24 kwietnia, 2024
  • 24 kwietnia, 2024
  • Home
  • Zdrowie
  • Leczenie żylaków – przegląd rozwiązań oferowanych przez współczesną medycynę
Leczenie zylakow

Leczenie żylaków – przegląd rozwiązań oferowanych przez współczesną medycynę

By on 18 marca, 2020 0 586 Views

Współczesna medycyna wykształciła wiele metod walki z popularną przypadłością, jaką są żylaki. Warto mieć świadomość, że żylaki to nie tylko problem natury estetycznej, ale przede wszystkim choroba układu krwionośnego. Zaniechanie jej leczenia może zatem doprowadzić do poważnych powikłań. O konkretnej metodzie walki z chorobą decyduje lekarz, biorąc pod uwagę przede wszystkim stan pacjenta oraz stopień zaawansowania schorzenia. Żylaki można leczyć, stosując zarówno metody mniej lub bardziej inwazyjne, jak i klasyczne zabiegi operacyjne. Dobre rezultaty przynosi również łączenie różnych sposobów walki z tą chorobą.

Skleroterapia
Skleroterapia należy do mało inwazyjnych metod leczenia żylaków opierających się na wykorzystaniu specjalnych preparatów, które wywołują kontrolowany stan zapalny ścianek żyły. Ma to na celu doprowadzenie do obliteracji żyły, czyli zamknięcia jej światła. To z kolei prowadzi do zanikania żylaków, a krew, która przez nie płynęła, przejmowana jest przez sąsiadujące żyły powierzchniowe. Zabieg jest krótki, trwa około 30 minut i pozwala na powrót do normalnego funkcjonowania już po niecałej dobie. Leczenie żylaków tą metodą w bardziej zaawansowanych przypadkach może przynieść efekty dopiero po wykonaniu całej serii zabiegów.

Leczenie żylaków z użyciem lasera
Jednym z najbardziej nowoczesnych sposobów walki z problemem jest laserowe usuwanie żylaków. Jedna z bardziej znanych metod, czyli EVLT (Endovenous Laser Treatment) może osiągać skuteczność nawet powyżej 90%. Zabieg polega na bardzo precyzyjnej eliminacji z układu krążenia nieprawidłowego fragmentu naczynia bez ingerencji w działanie poprawnie funkcjonujących żył. Pacjent pozostaje pod stałą kontrolą aparatu USG, podczas gdy lekarz wprowadza do żyły cewnik i światłowód. Po uruchomieniu lasera dochodzi do uszkodzenia wnętrza nieprawidłowo działającej żyły, jej obkurczenia i zamknięcia.

Leczenie operacyjne
Metodę leczenia operacyjnego stosuje się głównie w przypadkach bardzo rozległych żylaków, ostrych stanów zapalnych oraz takich, których nie da się leczyć innymi metodami. Operacyjne usuwanie żylaków przeprowadzane jest w znieczuleniu ogólnym lub przewodowym. Rzadziej stosuje się znieczulenie miejscowe. Metoda klasyczna polega na wykonywaniu na skórze drobnych nacięć i usuwaniu niewydolnych naczyń przy użyciu tzw. szczypczyków i haczyków. Rany zszywane są z użyciem stripów (plastrów), a na operowaną kończynę zakłada się opatrunek uciskowy.

Kompresoterapia i leczenie farmakologiczne jako metody wspomagające

Kompresoterapia, czy inaczej terapia uciskowa to jeden ze sposobów wspomagających leczenie żylaków innymi metodami. Może być stosowana również jako długofalowy instrument leczenia w przypadku, gdy wykonanie operacji czy innego zabiegu jest u danego pacjenta niemożliwe. Terapia uciskowa polega na zastosowaniu specjalnych rajstop lub pończoch, których struktura umożliwia wywieranie ucisku o właściwej sile na konkretne partie nóg. Obok leczenia metodami inwazyjnymi, laserowymi i chemicznymi wspomagająco można stosować farmakoterapię. Pomaga ona bowiem likwidować stany zapalne oraz pozytywnie wpływa na napięcie żył i przepływ krwi. Leki pomagają również hamować rozwój choroby i łagodzić objawy.

Właściwy dobór odpowiedniej metody leczenia żylaków powinien opierać się na właściwej diagnozie i ocenie stanu pacjenta oraz stopnia zaawansowania choroby. Dostępne sposoby pozwalają na wybór spośród tych mniej lub bardziej inwazyjnych. Ostateczna decyzja o podjęciu konkretnej terapii zawsze powinna być oparta na profesjonalnej diagnozie lekarza specjalisty.

źródło: centrumflebologii.pl – obrzęki kończyn dolnych

  Zdrowie
Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *