28 marca, 2024
  • 28 marca, 2024
  • Home
  • Zdrowie
  • 5 mitów na temat problemów ze słuchem i aparatów słuchowych
5 mitow na temat problemow ze sluchem i aparatow sluchowych

5 mitów na temat problemów ze słuchem i aparatów słuchowych

By on 24 września, 2019 0 639 Views

Pogarszanie się słuchu z wiekiem to częste zjawisko, zwłaszcza wśród osób, których praca wiąże się z ekspozycją na hałas. Niestosowanie ochronników słuchu podczas prac budowlanych, rolniczych i wielu innych grozi uszkodzeniem komórek rzęsatych ślimaka, które odpowiadają za przekazywanie sygnałów do nerwu słuchowego. Również górnicy, pracownicy fabryk i muzycy powinni zadbać o odpowiednie zabezpieczenia stanowisk pracy, indywidualne środki ochrony i przerwy w pracy. W pewnym stopniu pogarszanie się słuchu jest naturalną konsekwencją starzenia, nawet jeśli ekspozycja na dźwięki o dużym natężeniu nie była częsta. Skuteczną pomocą jest aparat słuchowy, którego działanie nie zawsze jest właściwie rozumiane. Przyjrzyjmy się popularnym mitom na temat niedosłuchu i noszenia aparatów słuchowych.

1. Problemy ze słuchem są rzadkie

Ten mit powtarzają osoby, które nie chcą uznać własnego ryzyka utraty słuchu i stosować środków ochrony. Niekiedy uważa się, że problem ten dotyczy tylko osób starszych. W rzeczywistości z danych Narodowego Testu Słuchu – corocznej ogólnopolskiej akcji, mającej na celu zbadanie skali problemów ze słuchem – z ostatnich kilku lat wynika, że nawet 40% populacji może mieć pewien ubytek słuchu. Dotyczy to również osób młodych, dlatego duże znaczenie mają zasady profilaktyki. Należy ograniczać słuchanie muzyki na słuchawkach, zwłaszcza powyżej bezpiecznej głośności zalecanej przez system urządzenia elektronicznego.

2. Łatwo zauważyć u siebie ubytek słuchu

Niektórzy nie lubią przyznawać, że mają kłopoty i uparcie powtarzają, że wszystko jest z nimi w porządku. Jeśli chodzi o dostrzegalność objawów utraty słuchu, to następuje ona stopniowo i na tyle powoli, że wiele osób nie zdaje sobie sprawy z problemu – często proszą rozmówców o powtórzenie czy głośniejsze mówienie. Problemy częściej dostrzegają bliscy pacjenta niż on sam. Jeśli tego typu oznaki występują, należy skierować się na badanie słuchu, dzięki któremu audiolog określi, jak duży jest ubytek i w jakim stopniu skoryguje go aparat słuchowy.

3. Aparaty słuchowe są niekomfortowe

Jeśli nie śledzimy zmian w technologii i opieramy się na informacjach sprzed dekady, łatwo przypisać aparatom słuchowym różne wady. Ich skuteczność znacznie poprawiła się z biegiem lat – nie są już tak duże i masywne, jak aparaty starej generacji, które w niewielkim stopniu ułatwiały słyszenie. Nie występuje także bolesne sprzężenie zwrotne, czyli nagły gwizd lub pisk urządzenia. Obecnie tego typu nieprzyjemności związane są raczej z źle dopasowaną wkładką uszną lub uszkodzeniami aparatu, które można łatwo skorygować. Nowoczesne rozwiązania odpowiadają potrzebom użytkowników i redukują wszelkie możliwe przyczyny dyskomfortu związanego z noszeniem aparatów słuchowych.

4. Słuch należy ćwiczyć, a aparaty słuchowe uzależniają od technologii

Wśród osób nieprzekonanych do noszenia aparatów słuchowych występuje nieraz przekonanie, że rozleniwiają słuch i pogłębiają problem, a użytkownik staje się zależny od technologii, gdyż naturalne struktury przestają pracować. Aby obalić ten mit, wystarczy zwrócić uwagę na korekcję innego zmysłu – wzroku. Powszechnie wiadomo, że noszenie okularów co prawda nie leczy wady, ale nie jest też odpowiedzialne za jej pogarszanie. Rezygnacja z nich nie sprawiłaby, ze wzrok wróci do prawidłowego stanu na skutek ćwiczenia oczu. Podobnie jest z aparatami słuchowymi; są nieocenioną pomocą, gdy wada słuchu jest już nieodwracalna i zapobiegają jej pogłębianiu.

5. Badanie słuchu jest niepotrzebne, wystarczy kupić aparat

Chęć zaoszczędzenia czasu i pieniędzy sprawia, że niektórzy decydują się na samodzielny zakup tanich wzmacniaczy słuchu sprzedawanych poza punktami audioprotetycznymi. Nie jest to dobry pomysł, gdyż dobór aparatu zależy od indywidualnego stanu zdrowia i powinien być dobrany przez specjalistę. Wykonując badanie wzroku w specjalnym pomieszczeniu i odbywając konsultację ze specjalistą, mamy pewność, że zalecony przez niego aparat słuchowy będzie wysokiej jakości i skutecznie skoryguje wadę słuchu. W dodatku otrzymamy gwarancję na zakupiony produkt i dostęp do szybkiego serwisu.

Utrata słuchu to prawdziwy problem dotyczący dużej części społeczeństwa, a większe ubytki warto korygować za pomocą aparatów słuchowych. Ich nowoczesne modele są niezwykle skuteczne, bezpieczne i wygodne w noszeniu, a profesjonalna obsługa da nam pewność odpowiedniego dostosowania urządzenia do naszych potrzeb.

Źródło: strefasłuchu.pl – audiometria

  Zdrowie
Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *