8 maja, 2024
  • 8 maja, 2024
Wlasna sprezarkownia w zakladzie produkcyjnym

Własna sprężarkownia w zakładzie produkcyjnym

By on 7 października, 2019 0 900 Views

Zaawansowana technologia, wysokokwalifikowani specjaliści oraz niesamowicie precyzyjna organizacja to klucz do sukcesu w dzisiejszych czasach, zwłaszcza w przemyśle. Wszelkie procesy produkcyjne czy to w motoryzacji, czy w przemyśle spożywczym, czy każdym innym wymagającym współgrania różnych technologii, będą potrzebowały stworzenia własnej sprężarkowni (kompresorowni). Jak zaprojektować sprężarkownię w zakładzie produkcyjnym?

Zalety instalacji w zakładzie produkcyjnym

Zmieniając nieco skalę i przenosząc się z przydomowego warsztatu do dużej hali produkcyjnej wyposażonej w nowoczesne linie montażowe i nie tylko, możemy spotkać cały skomplikowany system sprężarkowy. Tutaj korzystanie ze sprężonego powietrza będzie wymagało niesłychanej precyzji i dokładności oraz użycia go w bardzo ściśle określonym momencie toku produkcyjnego, wyłączając niestandardowe zastosowania. W zakładzie produkcyjnym będzie potrzebny silnie zintegrowany węzeł wentylacyjno-kompresorowy, który umożliwi wykonanie założonych zadań szybko, bezpiecznie i efektywnie.

Zgodnie z powyższym, warto ponownie wspomnieć o skali, ponieważ funkcjonalna sprężarkownia zajmuje sporo miejsca i nie możemy jej tak po prostu schować do szufladki czy półeczki garażowej. Należy mieć tutaj na uwadze przepisy z zakresu BHP i PPOŻ, które pozwolą zoptymalizować lokalizację takiej instalacji w specjalnie przygotowanym miejscu. Jeśli wcześniej zastosujemy się do tych wytycznych to z pewnością zaoszczędzimy sporo pieniędzy, czasu i nerwów załogi. Chodzi o to, że taka instalacja ma nam pomagać i wypracowywać zysk, a nie czynić szkody i w konsekwencji narażać firmę na straty.

Zasady projektowania

Biorąc pod uwagę bezpieczeństwo, warto poszukać firmy, która ma doświadczenie i odpowiednio przeszkoloną ekipę w realizacji tego typu inwestycji. Już sam proces projektowania odgrywa niezwykle ważną rolę w prawidłowym wykonaniu instalacji, a później w bezproblemowym użytkowaniu jej przez wiele lat.

Wygospodaruj miejsce i zapewnij dostęp do systemu wentylacji

Jak każda instalacja, także i kompresorownia wymaga tego, aby zapewnić jej optymalną lokalizację na terenie zakładu. Należy tutaj tak dobrać miejsce, aby było jednocześnie łatwo dostępne dla serwisantów, a zarazem odseparowane od głównej linii produkcyjnej. Szafa sprężarkowa musi mieć zapewniony minimalny odstęp od ścian, który wynosi 1 metr. Ponadto nie powinno być tam bałaganu i zbędnych narzędzi czy materiałów.

System sprężarkowy, mimo że nie jest najczulszą aparaturą znaną współczesnej inżynierii, to potrzebuje względnie dobrej jakości powietrza do prawidłowej pracy. Każde, nawet przypadkowe zanieczyszczenie czy zwykły kurz może wywołać problemy podczas procesu produkcyjnego na hali.

Praca głównego kompresora potrzebuje stałego dostępu do „świeżego” powietrza, dlatego należy wykonać przeróbkę istniejącego systemu wentylacji. Podczas tej operacji trzeba pamiętać o skalibrowaniu rur doprowadzających powietrze oraz zastosowaniu mechanicznych filtrów przechwytujących zanieczyszczeni.

Następnym, nie mniej istotnym, aspektem projektowania jest wykonanie kanału wylotowego, gdyż sprężarkownia wytwarza podczas swej pracy znaczne ilości ciepła. Za bezpieczną wartość różnic temperatur pomiędzy urządzeniem, a otoczeniem uznaje się 7°C. Nadmiar ciepła można skierować do innych pomieszczeń w celu dodatkowego ogrzewania zimą lub zwrócić z powrotem do atmosfery.

Kondensat i znaczenie temperatury

Praca kompresorowni wymusza wytwarzanie kondensatu, który jest mieszaniną wody i cząstek olejów. Problemem jest usuwanie go z komory końcowej, ponieważ jest on silnie toksyczny dla środowiska. W związku z tym, kondensat należy poddać filtrowaniu za pomocą specjalnych separatorów, które redukują zawartość węglowodorów ropopochodnych do 15 mg/ dm³ wody. Przepisy wymagają też wykonania odpływu sanitarnego na tę substancję.

Podobnie jak wysoka temperatura, także jej zbyt niska wartość może być przyczyną problemów. Chodzi tutaj o kondensację pary wodnej zawartej w powietrzu, która po dostaniu się do wnętrza sprężarki śrubowej będzie powodować korozję łożysk, a w następstwie nieprawidłową pracę i awarie. Dobrym pomysłem jest zapewnienie stałej temperatury przez cały rok w boksie sprężarkowni.

źródło: Bogepolska.pl – osuszacz sprężonego powietrza

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *