19 kwietnia, 2024
  • 19 kwietnia, 2024
  • Home
  • Zdrowie
  • Co musisz wiedzieć, decydując się na założenie implantów?
zalozenie implantow

Co musisz wiedzieć, decydując się na założenie implantów?

By on 7 maja, 2021 0 606 Views

W naszym uzębieniu z czasem pojawiają się braki, które sprawiają, że uśmiech wygląda nieestetycznie. Mają one nie tylko negatywny efekt wizualny, wpływają również niekorzystnie na stan zdrowia. Można je jednak uzupełnić. Jedną z najbardziej powszechnych oraz fizjologicznych metod leczenia są implanty zębowe.

Co to jest implant zębowy?

Implant zęba to sztuczny zamiennik korzenia zęba. Wykonuje się go z materiału biozgodnego, np. ze stopów tytanu. Czasem spotyka się również implanty wykonane z tlenku cyrkonu. Umieszcza się je w kości szczęki, a po wygojeniu stają się podstawą odbudowy korony zęba.

Implant ma kształt niewielkiego stożka o porowatej, gwintowanej powierzchni. Implant wraz z ceramiczną koroną wygląda dokładnie tak samo, jak naturalny ząb. Materiał, z którego wykonany jest implant, jest wytrzymały i solidny, tak, aby możliwe było normalne żucie pokarmów.

Dlaczego braki w uzębieniu należy uzupełniać?

Za uzębienie pełne przyjmuje się obecność 28 zębów. Niestety, wraz z wiekiem naturalne uzębienie ulega degradacji. Brak odpowiedniej higieny, zaniechanie leczenia, choroby, urazy – wszystko to może doprowadzić do utraty poszczególnych zębów. To z kolei może prowadzić do chorób, schorzeń stawu skroniowo-żuchwowego, zmian w układzie nerwowo-mięśniowym szyi. Bardzo często brak zębów przyczynia się do zmiany wyglądu twarzy, szczególnie policzka i ust. Problemy ze zgryzem, pojawienie się niektórych zmarszczek mimicznych, przeciążenie mięśni twarzy, opadanie kącików ust, to tylko niektóre z problemów, które mogą pojawić się w wyniku braków uzębienia. Z tego względu rozsądniej i zdrowiej jest uzębienie uzupełniać.

Co warto wiedzieć o implantach zębowych?

Implanty zębowe są wszczepiane na całe życie, dlatego jest to rozwiązanie bardzo wygodne. Niestety, niektóre choroby, higiena zębów, ogólny stan zdrowia oraz stan innych zębów mogą negatywnie wpłynąć na wszczepione implanty. Dlatego bardzo ważna jest odpowiednia higiena oraz regularne badania zarówno innych zębów, jak i całego organizmu. Posiadanie implantów nie zakłóca badania rezonansem magnetycznym. Implanty nie są też przeciwwskazaniem w wykonaniu tomografii komputerowej. Dzięki tej metodzie można uzupełnić zarówno brak w postaci jednego zęba, jak i całe uzębienie. Dodatkowo jest to metoda w pełni bezpieczna i bardzo skuteczna – tylko niewielki odsetek implantów się nie przyjmuje. Należy wtedy implant usunąć, odczekać odpowiedni czas gojenia się i wstawić nowy implant.

Etapy leczenia i przeciwwskazania

Na pierwszej wizycie lekarz specjalista przeprowadzi odpowiedni wywiad oraz sprawdzi stan uzębienia pacjenta. Podstawowym badaniem, które należy wykonać jest RTG pantomograficzne. W niektórych przypadkach lekarz prowadzący może zalecić badania dodatkowe, takie jak: tomografia komputerowa, densytometrię kości. Następnie dentysta wykonuje zabieg. Jest on bezbolesny i przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym. Po około 10-14 dniach pacjent udaje się na wizytę kontrolną. Dalsze leczenie (wykonanie korony) następuje po około 2-6 miesiącach od zabiegu wszczepienia implantu. Przeciwwskazaniami do leczenia implantologicznego są: ciąża, zaawansowana osteoporoza, padaczka, nowotwory, AIDS, choroby związane z zaburzeniami krzepnięcia krwi. Nie zaleca się wszczepiania implantów osobom przed 17 rokiem życia, osobom chorym na alkoholizm i narkomanię, osobom dotkniętym bruksizmem, a także osobom, których stan higieny jamy ustnej jest bardzo zły.

  Zdrowie
Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *