21 stycznia, 2022
  • 21 stycznia, 2022
Lampy HPS do roslin

Lampy HPS do roślin – czy to dobry wybór?

By on 18 marca, 2020 0 531 Views

Odpowiednie oświetlenie upraw to kluczowy element mający wpływ na prawidłowy rozwój i zrównoważony wzrost roślin. Co jednak w przypadku, gdy nie dysponujemy stanowiskiem gwarantującym optymalne warunki wybranym przez nas gatunkom? Taka sytuacja nie zawsze oznacza, konieczność porzucenia ulubionego hobby. Z pomocą mogą nam przyjść lampy HPS do doświetlania roślin. Co warto o nich wiedzieć?

Z myślą o potrzebach roślin

Rośliny zielone potrzebują światła – co do tego nie ma większych wątpliwości. Z jego udziałem możliwe jest przeprowadzenie procesu fotosyntezy, który zapewnia im prawidłowy wzrost. Problem pojawia się wówczas, gdy chcemy rozpocząć domową uprawę, jednak nie mamy ku temu odpowiednich warunków świetlnych. Jednak w dobie dzisiejszych rozwiązań znajdziemy na rynku wiele możliwości, dzięki którym ogrodnicy z powodzeniem mogą realizować się w uprawie roślin – także tej prowadzonej w niedostatecznie oświetlonym przez światło naturalne stanowisku – np. garażu lub na poddaszu. Odpowiedzią na potrzeby w tym zakresie są lampy HPS (ang. High Pressure Sodium), czyli wysokoprężne lampy sodowe, które są w stanie spełnić wymagania wielu roślin zielonych.

Znana technologia w nowym wydaniu

Tego typu lampy do roślin działają w prosty sposób – przez gaz zamknięty w żarówce przepływa prąd, w efekcie czego jarznik nagrzewa się i zaczyna emitować charakterystyczne pomarańczowe światło, dość zbliżone pod względem właściwości do światła naturalnego. Co ciekawe, wykorzystywana przez lampy HPS technologia działania znana jest już od 1935 roku, kiedy to skonstruowana została pierwsza lampa sodowa. Z uwagi na swoją energooszczędność, tego typu oświetlenie było początkowo używane np. do oświetlania ulic. Na późniejszym etapie zaczęto także dostrzegać jego potencjał w uprawie i zaczęto wykorzystywać je jako lampy do roślin.

Czy lampy HPS to dobry wybór?

Chcąc zapewnić roślinom uprawianym pod dachem lub w growboxach odpowiednie warunki, powinniśmy zwrócić uwagę na wymagania poszczególnych gatunków. Jeśli nie zadbamy o optymalne oświetlenie stanowiska, w którym chcemy umieścić nasze uprawy, może okazać się, że rośliny, które wybraliśmy, nie będą w stanie prawidłowo się rozwijać. Czy technologia wykorzystywana przez lampy sodowe sprawdzi się w tej roli? W dużej mierze tak – lampy HPS mają kilka istotnych zalet, na które warto zwrócić uwagę.

Prawidłowo oświetlone stanowisko zapewni nam zadowalające efekty upraw – lampy HPS stymulują wzrost roślin, skutecznie zastępując naturalne światło wszędzie tam, gdzie jego brak uniemożliwia prawidłowy rozwój roślin – w garażach, boksach, pawilonach, na zacienionych poddaszach lub ciemnych szklarniach. Innym ważnym aspektem jest fakt, że obecnie możemy znaleźć na rynku lampy do roślin o różnej mocy działania – od niewielkich (np. 70 W), za których pomocą oświetlimy pojedynczy regał, do profesjonalnych lamp HPS (np. 1 000 W), jakie wykorzystywane są w doświetlaniu upraw prowadzonych na większą skalę. Warto wspomnieć również o kolejnej korzyści, jaką są w stanie zaoferować lampy sodowe – wysokiej wydajności i energooszczędności.

Od czego zacząć?

Jak więc stworzyć system wykorzystujący lampy HPS do oświetlenia naszych roślin? Warto pamiętać o tym, że aby lampy do roślin spełniały swoje zadanie, nie wystarczy sama żarówka – niezbędny w tym celu będzie także układ zasilania oraz oprawa. Chcąc więc zapewnić naszym roślinom odpowiednie warunki, możemy samodzielnie wybrać lampy do roślin, jakie wykorzystamy w aranżacji oświetlenia lub skorzystać z gotowych systemów. W przypadku wątpliwości warto zasięgnąć porady wśród specjalistów oferujących akcesoria powstałe z myślą o prowadzonych pod dachem uprawach.

Gdy wybierzemy już odpowiednie źródła światła, warto zaplanować ich umiejętne rozmieszczenie. Tu znów należy zwrócić uwagę na potrzeby wybranych przez nas gatunków – jedne będą preferowały wiele źródeł światła zlokalizowanych stosunkowo blisko rośliny, innym z kolei wystarczy rozproszone światło. Dobrym pomysłem będzie zadbanie o to, aby nasza uprawa była oświetlona równomiernie. Wówczas zlokalizowane na stole lub regale rośliny zyskają optymalne warunki do wzrostu.

Lampy HPS pozwolą nam cieszyć się pięknem upraw nawet w obliczu niedostatecznej ilości światła naturalnego. W połączeniu z prawidłową pielęgnacją, mogą wspierać nas w skutecznym zapewnianiu roślinom warunków niezbędnych dla prawidłowego rozwoju tam, gdzie tego potrzebujemy!

 

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *