3 grudnia, 2022
  • 3 grudnia, 2022
  • Home
  • Wystrój
  • Plafon a żyrandol, czyli dobieramy oświetlenie główne do salonu
zyrandole do salonu

Plafon a żyrandol, czyli dobieramy oświetlenie główne do salonu

By on 24 stycznia, 2020 0 613 Views

Salon jest sercem i wizytówką każdego mieszkania, gdyż to właśnie w nim spędzamy większość czasu z bliskimi. Tak wielozadaniowe pomieszczenie musi być dopasowane do wielu różnych potrzeb zarówno domowników, jak i gości, a przy tym estetycznie zaaranżowane. Warto podkreślić, że jednym z najważniejszych elementów, który buduje klimat i podkreśla charakter danego wnętrza, jest oświetlenie. Odpowiednio dobrane zaakcentuje bowiem jego walory, tuszując jednocześnie wszelkie niedoskonałości (np. nierówne ściany, niski sufit).

W jaki sposób prawidłowo oświetlić salon?

W salonie doskonale sprawdzą się zdywersyfikowane źródła światła dostosowane do poszczególnych funkcji użytkowych. Mnogość niezależnych od siebie lamp czy kinkietów umożliwi wydzielenie konkretnych stref – wyczarowanie komfortowego miejsca do relaksu, stylowej jadalni lub zacisznego kącika czytelniczego. Strumienie świetlne o odpowiedniej długości czy kącie padania pozwalają optycznie powiększyć pomieszczenie, znacznie je rozjaśnić pomimo ograniczonej ilości światła naturalnego czy nieco złagodzić surowość wystroju, czyniąc je bardziej przytulnym. Jednak bazę całej aranżacji oświetleniowej zawsze stanowi lampa centralna. Żyrandole do salonu dostępne są w wielu rozmiarach, wzorach i kolorach, dlatego znalezienie idealnego modułu nie powinno nastręczać większych problemów.

Żyrandol – klasyka zawsze w trendach

Żyrandol to wielopunktowa, wisząca lampa sufitowa. Niegdyś przeznaczony do rozświetlania olbrzymich pomieszczeń w zamkach czy kościołach, kojarzy się z oszałamiającym zdobnictwem oraz ciekawą ornamentyką. W dzisiejszych czasach również nie brakuje oczywiście pełnych przepychu żyrandoli w stylu retro, ale współczesne żyrandole do salonu oferują znacznie więcej. Nietypowe formy, oryginalne materiały, designerskie zdobnictwo czy szeroka paleta dostępnych barw sprawiają, że żyrandole niejednokrotnie wyglądają jak małe dzieła sztuki. Moduł oświetleniowy tego typu można umieścić na środku salonu, ale świetnie sprawdzi się też zawieszony bezpośrednio nad stołem lub wydzielonym kącikiem wypoczynkowym. W każdym przypadku powinniśmy odpowiednio dobrać jego wielkość oraz długość.

Wielki powrót plafonów

Plafon sufitowy, czyli najczęściej szklany klosz przylegający do stropu, zyskał dużą popularność w latach 50. ubiegłego wieku. Wówczas najczęściej spotykany w łazienkach, kuchniach czy przedpokojach, obecnie święci triumfy również na salonach. Współczesne plafony to nie tylko prosta, minimalistyczna forma prawie zlewająca się z sufitem. Płaska lampa o geometrycznym lub nieregularnym kształcie utrzymana w modnej kolorystyce, równomierne rozprowadzi światło przy suficie czy na wybranej ścianie. Warto nadmienić, że rodzaj tego typu oświetlenia centralnego sprawdzi się zwłaszcza w salonach o małej kubaturze lub bardzo obniżonym suficie, dodatkowo nie zajmując ograniczonego już miejsca.

Żyrandol czy plafon do salonu?

Dobór właściwego oświetlenia to priorytet podczas urządzania salonu. Lampa pełni bowiem nie tylko funkcję podstawowego źródła światła, ale niejednokrotnie przesądza też o spójności całej aranżacji. Wiele trendów obecnych w architekturze (np. styl klasyczny, rustykalny, skandynawski, glamour), znajduje odzwierciedlenie również w branży oświetleniowej. Z tego względu dostępne na rynku plafony czy żyrandole z pewnością zaspokoją nawet najbardziej wymagające gusta. Oprócz estetyki wykonania warto zwrócić uwagę także na rozmiar, materiał wykonania czy ilość źródeł światła danego modułu oświetleniowego. Zasadniczo żyrandole lepiej sprawdzą się w dużym salonie, a plafon sufitowy przyjemnie oświetli wnętrze o nieco mniejszej kubaturze.

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *