19 kwietnia, 2024
  • 19 kwietnia, 2024
Silownik hydrauliczny

Siłowniki gazowe w wózkach widłowych – zastosowanie

By on 30 listopada, 2020 0 843 Views

Wózki widłowe służą do swobodnego przewożenia i podnoszenia ładunków. Należą do najpopularniejszych urządzeń transportu bliskiego. Wykorzystywane są w marketach, większych sklepach, magazynach, składach budowlanych oraz wszystkich firmach zajmujących się
logistyką, przeładunkiem i magazynowaniem towarów. Każdy wózek oprócz systemu układu sterowania i napędu, posiada również układ podnoszenia, w którego skład wchodzi maszt, widły i łańcuchy. Maszt jest najważniejszym elementem w całej konstrukcji wózka widłowego. Odpowiada za spełnienie najważniejszej funkcji wózka, czyli za składowanie wysokie.
W budowę masztu odpowiedzialnego za unoszenie towarów wchodzi między innymi siłownik gazowy, który spełnia w tym manizmie najbardziej znaczącą rolę.

Siłowniki gazowe – zastosowanie w wózku widłowym

Sprężyny gazowe odpowiadają za przyciąganie lub podnoszenie przedmiotów, używając do tego siły gazu, którym są napełnione. Siła sprężyn dostosowywana jest do wykonywanych czynności, dzięki czemu teleskop gazowy zawsze spełnia swoją funkcję. Siłowniki wykonuje się w wielu rozmiarach, co umożliwia odpowiednie ich dopasowanie pod względem wielkości do odpowiedniego urządzenia lub maszyny.

Bardzo często sprężyny gazowe wykorzystuje się w wózkach widłowych. Stosuje się je w drzwiach, oknach oraz klapach tych pojazdów. Znajdziemy je również w widłach oraz masztach wózków widłowych. Taki teleskop odpowiada za prawidłowy rozstaw wideł. Siłowniki często spotykane są przy osłonach baterii i akumulatorów, w przypadku wózka widłowego zazwyczaj jest to butla z gazem. Wspomagają podnoszenie osłony i pomagają utrzymać ją otwartą przez dłuższą chwilę podczas wymiany baterii czy akumulatora.

Regeneracja siłowników wózków widłowych

Siłowniki do wózków widłowych powinny charakteryzować się wysoką jakością i wytrzymałością, niemniej jednak po upływie czasu i poddawaniu sprężyn dość dużym i częstym obciążeniom może dojść do awarii. Żywotność siłownika zależna jest o ilości wykonanych cykli. Zazwyczaj jest to liczba ponad 30 000, ale teleskopy dobrej jakości mogą nawet podwoić tę liczbę. W przypadku awarii dobrze jest pomyśleć o regeneracji sprężyny.

Prawidłowa regeneracja zużytych elementów to gwarancja bezpiecznej i niezawodnej pracy przez kolejne kilka lat, dlatego warto wybrać do tego doświadczoną firmę specjalizującą się w regeneracji części do wózków widłowych.

Podsumowanie

Siłowniki w wózkach widłowych pełnią bardzo ważną funkcję. W przypadku awarii tych elementów, warto pamiętać o możliwości ich regenerowania. W ten sposób można zaoszczędzić nawet 50% kosztów zakupu nowych elementów. Oczywiście, takie naprawy warto przeprowadzić wyłącznie w sprawdzonym serwisie wózków widłowych, który udzieli nam gwarancji na wykonaną usługę.

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *