18 kwietnia, 2024
  • 18 kwietnia, 2024
  • Home
  • Technologia
  • Czujniki detekcji – jakie rodzaje stosuje się w produkcji opakowań?
czujniki pojemnosciowe

Czujniki detekcji – jakie rodzaje stosuje się w produkcji opakowań?

By on 14 grudnia, 2020 0 463 Views

Stosowane na całym świecie od wielu lat czujniki obecności/detekcji, wykorzystywane są w wielu dziedzinach ludzkiego życia. Znajdują zwłaszcza szerokie zastosowanie w licznych gałęziach gospodarki przemysłowej. Choć niewielu z nas zdaje sobie z tego sprawę, ich obecność w dzisiejszym świecie jest niemal powszechna i jak najbardziej potrzebna.

Czujnik obecności/detekcji – co to jest?

Najprościej rzecz ujmując, czujniki detekcji to urządzenie służące do stwierdzenie obecności danego elementu (przedmiotu) w jego polu oddziaływania. Specjaliści wyróżniają kilkanaście rodzajów tego rodzaju urządzeń. Zasadniczym kryterium podziału takich detektorów jest zastosowane w nich rozwiązanie technologiczne, które odpowiada za prawidłowe wykrywanie przedmiotu kontroli (badań). Ich praca może się opierać na: polu magnetycznym i elektromagnetycznym, falach dźwiękowych, promieniach świetlnych czy świetle ultrafioletowym.

Przegląd wybranych czujników detekcji

Dużą powodzeniem wśród przedsiębiorców cieszą się czujniki pojemnościowe, jeden z rodzajów detektorów zbliżeniowych, których budowa została oparta na kondensatorze, który reaguje na zbliżeniu do niego danego materiału.

Innym rodzajem tego typu urządzeń są czujniki koloru, wykorzystywane przede wszystkim do zadań powiązanych z kontrolą jakości materiałów i produktów. Odbywa się to najczęściej poprzez oświetlenie powierzchni badanego przedmiotu, a następnie analizę odbitego promieniowania, które porównywane jest z zapisanymi w urządzeniu wzorcami.

Kolejnym popularnym rozwiązaniem stosowanym w przemyśle jest wykorzystanie czujników luminescencji, za czym przemawia ich niska cena oraz niebywała niezawodność. „Sercem” takiego urządzenia są diody emitujące światło UV, które kierowane jest na powierzchnie kontrolowanego przedmiotu. Sprzęt ten wykorzystuje się często do sprawdzania ilości nałożonych klejów/spoiw, wykrywania obecności i poprawnego nalepienia etykiet czy np. wykrywania dziur po sękach w przemyśle drzewnym.

Wąsko wyspecjalizowanym sensorem jest natomiast czujnik detekcji etykiet, który, jak mówi sama jego nazwa, służy do detekcji etykiet na różnego typu produktach. Zastanawiając się nad jego zakupem trzeba jednak zwrócić uwagę na możliwości danego sprzętu, bo wśród tych urządzeń występują naprawdę dużego rodzaju różnice – jedne dostosowane są tylko do etykiet klasycznych, a inne można wykorzystać również do kontroli etykiet błyszczących.

Wartym odnotowania sprzętem tego rodzaju jest również czujnik kontrastu, wykorzystywany w przemyśle specjalistycznym. Urządzenia te działają na podobnej zasadzie, co czujniki koloru.

Zanim kupisz czujnik

Zanim jednak my sami zdecydujemy się na zakup takiego urządzenia dla potrzeb prowadzonego przedsiębiorstwa, warto skonsultować się w tej sprawie ze specjalistami, bo  ich skuteczne działanie, a więc realna przydatność, zależy od odpowiedniego doboru sensora do zadań i pracy, jaką na nim oprzemy. Źle wybrany i niedostosowany pod nasze indywidualne potrzeby sprzęt może się okazać niestety zawodny lub całkowicie bezużyteczny. Warto więc zawsze mieć to na uwadze i przed ewentualnym zakupem przyjrzeć się dokładnie wszystkim parametrom urządzenia, a w razie jakichkolwiek wątpliwości, zwrócić się z zapytaniem do sprzedającego lub nawet producenta.

Podsumowanie

Trudno dziś wyobrazić sobie świat przez czujników obecności/detekcji, a o ich szerokim wykorzystaniu można byłoby rozpisywać się bez końca. Ich szeroki wybór, a zarazem wieloraka funkcjonalność tych urządzeń sprawia, że to sprzęt, który jeszcze przez wiele lat będzie znajdować zastosowanie w codziennej pracy i życiu człowieka.

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *