20 kwietnia, 2024
  • 20 kwietnia, 2024
  • Home
  • Zdrowie
  • Pielęgnacja skóry trądzikowej – czego należy unikać?
Pielegnacja skory tradzikowej – czego nalezy unikac

Pielęgnacja skóry trądzikowej – czego należy unikać?

By on 21 października, 2019 0 749 Views

Skóra trądzikowa to problem, z którym regularnie zmaga się wielu nastolatków, pomiędzy 14. a 17. rokiem życia. Jednakże skórne niedoskonałości mogą pojawiać się także u osób dorosłych. Z tego względu trądzik pospolity zaliczany jest do najczęściej występujących chorób skórnych. Pacjenci zmagający się z uciążliwymi wypryskami doskonale wiedzą, jak żmudny i pracochłonny jest to proces. Aby osiągnąć upragnione rezultaty, należy bowiem bezwzględnie stosować się do ściśle określonych zasad. Na co warto zatem zwrócić uwagę, rozpoczynając leczenie trądziku?

Charakterystyka cery trądzikowej

Spośród różnych rodzajów trądziku to właśnie trądzik pospolity jest jego najpowszechniejszą odmianą. Zaliczamy go do chorób zapalnych gruczołów łojowych oraz ujść mieszków włosowych, powodowaną przez różnorodne czynniki, wśród których wymienić należy m.in.:

  • uwarunkowania genetyczne,
  • przerost gruczołów łojowych,
  • nadmierne wydzielanie hormonów związane z okresem dojrzewania,
  • infekcje bakteryjne i grzybicze,
  • stosowanie niektórych leków lub kosmetyków,
  • źle zbilansowaną dietę.

W większości przypadków ma on łagodny przebieg, jednakże u ok. 15% chorych objawia się wyjątkowo bolesnymi i mało estetycznymi zmianami. Najbardziej charakterystyczne objawy tej choroby skórnej to pojawiające się na cerze grudki, krostki oraz zaskórniki, a także towarzyszące im stany zapalne. Skóra trądzikowa jest ponadto tłusta i lepka, co ma związek z nadmiernym wydzielaniem sebum (łoju). To właśnie jego intensywna produkcja oraz kontakt z bakteriami naturalnie bytującymi na skórze, skutkuje powstawaniem wyprysków.

Leczenie trądziku – czego powinniśmy unikać przy codziennej pielęgnacji?

Leczenie trądziku jest procesem długotrwałym i niezwykle angażującym, który wymaga stałej kontroli dermatologicznej. Podstawową czynnością jest w tym przypadku właściwa, umiejętna pielęgnacja skóry przy pomocy preparatów oczyszczających i przeciwbakteryjnych oraz stosowanie określonej diety. W niektórych przypadkach konieczna może okazać się również kuracja antybiotykami. Jednakże to właśnie dbanie o higienę naszej skóry jest kluczowym elementem w procesie leczenia trądziku. Niestety zazwyczaj sprawia to również najwięcej problemów i trudności. Jakich błędów powinniśmy zatem unikać przy codziennej pielęgnacji skóry podrażnionej wypryskami?

Szkodliwe składniki

Nie stosuj zapachowych preparatów kosmetycznych oraz tych na bazie alkoholu. W składzie toników, peelingów, kremów czy żeli wystrzegaj się również dioksanu, oleju parafinowego, oleju mineralnego, wazeliny, talku, barwników oraz składników syntetycznych. Na cerę trądzikową należy bowiem aplikować tylko produkty wskazane przez dermatologa, które zazwyczaj są dostępne wyłącznie w aptekach. W tym przypadku najlepiej sprawdzą się środki o działaniu oczyszczającym oraz ściągającym. Dla większej skuteczności warto wybierać kosmetyki pochodzące z jednej linii produktów o właściwościach wzajemnie się uzupełniających.

Zbyt częste mycie twarzy

Nie oczyszczaj cery trądzikowej zbyt często! – jeszcze do niedawna, opinie tego typu były bardzo powszechne. Obecnie dermatolodzy zgodnie zalecają oczyszczane twarzy przy pomocy specjalnej emulsji lub pianki, dwa razy dziennie, a mianowicie rano i wieczorem. Bardzo częste mycie skóry trądzikowej przyczynia się bowiem do jej wysuszania, nasilając tym samym łojotok.

Niestosowanie kremów nawilżających i odżywczych

Nie rezygnuj ze stosowania kremów na dzień i na noc. Tłusta cera trądzikowa zniechęca wielu do stosowania nawilżających i odżywczych preparatów. Pamiętajmy jednak, że intensywne oczyszczanie skóry i stosowanie produktów o właściwościach wysuszających, uszkadza jej warstwę lipidową. W ciągu dnia sięgajmy po lekkie kremy matujące, a na noc aplikujmy produkty odżywcze o nieco cięższej formule.

Brak ochrony przed słońcem i mrozem

Osoby borykające się z trądzikiem powinny pamiętać, aby opalać się z umiarem, ponieważ zbyt częsta i intensywna ekspozycja na promieniowanie UV może zaostrzyć występujące zmiany. Sytuacja wygląda bardzo podobnie również w przypadku mrozów. Z tego względu absolutnie konieczne jest stosowanie kremów ochronnych oraz nawilżających, które zabezpieczą naskórek przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi.

Peelingi do twarzy

Przy zmianach skórnych unikajmy peelingów gruboziarnistych, które charakteryzują się bardzo mocnym działaniem złuszczającym. Warto natomiast skorzystać z nieinwazyjnych zabiegów oferowanych w gabinetach kosmetycznych. W warunkach domowych najlepiej jest stosować cotygodniowy peeling enzymatyczny, który uważany jest za najbardziej delikatną formę złuszczania naskórka.

Skóra trądzikowa jest bardzo wymagająca, jeżeli chodzi o codzienną pielęgnację. Leczenie trądziku wymaga m.in. doboru kosmetyków o odpowiednim składzie, regularnego stosowania kremów nawilżających, dogłębnego oczyszczania twarzy rano i wieczorem oraz zapewniania ochrony przed ujemną temperaturą i promieniowaniem UV.

Klinikakrajewski.pl – medycyna estetyczna Radom

  Zdrowie
Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *