2 marca, 2024
  • 2 marca, 2024
Jak przygotowac mieszkanie przed wyjazdem na urlop

Jak przygotować mieszkanie przed wyjazdem na urlop?

By on 5 sierpnia, 2019 0 900 Views

Urlop kojarzy nam się z czasem beztroski, pozbawionym zmartwień i obowiązków. Aby rzeczywiście tak było, warto przed wyjazdem zadbać o wiele spraw, a jedną z najistotniejszych jest zabezpieczenie własnego mieszkania.

Zabezpieczenie przed kradzieżą

Wakacje to dla włamywaczy czas wzmożonego działania. Oprócz świąt to właśnie latem odnotowuje się najwięcej przypadków włamań i kradzieży. Aby się uchronić przed tego typu wydarzeniem, możemy np. pomyśleć o zakupie systemu monitorującego. Postęp technologiczny sprawił, że obecnie zainstalowanie takiego systemu to koszt poniżej tysiąca złotych. Coraz większą popularnością cieszą się też rolety okienne, które potrafią imitować obecność domowników. Urządzenia randomizują proces zasłaniania i odsłaniania okien, co pozwala na stworzenie wrażenia, że ktoś jest w domu. Takie rozwiązania nie są drogie, a oprócz korzyści związanych z bezpieczeństwem pozwolą na co dzień uzyskać większą prywatność czy ochronę przed słońcem.

Odłączenie mediów

To podstawowe czynności, o których powinniśmy pamiętać zanim wyruszymy na urlop. Przed wyjazdem warto przygotować sobie listę, na której znajdziemy czynności do wykonania, a następnie zaznaczać już wykonane. W miarę możliwości odłączmy od zasilania pozostawiane w domu sprzęty elektroniczne i zakręćmy wodę.

Załatw wszystkie sprawy przed wyjazdem

Zanim wyjedziesz na urlop powinieneś zadbać o załatwienie wszystkich spraw. Sprawdź w kalendarzu, czy z terminem wakacji nie pokrywa Ci się jakieś ważne wydarzenie oraz wypełnij wszystkie obowiązki, które przypadają na czas urlopu przed wypoczynkiem.

Nie zapomnij o swoich roślinach

W pośpiechu łatwo przeoczyć wiele istotnych spraw. Dłuższa nieobecność w mieszkaniu może skończyć się bardzo źle dla kwiatów doniczkowych i balkonowych. W zależności od długości urlopu możemy liczyć, że nasze rośliny przetrwają naszą nieobecność, ale niektóre odmiany mogą bardzo źle znieść niedobory wody. Jeśli nie chcemy pozostawiać mieszkania pod opieką bliskich czy sąsiadów, pomocne mogą być systemy automatycznego nawadniania, które doskonale sprawdzą się w czasie urlopu.

Pomocny może być np. system Blumat Classic – dozownik wody dla doniczek, który dostarcza odpowiednią ilość wody zgodnie z zapotrzebowaniem rośliny. Namoczony ceramiczny stożek z zestawu umieszczamy w doniczce. Aby zapewnić systematyczną dostawę wody, musimy połączyć go z ustawionym przez nas dowolnym zbiornikiem (słoikiem, butelką, plastikowym pojemnikiem itd.). Trzeba jednak oszacować, jak duże jest zapotrzebowanie rośliny i jak duży zbiornik z wodą należy ustawić, by wody nie zabrakło aż do naszego powrotu.

Dla roślin znajdujących się na zewnątrz np. na balkonie czy tarasie możemy skorzystać z systemu nawadniania kropelkowego Tropf-Blumat. Tworzą go kroplowniki ze specjalnym czujnikiem wilgotności gleby, kroplowniki dystrybucyjne i węże, które pozwalają połączyć wszystkie elementy, by dostarczać roślinom wodę. Czujnik wilgotności rozpoznaje zapotrzebowanie rośliny na wodę (potrafi automatycznie uruchomić i zatrzymać podlewanie). Cały system (w zależności od tego, jak wiele roślin ustawiliśmy na balkonie i jak duże jest ich zapotrzebowanie na wodę) możemy zasilać wodą ze zbiornika grawitacyjnego lub przyłączyć bezpośrednio do sieci wodociągowej (wtedy oczywiście nie zakręcaj wody przed wyjazdem na urlop). Dzięki temu mamy pewność, że nawet w czasie największych upałów nasze kwiaty nie ucierpią z powodu niedostatecznego nawodnienia.

Przygotowania do urlopu trzeba zacząć odpowiednio wcześnie. Ich spokojne i planowe przeprowadzenie pozwoli nam cieszyć się z zasłużonego odpoczynku.

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *