24 kwietnia, 2024
  • 24 kwietnia, 2024
  • Home
  • Zdrowie
  • Wahania nastrojów u nastolatków – normalne czy niepokojące?
Wahania nastrojow u nastolatkow

Wahania nastrojów u nastolatków – normalne czy niepokojące?

By on 30 marca, 2020 0 810 Views

Okres dojrzewania to poważnych zmian w organizmie – buzujące hormony mogą powodować wahania nastrojów i wiele niecodziennych zachowań. Zmienność emocjonalna jest w tym wieku jak najbardziej normalnym i powszechnie spotykanym zjawiskiem, które raczej nie powinno być niepokojące. Jednak podobne znaki nastolatkowie wysyłają podczas przechodzenia przez jedną z najgorszych chorób dwudziestego pierwszego wieku – depresji. Dorośli często mogą mylić te dwa zjawiska, ponieważ są bardzo podobne, a młodzi ludzie niezwykle często tłumią w sobie emocje i uczucia, zamykają się w sobie, co może prowadzić do poważnych konsekwencji.

Jak odróżnić wahania nastrojów od poważnej choroby?

Odróżnienie zwykłych wahań nastrojów u nastolatków, a poważnej depresji jest zadaniem bardzo trudnym. Młodzi ludzie przechodzą przez tę chorobę w nieco inny sposób niż dorośli, co dodatkowo utrudnia jej zdiagnozowanie. Jednak dokładna obserwacja, rozmowa oraz ewentualna wizyta u specjalisty mogą pomóc rozwiązać problem. Psycholog dziecięcy będzie w tym wypadku najlepszym kierunkiem, ponieważ jego działania i kompetencje są skupione stricte na problemach młodych ludzi.

Objawy depresji u młodzieży

Co może świadczyć o depresji wśród nastolatków?

  • Zmiana nawyków sennych

Nastolatkowie często lubią spać do późnych godzin przedpołudniowych, prowadząc przy tym życie nocne. Nic w tym dziwnego, dopóki nastolatek nie zaniedbuje swoich obowiązków, nie zmienia swojego zachowania, a nowy tryb snu ma charakter pewnej rutyny. Jeśli dziecko nagle zmienia swój tryb życia, zmienia otoczenie, zaniedbuje obowiązki szkolne czy kontakty z rodziną, może to być powodem do niepokoju i wzmożonej uwagi.

  • Używki

Alkohol, papierosy, narkotyki oraz inne używki. Nastolatkowie, którzy mają objawy depresji niezwykle często uciekają w substancje psychoaktywne, ponieważ uważają że jest to najprostsza droga do szczęścia i ucieczki przed problemami. Jeśli pojawiają się tego rodzaju ekscesy, powinniśmy reagować.

  • Odgrywanie ról, maskowanie emocji oraz problemy psychiczne

Natłok negatywnych myśli, wykluczenie, problemy natury psychicznej, a przy tym samotność. Powszechnie spotykane u nastolatków symptomy, które świadczą o depresji wśród młodych ludzi. Wszystkie te emocje i nastroje są na ogół skrywane i wytłumiane, co może prowadzić do poważnych zaburzeń psychicznych. Niestety są to zachowania niezwykle trudne w identyfikacji. Nastolatkowie dodatkowo przyjmują pewne role, potrafią zwodzić najbliższych, udawać, że wszystko jest w porządku, choć ich zachowanie informuje nas o czymś innym.

Powyższe przykłady powinny skłonić Cię do konsultacji z psychologiem dziecięcym. Profesjonalna i fachowa pomoc z pewnością ułatwi zdiagnozowanie i leczenie depresji.

  Zdrowie
Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *