30 marca, 2023
  • 30 marca, 2023
  • Home
  • Zdrowie
  • Jak zadbać o zdrowie stóp i dlaczego warto to zrobić?

Jak zadbać o zdrowie stóp i dlaczego warto to zrobić?

By on 24 września, 2019 0 888 Views

W wielu zawodach i na licznych stanowiskach pracy stopy pracowników są narażone na wystąpienie urazów. Bezpośrednim dla nich zagrożeniem są spadające ciężkie elementy czy też odpryski gorących, bądź toksycznych cieczy. W każdej z tych sytuacji ważne jest odpowiednie zabezpieczenie stóp pracowników przed doznaniem urazu. Umożliwia to zastosowanie odpowiedniego obuwia roboczego. Jednak aby wybrać najlepsze i najbardziej skuteczne w danej sytuacji obuwie robocze, należy poznać charakterystykę każdego z jego typów. Poszerz swoją wiedzę i dowiedz się, jak zadbać o zdrowie stóp pracowników i jakie płyną z tego korzyści.

Jak wybrać odpowiednie obuwie robocze?

Odpowiednie i prawidłowo dobrane obuwie robocze, które jednocześnie zabezpieczy stopy podczas pracy, powinno być również wygodne i komfortowe. Wybór odpowiedniego obuwia roboczego musi być podyktowany potrzebami pracownika, zajmowanym przez niego stanowiskiem i potencjalnymi zagrożeniami, jakie może napotkać podczas wypełniania swoich obowiązków zawodowych. Biorąc pod uwagę rodzaj zagrożenia, można wybrać buty chroniące przed czynnikami chemicznymi, biologicznymi czy mechanicznymi. Ponadto buty chroniące przed temperaturami, porażeniem prądem elektrycznym, buty chroniące przed czynnikami atmosferycznymi, a także przeznaczone do pracy w atmosferze zagrożonej wybuchem oraz obuwie antystatyczne.

Wybierając obuwie robocze warto także zwrócić uwagę na uniwersalne oznaczenia stosowane przez producentów. Symbol SB oznacza podstawowe bezpieczeństwo, podnosek wytrzymały na uderzenia z energią 200J oraz zgniecenia do 15kN. Oznaczenie S1 symbolizuje zamknięty obszar pięty, właściwości antyelektrostatyczne, absorpcję energii w pięcie. Natomiast S2 oznacza odporność na przepuszczalność i absorpcję wody, a oprócz tego zapewnia zabezpieczenie przed wszystkimi zagrożeniami uwzględnionymi dla butów o symbolu S1. Z kolei symbol S3 cechuje buty zabezpieczające przed zagrożeniami odpowiednimi dla butów o symbolu S2 i S1; obuwie to posiada również podeszwy odporne na przebicie. Dodatkowo należy uwzględnić rodzaj i poziom ryzyka, by wybrać obuwie o odpowiedniej długości cholewki. Do wyboru są buty z niską cholewką sięgającą do kostki, a także buty, których cholewka sięga do połowy łydki, obuwie sięgające do wysokości kolana oraz buty o przedłużonej cholewce sięgające powyżej kolana.

Czym powinno charakteryzować się odpowiednie obuwie robocze?

Jak już wspomnieliśmy, obuwie robocze musi zapewniać stopom bezpieczeństwo. Jednak to nie jedyne zadanie, jakie jest stawiane przed tego typu obuwiem. Buty te powinny być także oddychające i w miarę możliwości przewiewne. Najlepiej jeśli są wykonane z materiałów nie zwiększających potliwości stopy. Ponadto powinny być lekkie, aby ich użytkowanie nie obciążało nadmiernie nogi i stopy. Początkowo wydaje się to mało istotne, jednak przy dłuższym użytkowaniu, w ciężkich butach noga będzie zdecydowanie bardziej zmęczona. Dodatkowo, aby zapewnić pracownikom komfort użytkowania, obuwie musi być dobrze dopasowane do stopy użytkownika. Zbyt duży but będzie utrudniać pracę. Natomiast zbyt małe obuwie spowoduje powstawanie odcisków, a tym samym zmniejszy komfort pracy i jej efektywność.

Dlaczego warto stosować zabezpieczenie stóp?

Stosowanie obuwia roboczego jest niezwykle ważne wszędzie tam, gdzie występuje choćby minimalne zagrożenie urazu stóp. Buty z podnoskami skutecznie zabezpieczają stopy przed spadającymi elementami i silnymi uderzeniami o energii nawet do 200 J oraz spełnią swoje zadanie w przypadku zgniecenia do 15 kN. Ponadto wykonanie obuwia roboczego z materiałów wysokiej jakości, gwarantuje zabezpieczenie przed zagrożeniami chemicznymi, termicznymi i biologicznymi.

Stosowanie odpowiedniego obuwia roboczego to znacznie więcej, niż tylko ochrona stóp. Zastosowanie prawidłowo dobranych butów może nawet ocalić życie pracownika. Jest tak, ponieważ niektóre buty robocze zapewniają także zabezpieczenie przed porażeniem prądem elektrycznym. Odpowiednia ochrona stóp podczas pracy jest więc nieoceniona. Nie należy z niej rezygnować pod żadnym pozorem i zawsze zabezpieczać stopy w pracy.

Źródło: Sklep BHP Prosave

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *