20 kwietnia, 2024
  • 20 kwietnia, 2024
  • Home
  • Zdrowie
  • Ekstrakcja zęba – najpopularniejsze mity
Ekstrakcja zeba – najpopularniejsze mity

Ekstrakcja zęba – najpopularniejsze mity

By on 27 września, 2019 0 1112 Views

Niezależnie od tego jak bardzo dokładnie dbamy o higienę jamy ustnej, może się okazać, że ekstrakcja któregoś zęba będzie nieunikniona. Powodem mogą być np. problemy z wyrzynaniem się zębów mądrości. Przez lata wokół wyrywania zębów narosło wiele mitów. Sprawiają one, że wielu pacjentów w obliczu konieczności przeprowadzenia tego zabiegu ma wiele obaw i odsuwa termin wizyty w gabinecie stomatologicznym. Co warto wiedzieć na temat samego zabiegu i rekonwalescencji?

Ból nie do zniesienia

Najczęściej pierwsza myśl jaka pojawia się w związku z koniecznością usunięcia zęba to perspektywa dużego bólu. W dzisiejszych czasach w każdym gabinecie dentystycznym dostępne są różne, bardzo skuteczne i bezpieczne znieczulenia. Ekstrakcję najczęściej przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym, ale gdy są do tego wskazania, możliwe jest również zastosowanie narkozy. Sam zabieg jest więc bezbolesny. Jedyny uczuciem jakie może towarzyszyć pacjentowi, to niewielki ucisk, kiedy dentysta będzie pracował nad poprawnym usunięciem zęba i jego korzeni. Po ekstrakcji może pojawić się delikatny ból lub dyskomfort, jednak wystarczy sięgnąć po dostępne bez recepty leki przeciwbólowe i zimne okłady, które złagodzą dolegliwości.

A co z jedzeniem i powrotem do dobrej formy?

Bardzo wiele osób uważa, że po usunięciu zęba przez długi czas będą musieli zwracać uwagę na konsystencję przyjmowanych pokarmów. W zdecydowanej większości przypadków po dokonaniu ekstrakcji pacjent jest w stanie jeść niemal wszystko. Zaleca się oczywiście, aby bezpośrednio po dokonaniu zabiegu powstrzymać się od jedzenia przez klika godzin, a następnie unikać pokarmów wymagających intensywnego żucia, ale już w kilka dni po zabiegu można bez obaw sięgać po ulubione produkty.

Długa rekonwalescencja

Bardzo często można się spotkać z mitem, zgodnie z którym powrót do dobrej formy po ekstrakcji zęba trwa bardzo długo. W rzeczywistości jest to sprawa dość indywidualna, jednak większość pacjentów szybko wraca do dobrej dyspozycji. Zwykle po jednym, dwóch dniach czują się oni na siłach, żeby wrócić do szkoły lub pracy. Oczywiście mogą się zdarzyć dolegliwości bólowe, obrzęki, opuchlizna czy niewielkie zasinienia, ale znikają one dosyć szybko. W razie przeciągających się objawów, warto udać się na kontrolę do stomatologa oraz zakupić polecane przez niego leki. W walce z opuchlizną pomocne będą zimne okłady.

Palenia papierosów zmniejsza ból po ekstrakcji zęba

Wielu nałogowych palaczy uważa, że palenie papierosów po wyrwaniu zęba uśmierza ból. Nic bardziej mylnego, papierosy po ekstrakcji mogą doprowadzić do szeregu poważnych powikłań. Przede wszystkim rany będą się goiły dłużej, może się także pojawić silniejszy i długotrwały ból. Często skutkiem palenia jest także suchy zębodół, a w skrajnych wypadkach nawet zapalenie okostnej.

Ekstrakcja zęba wcale nie jest tak przykrym i traumatycznym zabiegiem, jak mogłoby się wydawać. Trzeba jednak pamiętać o tym, by przeprowadzać ją w sprawdzonych gabinetach stomatologicznych, gdzie pacjent będzie otoczony właściwą opieką lekarską.

Źródło: Triodent.com.pl – stomatologia Warszawa

  Zdrowie
Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *