10 grudnia, 2023
  • 10 grudnia, 2023
  • Home
  • Technologia
  • Sprężarka nowa czy używana – jak wybrać odpowiednią
Sprężarka nowa czy używana

Sprężarka nowa czy używana – jak wybrać odpowiednią

By on 1 grudnia, 2018 0 1432 Views

Rozważania na temat zakupu nowej sprężarki, to częsty dylemat wielu współczesnych przedsiębiorców. Nie zawsze decyzja ta jest właściwa. Czynnikami blokującymi nabycie takich urządzeń jest aktualna sytuacja finansowa danej firmy oraz brak pewności, co do wielkości zamówień i pełnego wykorzystania sprzętu. W niektórych wypadkach, wyżej wspomniane działanie można zastąpić nabyciem sprężarki używanej. W innych należy zdecydować się na zupełnie nowy sprzęt.

Precyzyjne określenie swoich potrzeb

Przed podjęciem decyzji w zakresie zakupu kompresorów warto zastanowić się i przeanalizować, jakie konkretnie potrzeby ma spełniać nowa sprężarka. Jeśli będzie ona poddawana bardzo intensywnej eksploatacji lub będzie wykorzystywana w zakładzie przez długi czas warto zdecydować się na nowe urządzenie. Taki sprzęt gwarantuje długą, bezawaryjną pracę oraz doskonałą jakość sprężonego powietrza. W innych wypadkach, można rozważyć zakup sprzętu używanego. Taka decyzja może być uzasadniona, gdy dotyczy firm, które rozpoczynają swój biznes lub potrzebują urządzenia dodatkowego, mało obciążonego pracą.

Zakup urządzenia używanego – na co koniecznie należy zwrócić uwagę

Zakup urządzenia używanego to ryzyko – kupuje się sprzęt, który może być wyeksploatowany przez poprzedniego właściciela. Dlatego też, nabycie używanej sprężarki powinno być poprzedzone odpowiednim rozeznaniem rynku dostawców oraz wyborem rzetelnego i sprawdzonego sprzedawcy.

Używana sprężarka musi być dokładnie sprawdzona pod kątem stanu technicznego. W przypadku, gdy nie znamy się na parametrach technicznych, warto poprosić o pomoc kogoś zaufanego, kto określi, czy sprzęt nie posiada ukrytych wad oraz usterek, które powstały w trakcie dotychczasowego używania. Jeśli chcesz uniknąć błędnego wyboru, to jeszcze przed zakupem używanego sprzętu, należy ocenić, czy pokryje on zapotrzebowanie konkretnego procesu produkcyjnego na sprężone powietrze – tj. czy posiada odpowiednią wydajność oraz jak długo będzie w stanie skutecznie zapewniać dostęp do sprężonego powietrza.

Urządzenie używane spełni nasze oczekiwania tylko wówczas, gdy mamy absolutną pewność, że odkupimy je od osoby, która należycie dbała o system kompresorów i wykonywała jego regularne czyszczenie, konserwację czy serwisy. W przypadku zaniechania tego typu działań, prawdopodobnie używana sprężarka jest pełna zanieczyszczeń, a jej stan techniczny pozostawia wiele do życzenia. Przed podjęciem decyzji zakupowej koniecznie sprawdź:

  • rzeczywisty przebieg sprężarki;
  • ilość remontów (udokumentowanych);
  • występowanie drgań na module śrubowym;
  • stan techniczny wszelkiego typu podzespołów – zaworów, silnika, węży, jak również pasów napędowych;
  • działanie układu sterowania;
  • ilość emitowanego hałasu.

Zakup nowej sprężarki powietrza – wiele zalet, które warto wziąć pod szczególną rozwagę

Nowe kompresory cechuje mnóstwo zalet. Po pierwsze, stajemy się właścicielami fabrycznie nowego urządzenia, które nigdy nie było poddane żadnej eksploatacji. Ponadto, możemy wybrać najnowszy model, który spełni wszelkie wymagania produkcyjne i w pełni pokryje zapotrzebowanie naszej firmy na sprężone powietrze. Co więcej – decydując się na nowy kompresor dobierzemy taki, który w pełni odpowiada zapotrzebowaniu naszego zakładu na sprężone powietrze. Można rozważać opcje związane z ekonomiczną eksploatacją, w tym zakup sprężarki zmiennoobrotowej, dopasowanie wydajności urządzenia do konkretnych procesów produkcyjnych, czy dopasowywać kompresor do potrzeb jakościowych danego procesu – także w zakresie czystości wytwarzanego sprężonego powietrza.

Oprócz tego, mamy gwarancję producenta i specjalistyczną opiekę serwisową 24/ 7. Nowy park maszynowy posłuży nam na długie lata, zaś jego zakup można odliczyć z kosztów prowadzenia działalności gospodarczej.

Źródło: Almig – sprężarki powietrza

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *