27 maja, 2024
  • 27 maja, 2024
  • Home
  • Zdrowie
  • Najlepsze aparaty słuchowe – cechy i funkcje
Aparat wewnatrzuszny

Najlepsze aparaty słuchowe – cechy i funkcje

By on 29 listopada, 2020 0 2236 Views

Na rynku dostępnych jest wiele różnego rodzaju aparatów słuchowych, które różnią się między sobą funkcjonalnością, rozmiarem, sposobem zakładania oraz ceną. W praktyce warto zdecydować się na najlepszej jakości aparat słuchowy, gdyż jest to sprzęt, który w dużym stopniu ułatwia życia osobom z niedosłuchem. Jakie funkcje i parametry powinien posiadać najwyższej klasy aparat słuchowy?

Aparat wewnątrzuszny i zauszny

Pacjenci mają obecnie do wyboru dwa rodzaje aparatów słuchowych: zauszny oraz wewnątrzusznyPierwszy z nich przeznaczony jest głównie dla osób, które borykają się z większymi problemami ze słuchem. Popularność tego rodzaju aparatów wynika również z faktu, iż można je w prosty sposób założyć oraz ściągnąć. Doskonale więc sprawdzają się w przypadku osób starszych, niesamodzielnych oraz dzieci. Tymczasem aparat wewnątrzuszny pozwala na korektę słuchu osobom, które dotknięte są mniejszymi problemami z niedosłuchem. Warto jednak wiedzieć, że nie są one odpowiednie dla osób mających wąski kanał uszny. Aparat słuchowy, nawet jeśli zmieści się w wąskim kanaliku słuchowym, nie powinien zbytnio odstawać, gdyż wpływa to niekorzystnie na komfort noszenia go oraz jakość odbieranych dźwięków.

Funkcje najlepszych aparatów słuchowych

Każda osoba mająca problemy z niedosłuchem powinna dzięki aparatowi móc odbierać dźwięki oraz rozumieć mowę ludzką. Aparat słuchowy musi więc posiadać system, który pozwoli oczyścić sygnał z szumów oraz sprzężeń dźwiękowych. Dodatkowo powinien on wyciszać hałasy i kierować uwagę na głos. Nowoczesne aparaty słuchowe wyposażone są w mikroprocesory, które sterowane są za pomocą komputera. Pozwalają one uzyskać zdecydowanie lepszą jakość dźwięku, co jest korzystne szczególnie w przypadku osób z dużym ubytkiem słuchu. Niektóre modele aparatów słuchowych są kompatybilne z urządzeniami mobilnymi, co jest bardzo istotne dla osób młodych, sprawnie obsługujących tego rodzaju urządzenia. Pozwala to na jeszcze lepszy odbiór dźwięków z otoczenia. Pomimo nowoczesnych funkcji, które znacznie ułatwiają codzienne funkcjonowanie osobom z niedosłuchem, aparat słuchowy powinien być prosty w obsłudze oraz łatwy w czyszczeniu. Dodatkowo powinien on cechować się długą żywotnością, dzięki zastosowaniu do jego produkcji materiałów najwyższej jakości.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie aparatu?

Pacjenci z niedosłuchem powinni wybrać aparat słuchowy po wcześniejszej konsultacji z lekarzem, który przeprowadzi odpowiednie badania. Niemniej jednak dzisiejszy rynek aparatów słuchowych oferuje nam bardzo wiele modeli, które cechują się różną funkcjonalnością oraz wyglądem. Jeżeli pacjentowi zależy na tym, aby aparat słuchowy był jak najmniej widoczny, powinien wybrać model wewnątrzuszny, jeżeli tylko lekarz nie widzi przeciwwskazań. Takie aparaty są zwykle prostsze w obsłudze w stosunku do modeli zausznych. Na nie zaś powinny zdecydować się osoby, które cenią sobie nowoczesne rozwiązania oraz mają problemy także ze wzrokiem lub koordynacją ruchową. Zauszne aparaty słuchowe, wbrew pozorom, wcale nie muszą być bardzo widoczne. Można je dobrać odpowiednio do koloru włosów lub zdecydować się na przezroczyste urządzenie, które będzie idealnie dopasowane do linii ucha. Warto jednak pamiętać o tym, że aparat słuchowy ma być przede wszystkim funkcjonalny, dlatego też warto dokładnie przemyśleć, jakie aspekty techniczne są dla nas najważniejsze. 

źródło: Geers.pl – bezpłatne badanie słuchu

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *