14 listopada, 2024
  • 14 listopada, 2024
  • Home
  • Zdrowie
  • Inlay i Onlay – alternatywa dla zwykłych plomb stomatologicznych

Inlay i Onlay – alternatywa dla zwykłych plomb stomatologicznych

By on 23 lutego, 2020 0 1250 Views

Wypełnienie zęba, niemal wszystkim pacjentom dentystycznym, kojarzy się z założeniem plomby. Jednak postęp w medycynie stomatologicznej, a także coraz większe oczekiwania pacjentów spowodowały, że w tej kwestii znaleziono wiele innowacyjnych rozwiązań. Interesującą alternatywą dla standardowych plomb są wkłady koronowe, czyli Inlay i Onlay.

Dlaczego wkłady koronowe Inlay i Onlay są uznawane za godnych następców tradycyjnego wypełnienia zębów?

Wkłady Inlay i Onlay stanowią kosmetyczne wypełnienie w koronie zęba, które może być stosowane w przypadku występujących dużych ubytków. Jest to doskonała alternatywa dla wypełnienia zęba metodą tradycyjną. Powstanie ubytków, które powiększają się z czasem i mogą obejmować dużą część korony zęba, wymaga zastosowania rozwiązania, którym jest wykonanie wkładu Inlay i Onlay.

Wykonuje się je na podstawie pobranych wycisków z porcelany, a także stopów złota czy materiałów kompozytowych, czy też kompozycji złożonych – w postaci ceramiki i złota. Ząb odbudowany przy pomocy metody Inlay i Onlay wygląda naturalnie, a także nie ulega żadnym przebarwieniom i jest skutecznie wzmocniony, nawet o 75%. Pozwala to na cieszenie się odpowiednim zabezpieczeniem ubytku, które jest znacznie odporniejsze na wszelkiego rodzaju urazy mechaniczne czy różnice temperatur.

Co wyróżnia wkłady koronowe Inlay i Onlay na tle tradycyjnych plomb?

Wypełnienie Inlay i Onlay jest niezwykle wytrzymałe, ponieważ jego żywotność jest szacowana na okres nawet 10 lat. W porównaniu z plombą rezultat ten jest spektakularny, ponieważ tradycyjne rozwiązanie może pomóc pacjentowi wypełnić ubytek na czas nie dłuższy niż około 5 lat. Ponadto tradycyjne plomby nie są tak wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne, a także mogą ulegać przebarwieniom, szczególnie gdy osoba w dalszym ciągu spożywa pokarmy barwiące, pali papierosy, pije mocną kawę czy delektuje się sokami warzywnymi i owocowymi.

Wkłady Inlay i Onlay – zakładanie, przeciwwskazania do wykonania zabiegu

Przeciwwskazaniem do użycia wkładów Inlay i Onlay są rozległe ubytki zębów. Metody tej nie stosuje się do kłów i siekaczy, ponieważ w tym wypadku rekonstrukcja wykonywana jest przy pomocy korony protetycznej. Zastosowanie wkładów Inlay i Onlay polega na indywidualnym opracowaniu metody ich założenia. Odbywa się to na dwóch wizytach w gabinecie stomatologicznym.

W czasie pierwszej wizyty ząb jest dokładnie oczyszczony z próchnicy, a ubytek opracowuje się, nadając mu odpowiedni kształt. Po zakończeniu tego działania pobiera się odpowiedni wycisk. Na pierwszej wizycie ustalony zostaje również kolor wkładu koronowego. Zwieńczeniem wizyty jest zabezpieczenie zęba opatrunkiem czasowym. Druga wizyta polega na osadzeniu wkładu koronowego na specjalnym cemencie. Jest to rozwiązanie, które najlepiej sprawdza się na zębach przedtrzonowych oraz trzonowych. W przypadku dużych ubytków zębów przednich dużo lepiej sprawdzą się licówki.

Zalety zastosowania metody Inlay i Onlay

Zaletą metody Inlay i Onlay jest przede wszystkim doskonałe dopasowanie wkładów koronowych do ubytku, odwzorowanie bruzd, a co za tym idzie, idealne dopasowanie wkładu do sąsiadujących zębów. To metoda, która świetnie sprawdza się również w przypadku ubytków poddziąsłowych. Wkłady koronowe Inlay i Onlay, z racji tego, że są znacznie trwalsze od tradycyjnych wypełnień, nie są podatne na powstawanie mikroszczelin, które w tradycyjnych plombach często są przyczyną nawrotu próchnicy, a nawet mogą powodować paradontozę, szczególnie gdy pacjent niezbyt starannie dba o higienę jamy ustnej i prowadzi mało higieniczny tryb życia.

Wkłady Inlay i Onlay to nowoczesne rozwiązanie, które może być uznane za alternatywę dla tradycyjnych wypełnień. Jednocześnie to sprawdzona metoda, która cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród pacjentów gabinetów stomatologicznych. Pozwala ona cieszyć się idealnie dopasowanym do reszty zębów wkładem koronowym, którego trwałość wynosi nawet 120 miesięcy.

Źródło: Protomdental – gabinet dentystyczny

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *