23 kwietnia, 2024
  • 23 kwietnia, 2024
  • Home
  • Zdrowie
  • Szkliwo a piaskowanie zębów – co warto wiedzieć?
Szkliwo a piaskowanie zebow – co warto wiedziec

Szkliwo a piaskowanie zębów – co warto wiedzieć?

By on 27 grudnia, 2018 0 1062 Views

Żyjemy w czasach kiedy wygląd zewnętrzny bardzo się liczy. Promienny uśmiech oraz zadbane zęby to nasza wizytówka na co dzień. Pomaga nam zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Piaskowanie zębów jest szczególnie polecane w przypadku osób, które piją dużo kawy, herbaty lub palą papierosy. To wszystko przyczynia się do powstania specyficznych przebarwień oraz osadu. Nie jesteśmy w stanie pozbyć się ich w domowych warunkach, przy użyciu szczoteczki oraz pasty do zębów. Umożliwia to profesjonalny zabieg piaskowania. Dzięki niemu zęby stają się bielsze i ładniejsze. Wiele osób jednak zastanawia się, czy piaskowanie jest bezpieczne i nie niszczy szkliwa.

Jak wygląda zabieg piaskowania?

Piaskowanie pozwala na usunięcie osadów dzięki działaniu mechanicznemu. Konieczne jest zastosowanie specjalnego urządzenia – piaskarki. Cały zabieg jest bezbolesny dla pacjenta i zwykle trwa około 20-30 minut. Na powierzchnię zęba kierowane jest strumień, na który składa się powietrze, woda, a także dwuwęglan sodu. Normalnym zjawiskiem jest odczuwanie przez pacjenta słonego posmaku.

Jakie efekty przynosi piaskowanie?

Dzięki piaskowaniu bardzo poprawia się estetyka zębów oraz higiena w jamie ustnej. Powierzchnia zębów zostaje wygładzona, przebarwienia znikają, a bakterie, które kumulują się w zakamarkach, zostają usunięte.

Jakie są wady zabiegu?

Zabieg piaskowania nie jest refundowany przez NFZ, co oznacza, że możemy skorzystać z usługi wyłącznie prywatnie. Należy przygotować się, że kilka godzin po zabiegu możemy odczuwać dyskomfort oraz wrażliwość dziąseł.

Czy piaskowanie jest bezpieczne?

Osad, który zbiera się na zębach, nie wpływa korzystnie na ich zdrowie, dlatego profilaktycznie zaleca się go usuwać właśnie przy pomocy piaskowania. Większość dentystów radzi, aby powtarzać go raz na kilka miesięcy. Niektóre osoby bardzo dbające o biel zębów zgłaszają chęć wykonywania piaskowania nawet częściej.

Dentyści radzą, aby wykonywać zabieg częściej niż pół roku, w przypadku osób, które mają tendencję do znacznego odkładania osadu oraz kamienia. Wielu specjalistów doradza przeprowadzenie skalingu na powierzchni całych zębów przed rozpoczęciem piaskowania. Zabieg poprzedzony ultradźwiękowych skalingiem to bardzo dobry sposób na usunięcie czynników, które wpływają na rozwój ognisk próchniczych, a także stanów zapalnych, które obejmują przyzębie. Piaskowanie jest uważane za całkowicie bezpieczne. Częste wykonywanie zabiegu bez potrzeby jest jednak odradzane.

Wśród części stomatologów panuje opinia, że piaskowanie przekłada się na częściowe zmatowienie powierzchni zębów, co z kolei sprawia, że później konieczne jest dodatkowe polerowanie. Jeśli ten etap zostanie pominięty lub wykonany niedokładnie, może okazać się, że osad na zębach zacznie gromadzić się szybciej niż do tej pory. Po zabiegu powinno się nakładać na powierzchnię zębów tzw. „płynne szkliwo”. Dzięki temu naturalne szkliwo zębów zostaje odpowiednio zreminalizowane. Zęby powinny dzięki temu być bardziej odporne na próchnicę. Pamiętając o tych zasadach, piaskowanie wykonywane przez doświadczone osoby nie niesie ze sobą żadnych zagrożeń ani ryzyka. Jeśli zabieg jest przeprowadzony umiejętnie przez wykwalifikowaną osobę, nie zniszczy on szkliwa. Bardzo istotne jest przestrzeganie najważniejszych zasad bezpieczeństwa oraz korzystanie z certyfikowanego, sprawdzonego sprzętu.

Inspirowane: Bianco.eu.com – gabinet stomatologiczny Warszawa

  Zdrowie
Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *