powinno się uniknąć w okresie wiosennym, gdyż kaktusy wytwarzają wtedy nowe korzenie. Martwe z nich należy usunąć.

Choroby kaktusów

Sukulenty, w tym kaktusy, są często atakowane przez różnego rodzaju szkodniki. Najczęściej te rośliny mają do czynienia z wełnowcami. Wiele z nich podgryza korzenie bądź żeruje na pędach kaktusa. Wełnowiec charakteryzuje się białymi wacikami na cierniach, więc nie wygląda zbyt groźnie, jednak niesie za sobą poważne konsekwencje. Niektóre rośliny potrafią się także zarażać chorobami powodowanymi przez grzyby. Dzięki budowie kaktusa z tkanek miękkich, choroby rozchodzą się naprawdę błyskawicznie.

Podsumowanie

Podsumowując, kaktusy mimo stosunkowo niskich wymagań, posiadają swoje preferencje. Dbając o nie, można wyhodować naprawdę piękne i wdzięczne rośliny. Kaktusy potrafią cieszyć oko, wystarczy jedynie zastosować się do zaledwie kilku podstawowych wymagań.

 

źródło: botaniczny.com – sklep ogrodniczy online

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *