- Home
- Life Style
- Poziom hałasu klimatyzacji – dlaczego warto zwrócić na niego uwagę?
Poziom hałasu klimatyzacji – dlaczego warto zwrócić na niego uwagę?
Choć systemy klimatyzacji mają wiele niezaprzeczalnych zalet, istnieją też pewne kwestie, które u niektórych osób mogą wzbudzać niepokój. Ta podnoszona najczęściej dotyczy poziomu hałasu pracy klimatyzatorów. Ma on spore znaczenie zarówno dla domowników, jak i naszych sąsiadów, dlatego lepiej go nie bagatelizować. A zwłaszcza wówczas, gdy zależy Ci na bezproblemowej obsłudze nowego urządzenia.
Do tematu hałasu klimatyzatorów należy podejść na dwa sposoby. Pierwszy z nich związany jest z dźwiękami generowanymi przez sprzęt wewnątrz pomieszczeń, natomiast drugi z hałasem zewnętrznym, który może mieć wpływ na naszych sąsiadów.
Praca klimatyzacji w domu – jaki poziom hałasu jest akceptowalny?
Zaczniemy od własnego komfortu, który, co oczywiste, jest sprawą subiektywną. Niektórym osobom nie przeszkadza ciągły, głośny szum, dla innych natomiast liczy się wyłącznie absolutna cisza.
W tym miejscu pragniemy uspokoić, że każdy w tym przypadku jest w stanie znaleźć urządzenie dla siebie. W sklepach dostępne są klimatyzatory emitujące hałas poniżej 35 dB, a więc taki, który nie wpływa negatywnie na komfort codziennego funkcjonowania. Wiele modeli obsługuje ponadto specjalne tryby ciche, które jeszcze obniżają ten poziom.
Przyjmuje się, że hałas jednostki wewnętrznej nie powinien przekraczać 40 dB, jednak zawsze im mniejszy wynik, tym lepiej. Zwłaszcza w nocy.
Głośność jednostki zewnętrznej klimatyzatora – co mówią przepisy?
Zupełnie inaczej wygląda to w przypadku jednostek zewnętrznych. Wyposażone są one bowiem w sprężarki, które należą do zdecydowanie najgłośniejszych elementów całego systemu. Jeśli zatem mieszkasz w tak zwanej zabudowie wielorodzinnej (w bloku, szeregowcu, „bliźniaku”), musisz mieć na uwadze poziom dopuszczalnego hałasu, jaki wskazuje Rozporządzenie Ministra Środowiska w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku z 14.06.2007 r.
Zgodnie ze znajdującymi się tam zapisami, na terenie zabudowy wielorodzinnej i zamieszkania zbiorowego maksymalny poziom hałasu wynosi 55 dB w dzień i 45 dB w nocy. To samo tyczy się strefy śródmiejskiej miast powyżej 100 tysięcy mieszkańców. Jeśli natomiast chodzi o tereny zabudowy jednorodzinnej, związane ze stałym lub wielogodzinnym pobytem dzieci i młodzieży, a także tereny szpitali w miastach i domów opieki, limity wynoszą kolejno 50 i 40 db.
Warto o tym pamiętać, ponieważ brak wypełnienia obowiązujących norm może skutkować skargami i karami finansowymi.
Jak kupić cichy klimatyzator?
Mając na uwadze powyższe informacje, jasne staje się, że ofertę rynkową należy przeglądać w sposób uważny. Lepiej nie decydować się na „pierwszy lepszy” sprzęt – właśnie z powodu ewentualnych problemów.
W tym miejscu ważna uwaga. W specyfikacjach technicznych klimatyzatorów często podawany jest ogólny, maksymalny poziom hałasu całego systemu. Dotyczy on zatem jednostki zewnętrznej. Jeśli więc zależy Ci na tym, aby dowiedzieć się, jak głośna jest również jednostka wewnętrzna, musisz poszukać głębiej lub zwrócić uwagę na opis urządzenia. Niezwykle pomocne okazać się mogą też opinie klientów, którzy mieli już do czynienia z interesującym Cię produktami. Często dzielą się oni swoimi doświadczeniami. Chodzi tu także o kwestie związane z generowanym hałasem i ogólnym komfortem obsługi klimatyzacji.
Jeszcze lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z pomocy fachowców, a więc doświadczonych sprzedawców i instalatorów, którzy dzięki swojej wiedzy są w sobie doradzić Ci najlepsze rozwiązania. Zazwyczaj wystarczy im kilka informacji na temat miejsca montażu klimatyzacji, a także Twoich potrzeb, by byli w stanie wskazać towary, które okażą się po prostu najlepsze.
Pamiętaj, że o hałasie generowanym przez klimatyzację dotyczą zarówno elementy wchodzące w skład jednostek wewnętrznych i zewnętrznych (sprężarki, wentylatory itd.), jak i obsługiwane systemy oraz programy, które mogą być bardzo pomocne na co dzień. To kolejny powód, by zaufać specjalistom.
źródło: Clima Polska klimatyzacja