Implanty zębów w protetyce stomatologicznej
Każdy z nas może być narażony na utratę zębów w wyniku nieszczęśliwego wypadku, uszkodzeń, chorób lub nieodpowiedniej pielęgnacji. Niezależnie od przyczyny współczesna medycyna pozwala na odbudowę każdego zęba a tam, gdzie nie wystarcza stomatologia zachowawcza, do gry wchodzi protetyka stomatologiczna.
Rozwijająca się gałąź stomatologii
Protetyka stomatologiczna to dział stomatologii, który wyspecjalizował się w diagnostyce i leczeniu wrodzonych lub nabytych wad zgryzu, chorób narządu żucia oraz bezzębia. To dzięki niej stało się możliwe uzupełnienie brakujących zębów oraz odbudowanie utraconych tkanek uzębienia. Działalność protetyka ociera się ponadto o wiedzę z zakresu chirurgii szczękowej, onkologii, radiologii, laryngologii, a nawet dermatologii. Protetyka stomatologiczna ma na celu podniesienie estetyki uzębienia, ogólną poprawę stanu zdrowia pacjenta oraz zapobieganie powstawaniu stanów zapalnych i trwałych zmian w jamie ustnej.
Rodzaje leczenia protetycznego
Uzupełnianie braków w uzębieniu może przybrać postać ruchomą lub stałą. Uzupełnienie ruchome to takie, które można wyjąć z jamy ustnej, czyli przede wszystkim protezy, których zdjęcie pozwala odpocząć dziąsłom i błonie śluzowej. Znajdują one zastosowanie głównie w przypadku całkowitej lub znacznej utraty uzębienia. W protetyce stomatologicznej stosuje się trzy rodzaje takich protez – akrylowe, szkieletowe oraz nakładkowe. Do uzupełnień stałych zalicza się z kolei mosty (wypełniają one braki po kilku zębach) oraz korony na implantach. Warto podkreślić, że protezy zębowe stały są znacznie wygodniejsze, pacjent łatwiej się do nich przyzwyczaja i nie odczuwa różnicy w użytkowaniu, w stosunku do naturalnego uzębienia.
Implanty zębów
Implant zęba to w najprostszym rozumieniu śrubka, którą wkręcana jest w kości szczęki lub żuchwy, skutecznie zastępując korzeń zębowy. Wykonuje się ją z tytanu, który jest odporny na korozję oraz dobrze tolerowany przez ludzki organizm. Śrubka łączy się swoją strukturą z tkanką kostną już po kilku miesiącach od jej umieszczenia w kości. Po tym czasie możliwe jest założenie łącznika oraz korony zębowej, która to docelowo uzupełnia ubytek w jamie ustnej.
Rodzaje implantów
Protetyka stomatologiczna w implantologii opera się obecnie na dwóch wariantach – implantach tytanowych oraz cyrkonowych. Implant zęba wykonany z tytanu szybko łączy się z kością, jest bardzo wytrzymały i stabilny, ale wiąże się z nim ryzyko gorszej estetyki. Implanty tytanowe w wyniku obniżenia się linii dziąseł mogą uwidocznić swoją metalową część. Od kilku lat stosuje się z powodzeniem implanty cyrkonowe wykonane z tlenku cyrkonu. Pod względem trwałości i bezpieczeństwa dla pacjenta, nie odbiegają one od implantów tytanowych i dodatkowo wyglądem znacznie bardziej przypominają naturalne zęby.
Proces zakładania implantów
Implantacja zęba to proces trójfazowy. W pierwszym etapie implant zęba zostaje wkręcony w kość żuchwy bądź szczęki, w zależności od miejsca ubytku. Zabieg ten odbywa się przeważnie w znieczuleniu miejscowym i trwa od 30 minut do nawet 2 godzin. Powstała rana wymaga zszycia, a na przestrzeni kolejnych kilku miesięcy następuje zjawisko osteointegracji, czyli zespolenia implantu z kością zęba. Druga faza trwa już tylko ok. 2 tygodni i polega na ulokowaniu przez lekarza śruby gojącej, która przyspiesza regenerację błony oraz kształtuje dziąsło. W trzeciej fazie następuje docelowe wbudowanie sztucznego zęba, czyli implantu w kolorze dobranym specjalnie pod pacjenta.
Cały proces związany z odtworzeniem uzębienia z całą pewnością jest bardzo czasochłonny i kosztowny. Nie ulega jednak wątpliwości, że protetyka stomatologiczna otwiera przed nami nieograniczone możliwości i pozwala uratować nie tylko uśmiech pacjenta, ale i jego zdrowie i komfort życia.