Jak wygląda usuwanie ósemki? 11 najczęstszych pytań
Każdy z nas marzy o pięknym i zdrowym uzębieniu. Z czasem kondycja naszych zębów pogarsza się, coraz częściej towarzyszą nam dolegliwości bólowe, niekiedy zachodzi konieczność usunięcia zębów. Bardzo często zabieg ten wykonuje się na tzw. zębach mądrości. Wiele osób zastanawia się, jak wygląda ten zabieg. Poniżej zamieszczamy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.
W jakim celu wykonywany jest ten zabieg?
Zabieg chirurgicznej ekstrakcji ósemki zazwyczaj jest rozważany przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego, jednak nie jest to jedyna sytuacja, kiedy musimy się na niego zdecydować. Przesłanką, aby usunąć zęby mądrości, może być również ich słaba kondycja lub brak miejsca w łuku zębowym.
Ile czasu trwa usuwanie?
Zabieg chirurgicznej ekstrakcji ósemki trwa zazwyczaj 60 minut. Jednak zależy to w głównej mierze od ułożenia zęba, co determinuje złożoność zabiegu.
Czy jest bolesny?
Można go umieścić zdecydowanie w kategorii łagodne, większość osób nie odczuwa go bardziej niż wbicia igły podczas badania lekarskiego.
Jaki rodzaj znieczulenia?
W zdecydowanej większości przypadków używa się znieczulenia miejscowego. Jest to najwygodniejsze rozwiązanie, niepowodujące przykrych skutków ubocznych i sprawdza się u większości osób.
Czy używa się narkozy?
Jest to raczej rzadkość, gdyż znieczulenie miejscowe jest wygodnym i bezpiecznym rozwiązaniem. Jednak nie zawsze można je stosować, na przykład kiedy występuje uczulenie na daną substancję, lub gdy lekarz nie jest w stanie współpracować pacjentem. Wtedy można zdecydować się na leczenie zębów w narkozie.
Jak przygotować się do usuwania zębów?
Należy uniknąć spożywania alkoholu i papierosów przez cały dzień. Nie zaleca się jedzenia obfitych posiłków. Należy zadbać o nawodnienie.
Ile kosztuje ten zabieg?
Zabieg usuwania chirurgicznego ósemek jest finansowany przez NFZ, ale wiele osób decyduje się na usługi prywatnych gabinetów. Należy przygotować się na wydatek w zakresie 300-1000 zł (w zależności od stopnia skomplikowania zabiegu). Ceny mogą się różnić w zależności od miasta, gabinetu stomatologicznego i jego renomy.
Jakie są skutki uboczne ekstrakcji ósemki?
Najczęściej wystąpić mogą następujące objawy: ból w okolicach miejsca, gdzie znajdował się ząb, obrzęk dziąsła, krwawienie, zmęczenie i złe samopoczucie. Mogą się utrzymywać przez 2-3 dni po zabiegu.
Jak zniwelować skutki uboczne?
Przez pierwsze 24 h, absolutnie nie wolno spożywać gorących pokarmów oraz kawy, herbaty. Nie wolno również pić alkoholu i palić papierosów. Można zażywać środki przeciwbólowe. Ulgę mogą przynieść również zimne okłady na policzku w miejscach obrzęku.
Należy przyłożyć dużą uwagę do higieny naszej jamy ustnej, regularnie płukać specjalnym płynem. Unikać jednak mocnego szczotkowania okolic rany po zębie.
Czy będę mieć założone szwy?
Tak, zazwyczaj lekarz zdecyduje się na założenie szwów, aby zabezpieczyć ranę i aby goiła się lepiej, jednak nie jest to koniecznością i czasem, w szczególności w przypadku ósemek górnych, nie zakłada się ich. Nie jest to absolutnie bolesne. Zdjęcie szwów odbywa się zazwyczaj po tygodniu od zabiegu.
Czy coś jeszcze muszę wiedzieć?
Pamiętaj, jeżeli masz jakiekolwiek inne wątpliwości, nie bój się zapytać dentysty przeprowadzającego zabieg. On jest tam dla Ciebie i jego zadaniem jest, żebyś czuł się komfortowo i wiedział dokładnie, jak masz postępować.