10 grudnia, 2023
  • 10 grudnia, 2023
  • Home
  • Zdrowie
  • Dlaczego w ciąży pojawia się problem suchości pochwy?
suchość pochwy w ciąży

Dlaczego w ciąży pojawia się problem suchości pochwy?

By on 4 stycznia, 2022 0 381 Views

Suchość pochwy jest dolegliwością wpływającą negatywnie na codzienne funkcjonowanie. Uczucie dyskomfortu związane z brakiem wilgotności okolic intymnych stanowi popularny problem na początku ciąży. Na szczęście, istnieją stosunkowo proste i bezpieczne sposoby na pozbycie się nieprzyjemnego uczucia za pomocą dedykowanych preparatów. Co stosować na suchość pochwy? Dlaczego tego typu problem pojawia się podczas ciąży? Odpowiedzi na te pytania zostały zawarte w treści niniejszego poradnika.

Suchość pochwy – jak ją rozpoznać?

Niedostateczny poziom nawilżenia pochwy i sromu, nazywany potocznie suchością pochwy jest stanem wymagającym interwencji lekarskiej. Choć problem ten może być wstydliwy dla niektórych kobiet, nie warto go ukrywać przed lekarzem. Suchość pochwy w ciąży objawia się nie tylko uczuciem suchości, ale również pieczeniem, a w niektórych przypadkach nawet bólem sromu. Tego typu dolegliwości powodują dyskomfort, zarówno podczas codziennego funkcjonowania, jak również w trakcie stosunku seksualnego. Stosując odpowiednie preparaty można w łatwy i skuteczny sposób pozbyć się przykrego problemu.

Skąd bierze się suchość pochwy?

Problem z nawilżeniem pochwy występuje w przypadku znaczących zmian hormonalnych, zachodzących w organizmie kobiety. Z tego powodu suchość okolic intymnych stanowi częste zjawisko w pierwszym trymestrze ciąży. W takim przypadku, oprócz wyżej wymienionych objawów, może wystąpić również uczucie kłucia w pochwie. Wyższe prawdopodobieństwo wystąpienia suchości pochwy pojawia się również w przypadku noszenia bielizny wykonanej ze sztucznych włókien, a także podczas stosowania chlorowanych podpasek czy wkładek higienicznych.

Jak bezpiecznie leczyć suchość pochwy w ciąży?

Przykrą dolegliwość można leczyć za pomocą konkretnych preparatów przepisanych przez lekarza ginekologa. Jednym z popularniejszych rozwiązań w takich przypadkach są tabletki na suchość pochwy, ponieważ są dość łatwe w aplikacji. Kobieta może również zdecydować się na zakup kremu lub żelu na tego typu dolegliwości. W preparatach przeznaczonych do leczenia suchości pochwy powinny znajdować się substancje o silnym działaniu nawilżającym. Do najczęściej wykorzystywanych należy kwas hialuronowy, kwas mlekowy czy kwas salicylowy.

Należy również pamiętać, że na pieczenie pochwy nie powinno stosować się lubrykantów przeznaczonych do stosunku seksualnego. Wynika to z faktu, że w składzie tego typu produktów często występują silikony i dodatkowe środki zapachowe, które mogą w negatywny sposób wpłynąć na florę bakteryjną okolic intymnych.

Suchość pochwy w pierwszym trymestrze ciąży stanowi dość częsty problem przyszłych matek. W przypadku wystąpienia tego typu dolegliwości nie warto jednak zwlekać z wizytą w gabinecie specjalisty. Wybierając odpowiedni krem czy tabletki na suchość pochwy można w prosty i szybki sposób pozbyć się niepokojących objawów. Aby uniknąć tego typu sytuacji warto też dbać o prawidłową pielęgnację miejsc intymnych, stosując w tym celu delikatne produkty myjące.

  Zdrowie
Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *